Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Segítség a hangfalépítéshez....

Zozo0929 kérdése:

Segítség a hangfalépítéshez. Milyen hangszórókat vegyek?

Figyelt kérdés

Először is nem értek még hozzá próbáljatok úgy kezelni.

Utána olvastam néhány dolognak meg sok fórumot meglátogattam már de nem nagyon tudtam eldönteni.

Szeretnék egy hangfalpárt.

A cél:

Családon belül én vagyok a hangulatfelelős meg néha ismerősök körében is és ezekre az eseményekre szeretnék 2 ládát tervezni. (max 20 fő)

A ládát magát bútorlapból akarom majd szintén megcsinálni ahogy az előző kettőt ráadásul egy bútorlapszabászaton vágnák le nekem miliméterre pontosan ahogy kérem tehát ezzel nem lesz gond.

A hangszórókon gondolkozom hogy milyeneket vegyek bele. Szeretném kipróbálni a driver magasakat ezekkel a tölcsérekkel mert nekem nagyon tetszenek. Nézegettem a neten és ahogy láttam sokkal nagyobb az érzékenységük mint azoknak amiket most használok(MNC driver 1.75/44.5 8ohm ezért is szeretnék ilyeneket venni. Azt nem tudom hogy milyen közepet és mélyet vegyek hozzá és ebben kérem a segítségeteket bármilyen ötletet meghallgatok.

Valamint a láda kialakítására is ha vannak ötletek azt is örömmel fogadnám gondolok ilyenre hogy a hangelnyelő szivacs a láda belsejében vagy hogy érdemes e úgy kitömni szintén valami szivaccsal vagy vattával vagy nem tudom mivel szokták mert vagy egy videoton hangfalam ami így van megcsinálva.

Remélem tudtok segíteni.

Ja és hogy mennyit szánok rá hát mivel magamnak keresem a pénzt és mg fiatal vagyok tudok félrerakni de azért nem szeretnék túl sokat költeni mivel az igényeim se olyan nagyok hogy egy 100 fős rendezvényen hangosítsak csak egy szolíd kis családi buliba szeretnék 2 ládát de ha egy számot kell mondanom akkor olyan 50-60k-ra gondoltam.



#hangszóró #buli #hangfalépíté #segíté
2015. aug. 16. 18:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem könnyű helyzet de próbalok teloról valaszolni. Szoval el kell dönteni mi férne bele a keretbe. Én egyből 15" mélysugárzóval nyitnám a sort ha kultéren is használnád ehhez jönne még a jbl magassugárzó. A két mély és magas szett ára kb 50 ezer körül mozoghat. Ha kedveled az mnc drivereket úgy olcsóbb lenne egy 10 essel kb. Láda sziten 70 liter körül gondolkodnék ami trapéz alaku lenne.



[link]

2015. aug. 16. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ én is ilyesmi mélyre gondoltam és ennyit rá is szánnék a hangszórókra sőt inkább gyűjtök még rá és legyen később kész csak jó legyen. Nem feltétlenül kell nekem mnc driver még sosem hallottam a hangját tehát nem tudom hogy szólna nézegettem ezen az oldalon is a magasakat ez pl jó lenne hozzá?

[link]

Meg még egy ilyen műszaki kérdésem lenne. A 2 utas rendszerem még nem volt csak 3 ugye ott van egy közép is és az lenne a kérdésem hogy a 2 utasnál ami a közép feladata lenne azt a tartományt a mély fogja leadni vagy hogy működik?

Valamint láttam hogy 280 wattos a mély a magas amit találtam meg 200 tehát ehhez milyen hangváltót vegyek?

Még valami. Egy Maratz és egy Fisher erősítőm van a Marantz az ezeknek tuti kevés lenne mert csak 4x 65 wattos a Fisher az meg 4x 130. Az már elég lenne ezekhez a ládákhoz?

2015. aug. 17. 09:30
 3/11 A kérdező kommentje:

meg annyival egészíteném ki az előző kérdésem hogy a levágási frekvenciát mennyire kell figyelembe venni egy hangváltónál?

most arra gondolok per pillanat hogy a mély 4000hz-ig jó a magas amit néztem meg 1000-től 20khz-ig

Van egy hangváltó amin mondjuk a keresztezési frekvencia 2800hz ez most akkor úgy nézne ki hogy 2800-ig a mély szól fölötte a magas (gondolom) Nem lenne jó egy olyan hangváltót beszerezni aminek magasabban van a keresztezési frekvenciája és a mélyet is tovább tudja használni? ez most egy teljesen laikus kérdés.

Ezt a hangváltót hoztam fel példának mert ilyet be tudok szerezni könnyen de hogy jó lenne e ez?

[link]

2015. aug. 17. 16:58
 4/11 anonim ***** válasza:

Hali

Teljesen jó néz ki ez a master audio driver is, az kérdéses lesz majd hogy milyen kondenzátort adnak mellé mivel igen magas az érzékenysége valószínűleg jobban vissza kell majd fogni mint az átlagosabb ~100dB körüli drivereket.


MNC ből nekem van a kicsi 1,25”/31,75 mm privátban küldhetek majd róla videót, bár azért ez nem olyan mintha élőben hallanád.


2 utas rendszer esetében a mélyet átlagban 2-3khz között érdemes elváltani ennél a hangszórónál a felső tartomány max 4khz így azt mondom max 2,5 khz ig érdemes felengedni. Tehát ez lenne a mély és a magas közötti keresztezési frekvencia.

Hangváltó

Nos valaki esküszik az univerzális megoldásokra, de mint tudjuk nem sok mindenre jó. Első rendű szűrés úgy néz ki hogy veszel egy tekercset a mély elé 1mH 1,5mH-s körülit akár ezeket lehet sorba kötni is. A magas-sugárzó elé pedig egy kondenzátor. Aztán van a másod rendű szűrés amikor már egy tekercs és egy kondenzátor is van a mély illetve a magassugárzó előtt. Ezekről bővebben a subvoice.hu oldalon informálódhatsz, részletesen.


Mivel nagyon érzékeny lesz az egész akár 2x10wattos erősítőről is elég rendesen szól majd, persze a kis erősítőt sosem szabad torzításba engedni mert az károsíthatja a hangszórókat is.


Nem is tudtam hogy a sal ilyet is forgalmaz már o.O Lényegében mivel a magas tartományra nem ereszkedik akkora teljesítmény felesleges lenne ennyire túlméretezni. A váltónak több feladata is van nem csak a szétválasztás, valamilyen szinten a hangszórókat is védi a számukra már káros felső illetve alsó szintektől.

Az említett hangváltó pl. a mély esetében 12dB -t vág le oktávonként. Annyit tesz hogy pl 500hz-en 92dB az érzékenység akkor 1khz-en 80dB, 2khz-en 68dB tehát így talán el tudod képzelni hogy nem hirtelen történik ez a váltás hanem inkább elnyújtva teszi ezt. :)

Viszont sok múlik a dobozon is, vagyis hogy reflex lesz-e vagy zárt.

2015. aug. 17. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

üdv nem tudom hogy olvasod e még ezt a kérdést de tovább vinném a szálat

A jövőhéten megérkeznek a hangszórók és akkor elkezdem megtervezni a dobozt.Nem zárt ládát akarok csinálni mindenképpen szeretnék reflexcsöveket is belerakni már ki is néztem magamnak olyat ami állítható is.

Az lenne az egyik kérdésem hogy az ilyen reflex ládáknál lehet használni hangcsillapító anyagot vagy nincs értelme?

2015. szept. 11. 15:22
 6/11 anonim ***** válasza:

Hali

Hangszóró ( mély ) dönti el a láda típusát legfőképp a T/S paraméterei lesznek a döntőek, hogy belerakható -e zárt ládába, vagy érdemesebb inkább reflexel próbálkozni. Csillapító anyagot lazán szoktam elhelyezni leginkább a láda hátulsó falára érdemes akár duplán is, láda méretétől függően.

2015. szept. 11. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Az a baj hogy a hivatalos oldalon is csak ezek a paraméterek vannak fent.

- Potenza RMS 280 watt

- Impedenza 8 Ohm

- Sensibilità 97 dB

- Risposta in frequenza 40-4000 Hz

- Magnete da 77 oz

- Bobina da 75 mm.

Fórumokon is kerestem már mert próbáltam kiszámolni programmal hogy milyen láda kell hozzá de nem jártam sikerrel.

2015. szept. 11. 16:36
 8/11 anonim ***** válasza:
Mivel 15"-os hangszóróról van szó 71x38x46cm körüli ládára gondolnék kb első körben, attól függően mekkora lesz a magas-sugárzó tölcsére. Az előlap alsó részén lenne a 2db reflexcső kialakítása. Én úgy csinálnám hogy a hangszórókat bejáratnám, és ez után menne elsőként zárt ládában, ha nem tetszik a hangja akkor próbálni reflexesíteni. Netto 120 liter körüli ládamérettel szerintem egész jól, és pontosan szólna zártban is akár. Pontosabbat csak mérés után lehetne mondani qts,fs,qms,vas szokásos paramétereket szimulálva. :)
2015. szept. 11. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
[link] Saját, az alsókat próbáld inkább copyzni valahogy így gondolom. A felső mnc-sek átalakítás alatt, közép repül 1 magas 1 mély lesz benne idővel, meg át lesz fújva majd feketére :)
2015. szept. 11. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

értem és egyébként az befolyásoló tényező hogy a reflexnyílások a hangfal alján vagy a két hangszóró között van?

egyéként ilyen csövet néztem ki ez állítható is

[link]

valamint ilyen csillapító anyagot

[link]

2015. szept. 12. 19:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!