Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Rezonancia? (többi lent).

Rezonancia? (többi lent).

Figyelt kérdés
Miért van az, hogy ha a 230V-os hálózatot egyenirányítom, majd az egyenfeszültséget rávezetem egy egyenáramú(elektrolit) kondenzátorra(qF), amely egy tekerccsel van párhuzamosan kapcsolva, a frekvencia a kondenzátor kapacitásától függően változik? Ha nagyobb a kondenzátor kapacitása, akkor nagyobb a frekvencia. De a Tesla-féle transzformátornál kicsi a kondenzátor kapacitása(nF), mégis nagy a frekvencia(MH). Hogy lehet ez?

2015. okt. 24. 22:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

- Ha nagyobb a kondenzátor kapacitása, akkor nagyobb a frekvencia-


Pont fordítva, ha kicsi a kondi kapacitása, akkor nagy a frek.


A rezonanciafrek. képlete f=1/(2Pí*gyök(L*C)) szóval ha növeled a kapacitit, akkor a frek. csökken.

2015. okt. 24. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ezt még mindig nem értem. Amikor egy rossz hatásfokú transzformátort(amit én csináltam) rákapcsoltam a hálózatra(230V) és a multiméter a szekunderen 30V-ot mutatott. Azután beiktattam egy (fólia)kondenzátort a trafó primer tekercsével párhuzamosan, most a multiméter 37V-ot mutatott a szekunderen. Később egy nagyobb kapacitású (fólia)kondenzátort tettem az előbbi helyére és a feszültség mégnagyobb lett a szekunderen. Nagyobb frekvencián jobban lehet transzformálni a feszt. pl.:Tesla trafó. Akkor most ez hogy van?
2015. okt. 25. 17:32
 3/5 anonim ***** válasza:

Ezt még mindig nem értem. Amikor egy rossz hatásfokú transzformátort(amit én csináltam) rákapcsoltam a hálózatra(230V) és a multiméter a szekunderen 30V-ot mutatott. Azután beiktattam egy (fólia)kondenzátort a trafó primer tekercsével párhuzamosan, most a multiméter 37V-ot mutatott a szekunderen. Később egy nagyobb kapacitású (fólia)kondenzátort tettem az előbbi helyére és a feszültség mégnagyobb lett a szekunderen. Nagyobb frekvencián jobban lehet transzformálni a feszt. pl.:Tesla trafó. Akkor most ez hogy van?


A kondenzátor áramjele "siet" a feszültségjelhez képest, a tekercs esetében ez éppen fordítva van. Emiatt egymás kompenzálására használható ez a két komponens.


A transzformátor egy feszültségvezérelt feszültséggenerátor ( nagyon primitív megközelítésben ).


A kondenzátor impedanciája a frekvencia növelésével csökken. ( 1 / jwC, ahol w a körfrekvencia w = 2*pi*f és C a kondenzátor kapacitása ) Erre az a magyarázat, hogy a kondenzátor véges idő alatt töltődik fel, és sül ki, így minél sűrűbben akarod feltölteni és kisütni, annál inkább nehézségbe ütközöl. ( Lenz törvény )


Ha a transzformátor primer tekercsét kompenzálod, csökken a meddő teljesítménye ( növekszik a hatásos ),

így a szekunder oldalon nagyobb feszültséget mérhetsz.


Amit mondtál, az is igaz erre a rendszerre: Nagyobb frekvencián jobb a transzformátor hatásfoka is. Minél inkább DC közeli a jel ( alacsony frekvenciájú ) annál kisebb a gerjesztés, és az energiaátvitel így csökken.

Közre játszik még az angol szakirodalomban "mutual induction" néven emlegetett önindukciós jelenség is. A primer és a szekunder tekercs egymásra való hatása.


Ezt most nem fejtem ki tovább, mert én nem vagyok szakirodalom. Inkább tanulj villamosságtant!


Sok sikert!

2015. okt. 25. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. okt. 26. 19:02
 5/5 anonim ***** válasza:

Hát, ha te a primerrel párhuzamosan kapcsolt kondenzátorral a szekunderen nagyobb feszültséget értél el, az csak azért lehetett, mert a betáplálás nem volt ideálisnak tekinthető, azaz vagy eleve a hálózat végpontján voltál, vagy a transzformátor okozott méltánytalan feszültségesést a műhelyedbe menő vezetékeken.

2. A

2015. nov. 18. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!