Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen összefüggéssel számítha...

Milyen összefüggéssel számítható ki hogy milyen áramerősség összefüggés van a primer és a szekunder oldalon? Hogyan határozható meg hogy 20 kV van a primer oldalon, és akkor a szekunder oldalon 400V kimeneten mekkora áramerősség vehető igénybe?

Figyelt kérdés
Konkrétan a hálózati olajtranszformátorokat érintettük. Ha nem vesszük figyelembe a veszteségeket, transzformátor hatásfokát stb. csak az elvi dolog. Mert ugye nem mindegy, hogy 20 kV-on van egy 100A-es biztosíték vagy 400V-nál olvad ki. Remélem, lesz bárki aki ért hozzá és meg is érti mit szeretnék, milyen összefüggést szeretnék kérdezni itt. Tanuló vagyok, érdekel a fizika tantárgy. Elnézést kérek, hogy még nincs annyi ismeretem, hogy ezt csípőből átlássam azoktól, akik szerint mindenki született villamosmérnökként kell kérdezzen ha érdekli az elektronika. Köszönöm szépen aki értelmesen, nem hurrogva megpróbálja megérteni és megválaszolni a kérdésemet.

2015. nov. 18. 23:37
 1/9 anonim ***** válasza:

A transzformátor áttétele nem csak a feszültségre vonatkozik, hanem az áramerősségre is. Csak ott fordítva. Ahányszor kisebb a szekunder feszültség a primernél, annyiszor nagyobb áramerősséggel terhelhető. Ideális trafóról beszélünk.


20 kV / 400V = 50

Ha 20 kV oldal 2 amperre van biztosítva, akkor a szekunderről 100 ampert vehetsz el büntetlenül.

2015. nov. 18. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
És erre létezik valami kiszámítási módszer ami általánosan használható száraz transzformátorok esetén is? Például, ha nem ismerem a transzformátor adattábláját (..) ki tudom-e számolni, hogy adott a primer oldalon egy 230V betáplálás, a túloldalon pedig van egy 12V feszültség és rajta egy 8,3 A-es terhelés (pl. 12V/100W izzólámpa) akkor ha nem veszünk semmi más adottságokat figyelembe, ELMÉLETBEN hány amperes biztosítékot kell alkalmaznom a 230V oldalon? Hogyan számolom ezt ki?
2015. nov. 19. 00:10
 3/9 anonim ***** válasza:

Légy egy kicsit kreatívabb.

Már leírták az áttétel, az áram és a feszültség viszonyát.

A példádban a primer oldalon 0,43 amper folyik ideális esetben. Te 400, 500, 630 vagy 800 mA-t választanál hozzá?

2015. nov. 19. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:

P=U*I


Ez igaz mindkét oldalra! Ha a szekunder oldalon ki tudtad számolni a teljesítményt akkor azt tedd be a primer oldalra felírt P=U*I be, majd ha U=230 akkor már csak osztani kell.


I(primer)=P(szekunder)/230V

2015. nov. 19. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:

Persze amit fentebb írtam az csak az ideális eset...


Ha a szekunder oldalon 100W-ot veszel le akkor a primer oldalon:


100W=230V*I

I=100/230

I=0,4347A


Azért azt is tudni kell, hogy ezek effektív értékek, ennél nagyobb kell, illetve ha kis automatákban is gondolkodsz akkor figyelni kell azok kapcsolási idejére stb...

2015. nov. 19. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Igen, az zavart meg, hogy ennyire nem lehet egyszerű a dolog. Igaz ez az eset akkor is ha háromfázisú a rendszer és asszimetrikus a terhelés? Ha mondjuk szekunder oldalon három fázis közül egyik fázist terheljük névleges értékének 100%-áig a másik kettőt pedig egyáltalán nem akkor ez a primer oldalon miként jelentkezik? Tudom, hogy ezek ostoba kérdések, de annyira jó volna átlátni az egészet és megérteni mi mikor miért. Sok sok könyvet elolvastam sok összefüggést megértettem a témában már, mégse tudok pontos választ erre. Mind olyan kérdésekre válaszol ami tök felesleges és az életben nem jelentkezik gyakran vagy csak mérnököknek érdekes.
2015. nov. 19. 20:01
 7/9 anonim ***** válasza:
Asszimetrikus szekunder terhelésnél a primered is asszimetrikus lesz. Mi a bonyolult ezen?
2015. nov. 20. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Hát igen, nem mindegy, hogy milyen feszültségekkel számolunk. A hungarikum hálózaton ezek a transzformátorok Dy5-ösök, azaz az aszimmetrikus, egyfázisú terhelés esetén 20 kV-on a vonali, 0,4 kV-on a fázisfeszültséggel kell számolni, hogy az áramokhoz jussunk. Ami áram 20-on két vonali vezetőben jön-megy, 0,4-en meg egy fázisban és a nullán. A Dy5 transzformátorok épp emiatt jól bírják az aszimmetrikus terhelést.
2015. nov. 21. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

U1×I1 = U2×I2

Ennyi elvileg, gyakorlatilag van hő veszteség a trafóban, a teljesítmény egy része hővé alakul, így tehát azt is írhatnám, hogy U1×I1 > U2×I2

2015. dec. 1. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!