Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Fi relé beszerelése - hova...

Fi relé beszerelése - hova érdemes?

Figyelt kérdés
Fi-relét az egész lakás villamoshálózata elé is be lehet rakni? Hova érdemes? Van villanyórám, megszakítókkal, van kismegszakítóm (azt nem értem, hogy miért van megszakító a villanyóra alatt is (3 db) és fentebb további 4 kismegszakító. :/ Ezek után érdemes felrakni a Fi relét? Sajnos a hálózatnak vannak gyenge pontjai (pl mennyezetben vezető ősrégi kábel a csillárhoz. azt hallottam, hogy ilyenkor a fi relé azonnal lekapcsol, így a kábel csere nélkül használhatatlan... ) Ebben az esetben akkor inkább a védendő terület/készülék elé érdemes tenni?

2016. ápr. 25. 23:08
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:

"Fi-relét az egész lakás villamoshálózata elé is be lehet rakni? Hova érdemes?"

Be, de ha leold, akkor az egész lakás feszmentes lesz.


"Van villanyórám, megszakítókkal, van kismegszakítóm (azt nem értem, hogy miért van megszakító a villanyóra alatt is (3 db) és fentebb további 4 kismegszakító. :/ Ezek után érdemes felrakni a Fi relét?"


Attól függ, mit akarsz védeni.


" Sajnos a hálózatnak vannak gyenge pontjai (pl mennyezetben vezető ősrégi kábel a csillárhoz. azt hallottam, hogy ilyenkor a fi relé azonnal lekapcsol, így a kábel csere nélkül használhatatlan... )"


Nem jellemző.


" Ebben az esetben akkor inkább a védendő terület/készülék elé érdemes tenni?"

Egyébként is oda teszed.


A kérdéseid alapján javaslom hogy kérd szakember segítségét, aki megvizsgálja és megmondja mit lehet és hogyan.

2016. ápr. 26. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
53%

"azt nem értem, hogy miért van megszakító a villanyóra alatt is (3 db) és fentebb további 4 kismegszakító"


Illetve e pillanatig esetleg nem tudtad, de mostantól igen, hogy a fogyasztásmérő alattiak azok a szolgáltató számára teljesítménykorlátozásra szolgálnak, a fentebbiek meg a belső villamos hálózat túlterhelés- és zárlatvédelmére. Miután civilizált világban villamos hálózatot úgy szabad csak létesíteni, hogy a hálózathoz és az általa táplált berendezésekhez kötelező védelmeket kiépíteni, mely védelmek kritériumait a szolgáltató az utcán állva nem látja, így a mérő alatti nem is alkalmas erre.

Régebben még hozzájött az érintésvédelmi funkció is, ma már ezt a tárgybani FI relé látná el, ha volna felszerelve.

Fentieknek nem mond ellent az, hogy zárlat esetén a mérő alatti is lecsap.

2016. ápr. 26. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 Joe.38 ***** válasza:
Élöttem szóló jókat mondott. 3 db az óránal az 3 fázis lehet. Tehát ugye így egy - egy fázist védesz le ha egyik vagy másik vagy mindhez teszel. Fi relé a vazis és a nulla közti elterest merve old le. A másodperc ezred része alatt. És ez azt jelenti érzékeny..Olyan erzékeny hogy ha ba a belenyúl a konnektorba a Firelé érzekeli arra menne az áram nem a nulla felé és már le is old..Olyan gyorsan higy a ba a meg se érzi. Jó dolog. De pont emiatt ha a vezetékek nem egyformák nem egyforma ellenállasúak nem egyforma anyagból vannak nem.egyforma atmerőjű azt erzekeli higy nem annyi megy mint jön - tehát leold. Tehát meresek esetlrg vezeték cserék nélkül állandóan le fog oldani. Fel akarsz kapcsolni egy csillart és nem tudod hisz leold a kasodperc törtrésze alatt. Bizony a fóldelés is fontos. Ezeket elötte bemerve mapunk ertékeket. Ha azonosak akkor lehet berakni firelét. Ha nem akkor .... akkor legtöbbször nincs más kábelezés. Vagy csak részeket védesz Firelével szakaszokat helységeket . Ez igèny és cél.fogja meghatározni.
2016. ápr. 26. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 Szirty ***** válasza:
100%

Helló Joe.38!


"Olyan erzékeny hogy ha ba a belenyúl a konnektorba a

Firelé érzekeli arra menne az áram nem a nulla felé és már le is old..Olyan gyorsan higy a ba a meg se érzi."


Én nem kívánom senkinek hogy próbálja ki milyen érzés egy áramvédő kapcsoló után rámarkolni a fázisra, de hidd el nekem hogy megéreznéd! Annyira biztosan hogy nem kísérelnéd meg újra és talán írnál többet ilyen zöldséget.


"De pont emiatt ha a vezetékek nem egyformák nem egyforma ellenállasúak nem egyforma anyagból vannak nem.egyforma atmerőjű azt erzekeli higy nem annyi megy mint jön - tehát leold."


Egyáltalán nem érdekli a FI relét milyen anyagú és keresztmetszetű vezetékek vannak és az sem ezek mennyire térnek el egymástól.

Semmi más nem érdekli csak a rajta átfolyó áramok különbsége (az előbbiek ilyen eltérést nem okoznak).

2016. ápr. 26. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:

"de hidd el nekem hogy megéreznéd!"

Vagy nem. Ez a két lehetőség van.

Ha nem éri el a megszólalási áramot, akkor bizsergeti, egyébként lekapcsol.

Általában rovidebb mint két tized másodperc alatt.

2016. ápr. 26. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:

Az átlagos érzetküszöb 1 mA alatt van.

Így aztán még ha kevés is az áram, ha a FI relé lekapcsol, akkor az az áram szempontjából megérezhető.

Ami az időt illeti, vizsgálatokat a fibrillációval kapcsolatban végeztek úgy, hogy az időt is nézték, impulzusra nézve 1 millisec-től növekvő időkre vannak adatok, AC-re nézve meg 0,02 másodperctől - én élettani szempontból hozzá nem értőként úgy gondolom, ha a szervezet bizonyos idegei reagálnak, akkor más idegek is.

2016. ápr. 26. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
A gyakorlatban lekapcsol 10-30 ms között, de jellemzően 20 ms alatt.
2016. ápr. 26. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 Szirty ***** válasza:
57%

"de hidd el nekem hogy megéreznéd!"

Vagy nem. Ez a két lehetőség van.


Akkor te próbáld ki! :-)

Lesz élményed.

2016. ápr. 26. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
Gondoltam hogy nem állod meg szó nélkül, szóval saját tapasztalatból beszélek, ellentétben veled.
2016. ápr. 26. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
0%

Először is, a Fi relé beépítésénél nem "érdemes" hanem "kötelező" a szabvány leírja elég egyértelműen, hogy milyen esetekben kötelező. Ez nagyjából még azt is meghatározza, hogy hova kell illetve lehet beépíteni. Egyedül abban van döntési lehetőség, hogy egy fi relé az egész lakásra/házra, vagy több kerül beépítésre.


Másodszor: a kérdés alapján látszik a teljes hozzá nem értés, hívj egy szerelőt ő megmondja. A villany csak látszólag játékszer, de majd ha a füstölgő romokat kell oltani talán másként gondolod. Miért akar mindenki belepiszkálni a villanyba?

2016. ápr. 26. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!