Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi az a "fázis" a váltakozó...

Mi az a "fázis" a váltakozó áramnál?

Figyelt kérdés
Már rég óta fontolgatom hogy felteszem ezt a kérdést,beírtam a Googliba sajnos nekem nem adott ki semmi érdemlegeset , tulajdon képen az érdekelne hogy mi az Fázis mint váltakozó áram, úgy tudom a váltakozó áram polaritása felcserélődik nálunk ha jól sejtem másodpercenként 50x (50Hz) de , akkor mi is az a fázis egyenáramnál van a + meg a - gondolom ha cserélgetik akkor egyszer + máskor minusz és így de akkor mégis mi az a fázis? és mitől világít a fázis ceruza ha egy adott lyukba dugom a konnektorba a másikba meg miért nem?

2016. jún. 8. 20:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Korod, elöképzettséged? (Milyen szinten tudom ugy elmondani, hogy megértsd?)
2016. jún. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
18 hát igazából ha kérhetem akkor halandó embernek úgy az alapokat értem meg érdekel is.
2016. jún. 8. 20:36
 3/12 anonim ***** válasza:

Pedig csak rosszul tetted fel a kérdést.

A váltakozó áram igy keletkezik

[link]

A hálózatban ez megvan áromszor, és így keletkezik

[link]

Ezt pedig így rajzzoljuk

[link]

A generátorban a tekercsek össze vannak kötve és leföldelve. Az a nulla vezeték. A másik végeik külön vannak kivezetve, azok a fázisok. Ez így van a gyakorlatban. Tehát háromfázisú renszerről beszélünk.


[link]

2016. jún. 8. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Tehát tulajdonképpen a nulla az olyan mint egyenáramnál pl az autónál hogy az megy a karosszériába a negatív? és azt hívják földnek?

Még azt légyszíves áruld el hogy mi az a VoltAmper =VA

2016. jún. 8. 20:59
 5/12 anonim ***** válasza:

Bocsánat, nem szoktam visszajárni a kérdésekre. Írhattál privit.

Volt x Amper = Watt

Tehát teljesítmény. DE! Ez az egyenáramnál igaz. Mivel váltakozó áramról van szó, ott közbejön különféle veszteség, mert az áram nem fut együtt a feszültséggel.

Nem tudom, mennyire vagy jártas a vektorokban, de a lényeg az, hogy ha a feszültség együtt futna az árammal (ohmos terhelés esetében), akkor a VA = W. Mivel a váltakozó áramnak induktív és kapacitív terhelése is van, azért ez a képlet változik az szeerint, hogy az áram késik, vagy megelőzi-e a feszülséget.

Így a pillanatnyi áram i=I cos φ –re változik.

amit φ -vel (fí) jelölünk és a mértéke cos φ van kifejezve. Ez olyan 0,7 0,8 körüli érték. Úgyhogy ennyivel csükken a teljesítmény. Az mértéke ugyanúgy Wattban van megadva.

2016. jún. 10. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

A VA az a készülékbe bemenő áram és a készülékre adott feszültség szorzata, így aztán más értelme nincs, mint az, hogy a készüléket, illetve az őt ellátó hálózatot erre kell méretezni.

A hatásos teljesítmény valóban a VA szorozva a cos fi-vel, de

1. nincs olyan összefüggés, hogy ennyivel csökken a teljesítmény - mert a VA az nem a teljesítmény, az a látszólagos teljesítmény, valamint ezek ugye szögben állnak egymáshoz, és

2. ezt a differenciát nem is veszteségnek hívjuk

már bocsánat.

2016. jún. 11. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
azt a cos fi-t honnan lehet megtudni vagy az állandó vagy változik azt az egyet nem értem.
2016. jún. 12. 15:37
 8/12 anonim ***** válasza:

Hát, ehhez már kell egy rgészen kis képzelőerő amiben két-három vektor elhelyeződik.

A linken

[link]

az első ábrán az S a VA mértékegységű látszólagos teljesítmény, a P a W mértékegységű hatásos. Láthatólag a fi szöget befolyásolja a hatásos és a harmadik komponens nagysága.

2016. jún. 12. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

köszönöm! Még azt légyszíves valaki válaszolja meg nekem,

Hogy ha én a "220"V os kábel fázisát rákötöm egy izzóra és az izzó másik érintkezőjére egy vezetéket és annak a kábelnek a másik végét a földhöz azzal zárulhat az áramkör tehát világíthat az izzó?

2016. jún. 13. 15:40
 10/12 anonim ***** válasza:
Magyar közcélú hálózaton igen (mert az, hogy a hálózat egy pontját leföldelik, jelesül a nullavezetőt, az ugye nem kötelező, változhat célok szerint), ha a földelési ellenállás nem jóval nagyobb, mint az izzó ellenállása.
2016. jún. 13. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!