Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Atx tápegységek soros összeköt...

Atx tápegységek soros összekötése mennyire lehetséges?

Figyelt kérdés
Jelenleg kb 30 voltra lenne szükségem, 10-15 amperrel ,így hát hirtelen pc tápokra gondoltam (van itthol 3-4db trafó meg 1-se), de nem vagyok biztos hogy lehet-e sorosan összekötni.
2016. szept. 5. 21:06
 1/6 anonim ***** válasza:
lehet persze
2016. szept. 5. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem lehet.

Lehet hogy a tápon van +12V, +5V, -5V, -12V, de ezeknek a közös pontja egyben a földpont is. Ami persze kint van a tápkábel följén is. Ha összekötöd az egyik táp +12 voltját a másik GND pontjával, azzal gyakorlatilag rövidre zárod.


Amúgy sem egészséges kapcsolóüzemű tápokat sorba kötni (ha nem lenne közös a GND pont, akkor lehetne elvileg). Ha az egyiknek a túláramvédelme hamarabb kapcsol ki (maximális terhelés közelében), akkor a másik táp simán fordított feszültséget ad rá, és szépen kinyírja.


Felejtsd el.

2016. szept. 6. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Sikerült őket összekötni, és működik a dolog. Egyébként mind a 2 táp 20A-t ad le 12v-on de az esetleges polarítás problémát úgy oldottam meg hogy betettem egy diódát a pozitív oldalra, szóval ha az egyik táp le is kapcsol akkor se lehet baj.
2016. szept. 6. 21:57
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem sikerülhetett, mivel mindkét táp kimeneti föld pontja egyben a hálózati tápcsatlakozó föld pontja is. Tehát a hálózati tápkábelen keresztül mindkét táp földpontja (fekete vezetékek a kimeneten) azonos potenciálon vannak.

Ha sorbakötöd, vagyis az egyik táp GND pontját összekötöd a másik +12V pontjával, akkor ezzel ezt a kimenetet rövidre zártad. Ha mégis lett belőle 24V, az csak úgy lehetett, hogy valamelyik tápegység földelése hibás.

A pozitív oldali diódás dolgot sem értem, attól még bármelyik táp kaphat a másiktól fordított tápot, ha sorba vannak kötve.

Rajzold már le magadnak, hogy mit is kötöttél és hova, mert például a közös földpont miatt sem működhet a sorbakötés.

2016. szept. 7. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Eleve nem lehet közös a kimeneti föld, a bemeneti fázissal, nullával, vagy a hálózati földdel, merthogy a pc tápokban is van trafó, csak picike és nem 50hz-en működik hanem 25-30khz-en. Kicsit utána olvastam ezeknek a tápoknak a működésének, durván elmagyarázva: Bemegy a 230-220v váltó, le egyenirányítják, ezt felpufferelik, pufferelés után lesz kb 300v feszültség, és ezt kapcsolgatják a nagyfrekvenciás trafóra kb 25-30khz-el, utána ezt az áramot egyenirányítja, szűri, puffereli, és kész a kimenet. Erre a fázist, és a nullát használja fel (Asszem kék/fekete vezeték a falban). A védőfölddel az a nagy helyzet, hogy az a pc táp dobozára van bekötve, (sárga zöld csíkos) gondolom erre gondolsz hogy ha a 2 táp földjei(fekete vezetékek) erre be lennének kötve baj lenne, de erre nincsenek bekötve, a kezem ügyében lévő tápok (7db) fekete kábelei elkülönülnek ettől a hálózati védőföldtől/egymástól.
2016. szept. 7. 10:51
 6/6 anonim ***** válasza:

"Rajzold már le magadnak, hogy mit is kötöttél és hova, mert például a közös földpont miatt sem működhet a sorbakötés."


Ezt neked kellene megtenned, ahelyett hogy zöldségeket írsz, akadj le a témáról ha nem tetszik.

2016. okt. 16. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!