Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan képzeljem el a rádióhul...

Hogyan képzeljem el a rádióhullámok terjedését a világűrben?

Figyelt kérdés

Igazából sokkal bonyolultabb a kérdésem, szóval íme:


Megnéztem a Kapcsolat (1997) című filmet, s mint sok másik sci-fiben itt is azzal jönnek, hogy a földön sugárzott rádió/tv, stb... adások X távolságban járnak már a földtől. Ezt gyerekként sem értettem, most meg aztán végképp nem.


Hogy a vérbe lehetne fogni egy TV/rádió adást mondjuk az 1950-es évekből, amit a földfelszínen sugároztak? Oké, a hullámok nem csak oldalirányban terjednek, eddig oké. De ezek kereskedelmi/lakossági céllal kibocsátott jelek, vagyis nem egy fix földön kívül eső pontra koncentrál jelek. Ezek vételéhez sok helyen még erősítőt is kell használni itt a Földön. Hogyan érnének el pl. a Marson túlra?


És aztán ha tovább megyünk ott vannak a műholdakról sugárzott, ha jól tudom Föld felé fókuszált, irányított adások. Ezek visszaverődhetnek a terptárgyakról a világűrfelé, de ezek sem olyan hiperszuper erős jelek...


Őszintén nem nagyon tudom azt a számomra baromságnak tűnő hülyeséget a gyakorlatban elképzelni, hogy a rádióhullámokat (az előbb részletezetteket) a Marson is fogni tudjam, nem hogy távolabb.


Plusz: Légköri tényezők is igencsak visszafoghatják a jelet, és akkor a baromira sugárzó csillagokról és az egyéb, űrben lévő zavaró háttérsugárzásról ne is beszéljünk...



2017. febr. 5. 21:00
 1/3 anonim ***** válasza:

A kisugárzott jelek térereje a távolság függvényében négyzetesen csökken.

Irányitott antennával (vagy nagyon! nagy! teljesitménnyel) konkrét irányba kisugárzott jelek nagy távolságban is vehetőek, persze mindaddig, mig az űrből érkező egyéb jelek, zajok ezt el nem nyomják.

Az már a filmes világ élénk fantáziájának a szüleménye, hogy a földi műsorszóró adók műsorát befogták a marslakók. (de hát ha feltételezzük hogy az ufók millió évekkel előttünk járnak technológiában aakkor elképzelhető :)))

2017. febr. 5. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ezek teljesen más jellegű jelek, mint amik az űrben terjednek. Ezek úgy vannak kódolva, hogy még véletlenül se tudják őket összetéveszteni, persze ez csak az elmélet, mert volt már olyan, főleg nemrég, hogy egy jelet fogtak és kiderült, hogy ez egy aszteroidának a hangja.

Engem inkább az izgat jobban, hogy mikor egy űrszondát elküldenek, mint ami például most jár a Szaturnusz gyűrűjénél és sugározza a jeleket, amikből aztán kép lesz, hogy ezek hogy jutnak el idáig, illetve ha el is jut, akkor hogy nem szed össze téves információkat.

Bár a fény ott egyenletesen és veszteség nélkül terjed.

2017. febr. 6. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

a világűrben egyenes úton terjed,csak úgy mint a fény.

bolgyók gravitációja és egyéb dolgok persze sokkal jobban hatnak rá,görbülhetnek,stb.

gondolj csak bele,ha az 500nanométeres fény is meggörbül például a jupiter mellett elhaladva,akkor a 2méteres hullámhosz sokkal jobban,amit néha még a föld tropo és ionoszférája és visszaver.

2017. ápr. 29. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!