Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » LED égő hőtermelése (melegedés...

LED égő hőtermelése (melegedése) megengedett?

Figyelt kérdés
Úgy tudtam, hogy a LED világító testek azért energiatakarékosak, mert hőenergiát nem termelnek. Nem régen vettem egy 10-W-os LED-et, melyet szinte állandó jelleggel használok. Azt tapasztalom, hogy a világító felülete valóban nem melegszik (szinte szoba hőmérsékletű), viszont a foglalat előtti rész nem tűzforró, de elégé meleg (azt hiszem itt van az elektronika beépítve) Ez a melegedés normális?

2018. jan. 4. 09:20
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%
XDDDD
2018. jan. 4. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
58%
Normális. 100% hatásfokú áramkör nem létezik. Az a kapcsolóüzemű áramstabilizátor, ami a ledeket hajtja, valahol 85-90% körüli hatásfokkal működik. Így a felvett 10W teljesítményből 1-1,5 wattot elmelegít. Ez hosszabb idő alatt simán okozhat annyi melegedést.
2018. jan. 4. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
58%
Maga a LED tényleg alig melegszik, de a neki szükséges, alacsony egyenfeszültséget előállító táp ugyanúgy melegszik, mint a többi táp.
2018. jan. 4. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
49%

Ez esetben extra kérdéssel csatlakoznék:

Ha egy készülékre (jelen esetben egy világítótestre) a FELVETT teljesítményt kell ráírni, akkor hány wattos egy 10 wattos LED lámpa?

2018. jan. 4. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
41%

10 wattos, mennyi lenne?

Csak egy izzó 1 w-ból 10-15 lument csinál, a led meg 100-110 lument

2018. jan. 5. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
61%

A teljesítmény ledeknél úfgy szokták megadni, hogy a led chiphez csatlakozó hűtőelület a ledhél közvetlenül nem emelkedhet 85 C fok fölé. Ez kívülről azért ennél jóval hűvösebb lesz, olyan 40-50 celziusz fokosra is lehűlhet a burkolat külsö részeinél.


A ledes fényforrásoknál nagyon sokat jelent, ha nem egy szellőzetlen zárt búrába tesszük, hanem ha áramolhat körülötte a levegő. Ez jelentősen megnöveli a ledes fényforrások élettartamát.


Tudom, mert még 2003-4 környékén kezdtem el komolyabban a ledekkel foglakozni amikor még csak éppen kezdtek a régebbi gyengébb, még csak kék fényű ledek forgalomba kerülni. Igaz, volt sárga zöld és vörös is, de elég gyenge fénnyel. akkor még használható fehér fényt nem nagyon tudtak leadni a kereskedelmi darabok.


Aztán 2005-6 környékére már egészen használható ledek jöttek ki és 2008-ra már komolyan használható, hűthető, nagy teljesítményű ledek kerültek forgalomba.


Elég sok dolgot kitapasztaltam a ledeknél ezekeben az időkben. Az egyik leg lényegesebb dolog az volt, hogy az élettartama erősen függ a led chip üzem közbeni hőfokától. Ezért nem érdemes szellőzetlen zárt helyre ledet tenni. vagyin mindenhova érdemes, de a zárt részeken szinte garantáltan túl fog melegedni és gyorsan maradandóan és egyre inkább csökkenni fog a fény teljesítménye.

2018. jan. 5. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
33%

A lámpát gondolom fej(menetes rész) fent pozícióban működteted. Mert, amit írsz máshogy nem jön létre.

Ezen nem kell csodálkozni. A LED hatásfoka nagyjából 20-23%

10W esetén 8W hőenergia keletkezik a P-N átmeneti rétegben. Ehhez hozzájön a LEDet működtető áramkör, aminek nagyjából 75-80% hatásfoka van.

Mivel a lámpa által melegített levegő fölfelé száll, így az általa szállított hőenergia fönt halmozódik fel. Ha jó a szellőzés, vagy a levegő hőleadása, akkor a lámpa nem melegszik 60 fok köröli hőmérsékletnél melegebbre. Zárt lámpatestben a Lámpa már annyira melegedhet, hogy a LEDet működtető elektronika néhány hónap alatt tönkre mehet.

Amennyiben a lámpa kézzel még érinthető, de forró és éget hosszabb érintés után, akkor még nem gond.

Ha érintéskor már éget, akkor már várható hogy nem lesz hosszú életű a lámpa.

2018. jan. 9. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a korrekt válaszokat!
2018. jan. 9. 17:01
 9/13 anonim ***** válasza:
0%

A 10W-os LED világító test gyakorlatilat pont 10W-al melegszik. Az egy baromi nagy félre értés, hogy nem hőt termel. Akkor mit termelne a felvett energiából? Termodinamika 1 főtétele itt is érvényes. Nem kell semmi elektronikát meg stb. számolni. A LED-es világító testre rá van írva, hogy felvesz 10W-ot. Majd elővesszük Termodinamika 1-et (ált. iskola fizika óra! remélem az általános iskolát már elvégezted ha LED-et veszel), és a kérdés, hogy akkor hova lesz ez a 10W teljesítmény? (Ok. a termodinamika 1. energiáról szól, de a teljesítmény itt most nem más mint az időegységre jutó energia de kis számítással látható, hogy ebben a modellben mindegy). Tehát betáplálsz 10W-ot valahol ki kell jönnie 10W-nak mert különben sérülne TD-1 (amiről tudjuk, hogy nem sérülhet). Ami a LED-es világító testből kijön az fény és hő. Az eddigi mérések alapján a tényleges fényteljesítmény a hőhöz képest jelentősen elhanyagolható (elég brutális hatással járna ha a 10W fényenergia formájában jönne ki). Gyakorlatilag a teljes 10W hő formájában kell, hogy távozzon (másban nem igazán tud), így ez a 10W fogja melegíteni a világító testet és környékét.

A fentiek alapján átverés a LED? Nem. Csak sokan elfelejtik már 8. évvégére a fizika órán tanultakat (jó eséllyel az idevonatkozó dolgozat beadásának pillanatában sem emlékeznek már belőle semmire). Ami viszont igaz a LED-ekre, hogy ugyanakkora fényáramhoz (kb. milyen erősen világít /a fizikát már a dolgozat beadásának pillanatában elfelejtett olvasók kedvéért/), lényegesen kevesebb betáplált villamos teljesítményre van szükség (azaz ún. lm/watt érték kedvezőbb). Azaz ennek következménye, hogy összehasonlítva egy ugyanúgy világító hagyomás izzólámpát és egy LED-es világítást azt látjuk, hogy ez utóbbihoz kevesebb teljesítményre van szükség, így ez utóbb összehasonlítva a hagyományossal kevésbé melegszik. (mind kettő esetén igaz, hogy gyakorlatilag a teljes betáplált energia hővé alakul).

Aki bármi mást állít az nem tanulta meg TD1-et és javaslom a visszatérését az általános iskola 6 osztályába (mi akkor tanultuk, most lehet, hogy 7-ben tananyag).

2019. jan. 29. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"Akkor mit termelne a felvett energiából?"

Fényt, ezért hívják lámpának és nem villanyrezsónak.


"Az eddigi mérések alapján a tényleges fényteljesítmény a hőhöz képest jelentősen elhanyagolható"

Kár, hogy az általános iskolában a termodinamika 1-en túl méréstechnikát és matekot nem tanítottak, így nem sikerült kimérni, hogy egy mezei led a betáplált villamos teljesítmény 20-30%-át alakítja látható fénnyé, a state of the art pedig kb. 50% most a világítástechnikában.


Baromira remélem, hogy nem vagy fizikatanár, mert az átlag magyar közoktatás már nélküled is reménytelenül szar.

2019. jan. 29. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!