Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » LED égő hőtermelése (melegedés...

LED égő hőtermelése (melegedése) megengedett?

Figyelt kérdés
Úgy tudtam, hogy a LED világító testek azért energiatakarékosak, mert hőenergiát nem termelnek. Nem régen vettem egy 10-W-os LED-et, melyet szinte állandó jelleggel használok. Azt tapasztalom, hogy a világító felülete valóban nem melegszik (szinte szoba hőmérsékletű), viszont a foglalat előtti rész nem tűzforró, de elégé meleg (azt hiszem itt van az elektronika beépítve) Ez a melegedés normális?

2018. jan. 4. 09:20
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Mutas nekem erre vonatkozó adatot, mert én csak olyat találtam ami "elenyésző" tényleges fénymennyiséget írt. És gondolj bele, hogy milyen energia akárcsak egy 10mW-os lézer (ahol tényleg kijön a 10mW) mi történne ha 5W-ot küldenénk ki fény formájában? Érezhetően melegnek kéne lennie a környezetnek, ha meg belenéznél akkor a szemed meg kiégne. Szintén TD1.
2019. jan. 29. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
48%

Azt, hogy a bemeneti teljesítményből mekkora rész lesz látható fény, a radiant efficiency (csúnya nevén wall-plug efficiency vagy WPE) írja le. Részletek és szemléltető adatok:


[link]


Pár szemléltető mérés, a fényforrások spektrális eloszlásával:


[link]


Tudományos cikk egy extrém hatékony zöld LED-ről:

[link]


239 lm/W 526,7 nm-en, az hunyorítva 30%-os radiant efficiency. (Az elméleti maximum 683 lm/W, 555 nm-en). Más színű ledeknek jobb hatásfoka van.


Hoh, és most nézem, hogy van 60%-os radiant efficiency-s kék LED, le vagyok maradva:


[link]


A lézer valójában borzasztó hatásfokú dolog, de koherens fényt képes előállítani, így pedig a teljes teljesítmény nagyon kis felületre koncentrálható. A magas felületi teljesítmény [W/m^2] miatt tud égetni. Ugyanaz az elv, mint a nagyítónál. Ugyanannak a Napnak ugyanaz a fénye ha simán süti a kezedet, csak melegít, de ha nagyítóval fókuszálom a fényt és így megnő a felületi teljesítmény, már éget.


5W teljesítmény az 5W, akkor is ha alacsony hullámhosszú EM sugárzás szállítja és akkor is ha látható tartományba eső. 5 Wattal csirkét kiolvasztani teljesen reménytelen, mindegy, hogy mit trükközöl, és ha izotrop a sugárzás, akkor a szemedet is csak akkor vakítja meg, ha a fényforrást beleszúrják.

2019. jan. 30. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 Joseph39 válasza:
Gyakorlatban foglalkozom ledekel nem googlézom.A mai ledekböl izzót csinálltak vegyél egy kompakt égött ved le az opál buráját kapcsold be és érezhetö ha közel teszed a kezed hogy hött sugároznak a led csipek.Az elsö led lámpám egy maxus volt 5 év garancia volt rá adva le is égte az 5 évett.De a mostaniak már nem miért mert ha anyi áromot adunk neki amenyi kell szinte örök élett megoldható házilag pár alkatrész segitségével melegedés nélkül fügetlenüll a led vagy ledek teljesitményétöll.Akkor tényleg örök élett.A gyártó cégek nem akkarok reklámozni egyet sem tull terhelik áromal szándékosan igy a legtöbb márkás és nem márkás égö még a garanciális idött sem égi le sokszor.Modern áromgenerátorokat raknak bele meg lehetne oldani melegedés nélkül.oroszorszég gyárt hasonló ledes égökett egyszer veszed meg mig élsz használodd.Mind egyik ledes égömet átt alakitom amit vettem van olyan ami 8 éve müködik kifogástalanull.Érdekes az is hogy rá irjákk a ledes égöre 10W pl aztán kis betükel MA ben a valós áromfelvételétt hálózatról ha utánna számolsz majdnem 15W fog ki jönni.2 lehetséges megoldás létezik vagy rosz hatásfoku áromgenerátort használnak vagy szándékosan terhelik tul a led csipekett és direkt csináljákk.Mert az üzletnek menie kell ha örök élett lene egy ledes izzó mi lenne nem kelene többet venni.Szégyen az hogy egyszerü szénszálas égött több mint 100 éve gyártottak és a mai napig világitt ezt meg tudták csinálni az egyszerü wolfrám szálas égökel is de 1000-1500 órától többet nem enegdéjeztek miért senki nem vené ökett ha örököst csinállnának.Mind egy mit veszel márkásat nem márkásat ugyanaz a kinai alkatrész van a töbségükben.A hütés smafu kivülröl müanyag bura veszi körül ökett belül alu kialakitásal ha az alu hütöfelületett le takarjuk müanyagal annak tökéletes lesz a hö leadása.Lehet okoskodni lehet googlézni de igy van.átlag ugy állitom be a ledek áromátt hogy max 35C melegedjenek semi baj velükk.Igaz az is hogy kicsikét gyengében világit tehát ahová 10W gyári kel oda 12 teszek de nem 1 évre tervezem öket.
2019. aug. 11. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!