Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Tud a tranzisztor közbenső...

Tud a tranzisztor közbenső állapotban lenni? Vagyis nem nyitott, nem zárt, hanem mint ellenállás jelen lenni egy áramkörben?

Figyelt kérdés
Elektronikai szakkérdésem lenne, ha akadna itt egy jártas ember. Ha igen, írom a részleteket.

2018. máj. 19. 19:39
 1/7 Szirty ***** válasza:

Természetesen tud.

Gyakorlatilag minden analóg áramkör ezt használja ki. Nézd csak meg a jelleggörbéjét.

2018. máj. 19. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ha már hozzászóltál (köszönöm), meghallgatnád a kérdésemet ebben a tárgyban? Lehet neked lenne ötleted a megoldásra.
2018. máj. 19. 20:11
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen, tud. Ha neten rákeresel találhatsz olyan kapcsolásokat, ahol mondjuk terhelésként használják a tranzisztorokat. Sokáig én is ilyesmi műterhelés használtam kisebb dolgokra, egy teljesítménytranzisztor volt felszerelve egy fém lapra. A bázisáramot meg potival lehetett szabályozni.
2018. máj. 19. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Akkor tudnék olyat, hogy bemenő 11-15V tartományban lineárisan 0-300 Ohm legyen az ellenállása?
2018. máj. 19. 21:35
 5/7 anonim ***** válasza:
Minden bizonnyal.
2018. máj. 19. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Szirty ***** válasza:

Önmagában egy tranzisztor erre nem lesz elég, de megvalósítható.

Ugyanakkor figyelembe kell venni hogy a bipoláris tranzisztor nem fog teljesen ellenállásként működni, mert van maradék feszültsége és polarizált (ellentétes polaritással nem működik, miközben egy ellenállásnak ezzel semmi gondja nincsen.

Továbbá a 11-15V vezérlő feszültség galvanikus kapcsolatban lesz az "ellenállás" áramkörével ami sok alkalmazásban probléma lehet. Ilyenkor galvanikus leválasztás szükséges ami még tovább bonyolítja az áramkört.


Szóval az lenne célravezető ha azt írnád le mi a célod ezzel.

(Mint minden olyan kérdésben amikor a kérdező egy számunkra nem ismertetett feladatra általa kitalál megoldással kapcsolatban kérdez.)

2018. máj. 20. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Van egy nagyrobogóm. Nincs rajta berugókar és a kézikönyv szerint érdemes néha töltést is mérni rajta, mert persze töltésvisszajelző lámpája sincs.

Viszont ha elmegy a töltés menet közben észrevétlenül és lemerül az akksi, sem berúgni, sem betolni (CVC váltó) nem tudom.

Azt gondoltam ki, hogy nem ártana bele egy töltésjelző műszer.

De a műszerfal adott és amúgy sem szeretem az utólagosan bebarmolt dolgokat, rosszul néznek ki. Arra gondoltam, hogy a beépített egyik műszert használnám fel erre a célra.

Az eredetileg üzemanyag szintjelző E (end) és F (full) végállasokkal. Bekötés szerint kap pluszt és minuszt és a harmadik szála megy a tankba az ottani mozgó ellenállásra.

Az változtatja az ellenállását 0 és 300 Ohm között, ezt képezi le a műszer. Ha egy váltórelével elágaztatnám ezt a szálat, akkor tudnék vele mást is mérni. Vagyis nekem egy olyan

áramköri valamire van szükségem, ami a bemenő 11-15V feszültségre változtatja az ellenállását 0-300 Ohm tartományban. Ezt bekötöm a mozgó ellenállás helyett és

már kész is a műszerem, ami az akkumulátorfeszültség (11-15V) arányában lineárisan mozgatja a mutatót. Ehhez kellene nekem egy kis segítség.

2018. máj. 21. 10:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!