Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Neon fénycső időnként nem,...

Neon fénycső időnként nem, vagy nehezen gyullad?

Figyelt kérdés
A fürdőszobámban van két 60 cm-es neon fénycső. A foglalataik már elég régiek, kb. 1990-es de lehet hogy még 1980-as évekből. A kettő közül az egyik, amit gyakrabban használok, egy ideje nehezen vagy egyáltalán nem gyullad fel, a cső felkapcsolás után általában villan egyet-kettőt, aztán azt is abbahagyja. Volt már olyan is, hogy nem gyulladt fel, de a kapcsolót véletlenül felkapcsolva hagytam, aztán mikor x perc után bementem, akkor már fel volt gyulladva. Van olyan, hogy ezeket napokig vagy még tovább csinálja így, aztán egyszer csak magához tér, és egy ideig megint teljesen működőképes lesz. Maguk a csövek max 1-2 évesek, és azokkal nincsen gond, a másik foglalatba átrakva jól működnek. Igazából a nagyon régi foglalatokkal kapcsolatos valamilyen probléma lenne a tippem, viszont mivel a jelenség időnként elmúlik, úgy tűnik mintha nem lenne teljesen tönkremenve az egész. A foglalatok belülről egyébként kb. úgy néznek ki, amit "Stucchi T8, G13 fénycső foglalat, talplemezre csav." néven dob fel (nem tudom hogy mit lehet belinkelni), a külső oldalukon meg van még egy kis fel-le kapcsoló

2018. okt. 2. 16:13
 1/6 anonim ***** válasza:
A gyújtó rossz, vagy túl nagy értékű. A 18 Wattos csőhöz a 22 wattos gyújtó kell, a 65wattos gyújtónál indukál ilyesmi hibát, mint amit leírtál.
2018. okt. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
@kgnemeth: Köszönöm a választ. Sajnos nem igazán értek hozzá, így meg kell kérdeznem, hogy tulajdonképpen melyik a gyújtó? Amit nekem "fénycső gyújtó"-ra keresve feldob, azok 4-5 cm hosszú, radiátor termosztátra emlékeztető alkatrésznek tűnnek. Nálam ilyen nincsen, a készültség úgy néz ki, hogy a két végén van felszerelve a két foglalat amire a kérdésben utaltam, azokba kell beilleszteni a fénycső végén lévő 2-2 kis érintkezőt, aztán elfordítani, amíg kattan, és onnantól működik/működne..
2018. okt. 2. 16:23
 3/6 A kérdező kommentje:
@kgnemeth: Még egy dolog. Ahogy írtam, ez a rendszer kb. 2-3 évtizede így működik, még a lakás előző tulajáról maradt rám. Ha az lenne a gond, hogy túl nagy értékű a gyújtó a fénycsőhöz képest, az lehetséges hogy csak ennyi idő után jött elő a probléma?
2018. okt. 2. 16:29
 4/6 anonim ***** válasza:

Gyújtókat próbáld felcserélni, hátha a hiba is "átmegy" vele együtt:

[link]

[link]

[link]

Itt az utolsó képen láthatod a méretarányokat is, a fénycsőhöz képest.


Az ionizált neongáz egyébként narancs fényt bocsát ki (ld. glimmlámpa).

A narancs színű neonreklámok valamikor régen csak az utcán voltak láthatók.

Amikor a lakásokba is bekerültek a fénycsövek (ami neongázt egyáltalán nem tartalmaz), a köznyelv ezeket is elnevezte neonnak.

Sok év eltelt már azóta. Talán ideje lenne elfelejteni ezt a laikus elnevezést.

2018. okt. 2. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 lali24 ***** válasza:

pedig gyújtóhiba lesz az.

az ilyen régi szerelésű fénycsövek még gyújtóval és trafóval működtek és a gyújtó egy idő után hajlamos az elfáradásra.

az kis szerkezet, amit a google a "fénycsőgyújtó" keresésre feldob, tartalmaz egy bimetál kapcsolót és egy zavarszűrő kondenzátort. a bimetál fárad/kopik el egy idő után, azért éesz bizonytalan a gyújtás.

keresd meg és cseréld ki, filléres tétel.

2018. okt. 2. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönet mindenkinek az értékes hozzászólásokért. Sikerült megtalálnom a gyújtót, a fénycső mögött egy fém borítás takar még mindenféle elektronikai alkatrészeket, és ott van (hozzá nem értőként én a fénycső végénél "kilógó", a radiátor termosztáthoz hasonlóan tekerhető alkatrészt képzeltem el). Amint javasoltátok, beraktam helyette a másik, működő fénycső gyújtóját, és elmúlt a probléma. Rendeltem most vadonatúj gyújtókat, ha azok is ilyen jól bírják majd, akkor néhány évtizedig remélhetőleg nem lesz megint ilyen probléma vele.
2018. okt. 3. 12:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!