Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Lehet-e valamilyen módon...

Lehet-e valamilyen módon építeni állítható kétszeres feszültségű tápot, ami legalább +/- 5A-es kimenő áramot tud?

Figyelt kérdés
Nos a kérdés kicsit furán van megfogalmazva... De annyi a lényeg, hogy szeretnék egy +/- os tápot ami ilyen kb 0V-30V-ig tud 5A-t biztosítani. Ez lehetséges valahogy? Esetleg valakinek van valami kapcsolása vagy ötlete, hogyan kezdjek neki? Néztem ilyen kis egyszerű stabilizátor IC-ket, de a negatív párjából én csak -3A-eset láttam, pedig azt mondták nekem egy szaküzletben, hogy -5A-es is létezik... De én szinte mindenhol kerestem, de még csak egy adatlapot se találtam.

2018. dec. 17. 17:41
 1/7 A kérdező kommentje:
Utóirat: Vagy esteleg valahogy a jelenlegi tápomból csinálni +/- osat? Annyi a történet, hogy van egy tápom amit én raktam össze 0-50V-ig képes 5A-t leadni, csak földfüggő... Ebből nem lehet valamilyen módon kihozni, hogy mondjuk +/- 50V legyen?
2018. dec. 17. 17:50
 2/7 anonim ***** válasza:

Két trafóval vagy dupla szekunderrel bármelyiket megépítheted két példányban.

Ha lineáris, disszipatív szabályzót akarsz, diszkrét tranzisztorokból, műveleti erősítőkkel is vannak lehetőségek.

Amikor adott egy szimpla szekunder, Graetz-híddal egyenirányítva, ahelyett beköthető 1-1 diódával is +/- irányban (feszültségkétszerező), de akkor már csak félhullámot kap mindkét oldal.

Van lehetőség virtuális GND létrehozására is, tranzisztorokkal, műveleti erősítővel, például az 50 V-ot megfelezni.

2018. dec. 17. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Egy ügyes barkácsoló ezt legegyszerűben egy haszálaton kívüli PC-tápból megodja, de a neten sok ilyen bekötést találni. Neked ajánlanám a

[link]

Oldalt, ahol szakszerű segítséget tudnak adni.

2018. dec. 17. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

PC-tápból nem hozol ki +/- 50 V-ot (azaz összesen 100 V), de még +/-30 V-ot sem, legfeljebb trafócserével, de annyi erővel már újraépítheted az egészet.

Ráadásul az kapcsolóüzemű, ami nem minden célra alkalmas, pl. labortápnak stb.

2018. dec. 17. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Ideáig én is akartam venni egy 2x-es trafót.. De most, hogy mondtátok ezt a virtuális GND-s módszert megtetszett mert van egy régi trafóm ami 35V-os egyenirányítva, és ehhez néztem egy TDA2020-as kapcsolást ami egyszerűnek tűnik, csak annyi a bökkenő, hogy 3A-es a dög, ezt az áramot lehet növelni tranyókkal? Vagy esetleg valami másik kapcsolást érdemes akkor készíteni? Illetve, ez a virtuális GND módszer teljesen olyan mintha vennék egy 2x-es trafót? Erről eddig még nem hallottam, szóval most felkeltette az érdeklődésem...
2018. dec. 17. 21:44
 6/7 anonim ***** válasza:

Sem áramot, sem feszültséget nem lehet növelni ilyen módon, a virtuális GND csak egy aktív feszültségosztó.

Elvben olyan, mintha ellenállással osztanál, de annak ismert hátrányai vannak (veszteség, terhelés elhúzza).

Tranzisztoros szabályzással ezt lehet stabilizálni, követni, de attól függetlenül, hogy megemlítettem, csak szükséghelyzetre ajánlható, illetve ezt is a kontextus határozza meg, mint minden áramköri megoldást. Valamennyi vesztesége ennek is van, hiszen a tranzisztorok is melegednek, ha túl nagy áramot kell kompenzálni, ezért csak kisebb terhelésre szokás alkalmazni.

A 40 éves TDA2020-at sem ajánlanám, akkor már inkább a 2030 szimpatikusabb, noha az is elavult mára.

2018. dec. 18. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

3:

"Egy ügyes barkácsoló ezt legegyszerűben egy haszálaton kívüli PC-tápból megodja..."

Vaktában hadoválsz olyasmiről, amiről fingod sincs.

+/- 12 V alapból, amit felhúzhatsz +/- 20 V körüli értékre, de egyre csökken a terhelhetőség, ahogy megy felfelé.

2020. jún. 5. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!