Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Áramkör nulla-szakadás EPH?

Áramkör nulla-szakadás EPH?

Figyelt kérdés

Az alábbi helyzetben, ha a képen sárgával jelölt helyen nulla-szakadás lenne, és ha az alattunk lévő szomszédnak is be lenne kötve a gázcső az eph-ba, akkor a következő vonalon nem folyna tovább az áram a gázcsövön(nem-e tud azon záródni az áramkör, mely veszélyes lenne)? (L3->fi-relé->izzó->N->zöld sín->eph->gázcső->szomszéd->sárga->zöld->kék)


[link]


2019. febr. 19. 19:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Mi van? mi a kérdés? Mert én nem értem sem az ábrát sem a szüveget.De lehet bennem a hiba. Próbáld értelmesebben leírni.Az EPH és a N az két nagyon eltérő dolog.
2019. febr. 19. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Bejön fázis,nulla. Nullából le van választva föld és nulla külön + a szétválasztási pontból megy egy EPH csomópont. Ahogy a képen.
2019. febr. 19. 19:59
 3/11 A kérdező kommentje:
Egy panellakásnál.
2019. febr. 19. 20:05
 4/11 anonim ***** válasza:

Gázcsövek egyébként is földelve vannak, lakáson kívül is. Ma már a gázórát is át kell kötni vezetékkel. A régi rendszer létezhet még átkötés nélkül, de a gázóra anélkül is átvezet, az átkötésnek csak biztonsági szerepe van.

Három fázisnál, ha megszakad a nulla, az már régen rossz. Feltételezve, hogy sehonnan nem kap nullát a lakás.

Nullpoteltolódás fogalma nem tudom mennyire ismerős, de remélhetőleg nem úgy gondoltad, hogy amikor a nulla megszakad, nem lesz feszültség egyáltalán a fogyasztókon, konnektorokban.

2019. febr. 19. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Tehát a kérdés az, hogy az új képen, narancssárgával jelölt útvonalon, a nulla elszakadása esetén a "gázcsövön át a szomszéd nulláján keresztül(és a"Gázcsövek egyébként is földelve vannak ponton át")" záródhat e az áramköröm?


[link]

2019. febr. 19. 20:58
 6/11 anonim ***** válasza:

Miután minimális ellenállású galvanikus kötésekről van szó, rendesen folyna rajta az áram.

De épp ebből következően nem alakulna ki veszélyes feszültségemelkedés, például a szomszédban.

A hibát meg mihamarabb el kell hárítani.

Más kérdés, ha sokáig nem tűnik fel senkinek.

2019. febr. 20. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A fi relének itt nincs relavanciája. És igen, ezen az úton is képes záródni az áramkör. A legelső munkahelyemen, még kezdő mérnökként egy teljesen hasonló volt az egyik első eset amit láttam (az akkori főnököm aki mellett "gyakornok" voltam igazságügyi szakértőként is dolgozott). Ott egy keramikus műhely égett le egy hasonló hiba miatt, hogy az áram "megtalálta" egy nulla szakadás (szakszerűtlen javítás) után azt az utat ahol záródni tud. Éjszakára ott hagyták az automata kemencéket amelyek kapcsolgatták az egyfázisú fűtőszálakat (mindegyik kemencében volt ha jól emlékszem 6 db. 2-2 egy-egy fázisra kötve). És volt olyan pillanat amikor a szabályzás miatt jelentős nulla áram alakult ki. Majd ez szépen kigyujtotta azt a vezetéket amelyik az "útjába" került. Az áram ilyenkor megtalálja az "útját". Ezért vannak nagyon szigorú előírások, hogy hogyan kell kialakítani az EPH-t, a PE-N szétválasztást, és ezért írjuk ki minden "barkácsolni akarok az árammal de nem értek hozzá" kérdésnél, hogy inkább hívj egy szakembert, mert távolról nem tudunk mit mondani. És szép dolog a háztűz néző, de ez csak addig szép amíg átvitt értelemben használjuk... Nem egy épület tűz alakul ki ez miatt. Nulla szakadás, sok egyfázisú fogyasztó, az áram "szeretne" záródni, és nem a jó vezető, méretezett úton záródik hanem ahol sikerül neki. Tovább romlik a helyzet azzal, hogy ma már szinte mindenben félvezetős, kapcsoló üzemű táp, inverter, frekvencia váltó stb. van, és ennek eredménye, hogy még szétosztva a fogyasztókat 3 fázisra a nulla vezetőben nem 0 (közeli) áram fog folyni, hanem annál lényegesen nagyobb és általában mindehhez egy kb. 150-300-450 Hz frekvenciával amire nincs semmi méretezve (ohmos-induktív jellegű a kábelezés, így magasabb frekvencián nő a kábelezés impedanciája). Ez szépen kimérhető (több tucat ilyen mérést végeztünk az elmúlt években).


Csatlakozom egy korábbi hozzászólóhoz, ha nem találod hasznosnak a válaszom légyszi indokold meg, hogy miben nem az! Legalább egy privát üzenetben.

2019. febr. 20. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Hasznos volt, köszönöm szépen!

További kérdésem az lenne, hogy akkor most ez a bekötés ami a képen van (bejövő pen kettéválasztva PE+N-re, erre a pontra még rákötve az EPH csomópont, ami minden nagyobb kiterjedésű fém testre rá van kötve) szabályos -e? Illetve nem veszélyes-e?

2019. febr. 20. 17:21
 9/11 anonim ***** válasza:
A helyszín ismerete nélkül ezt nehéz megmondani (én nem is fogom). Nagyon sok tényezőtől függ. Pl. KLÉSZ előtti vagy KLÉSZ utáni társasház (vagy KLÉSZ előtt vagy után lett legutoljára felújítva a villamos hálózat). Egyáltalán mi ott a pontos hálózati kép. Jellemző társasházak esetén még mindig a 60-as 70-es években történt kialakítás (bár találkoztam még 20-es évekből itt maradt társasházi fővezetékkel is pár éve, de ez már kevésbé jellemző szerencsére). Mindig az adott környezet dönti el, hogy mit és hogyan lehet megcsinálni. Pl. presszionálni a társasházat teljeskörű villamos rekonstrukcióra stb. Egy-egy lakás esetén nem célszerű eltérni a többi kialakításától. Nagyon veszélyes tud lenni keverni a szabványokat. Igen tudjuk ez egy időzített bomba amin ma ül több ezer társasház az országban. Ezzel rongyosra téptük a szánkat a különböző fórumokon.
2019. febr. 20. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Értem , köszönöm szépen a gyors választ.

A pontos közegtől eltérve, alap esetben, ha csak a lakást vesszük alapul, ez szabályos módszer?

2019. febr. 20. 18:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!