Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Van egy elektromos bicóm az...

Bálint4511 kérdése:

Van egy elektromos bicóm az első lámpábol 24 voltot mutat a műszer. Szeretném ezt 12 voltra átalakitani? Hogy lehetne ezt házilag rezisztorral vagy ijesmivel szeretek barkácsolni .

Figyelt kérdés
2019. febr. 25. 18:32
 1/8 anonim ***** válasza:
63%

LM 7812


Balról-jobbra: közös negatív, pozitív tápfesz, pozitív kimenet (12v)

A tápfesz legalább 3V-al legyen nagyobb! A te 24V-od tökéletesen megfelel, a felső határra nem emlékszem pontosan. 30-akárhány V, a kimeneti pedig max 24V (LM 7824). Az LM 78 a típusjel, az utána következő két szám pedig a kimeneti feszültség. Ajánlott, hogy komolyabb hűtőbordával szereld, mert r'hadtul tud melegedni!

Az adatlapjának ne higgyél! Nincs termikus védelme, és a két amperes terhelhetőség is csak a gyártó álmaiban létezik!

2019. febr. 25. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Az sem mindegy, mit akarsz táplálni, de talán jobban járnál egy jó hatásfokú, alig melegedő DC konverterrel.
2019. febr. 25. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Másodiknál a pont. Ha valami ledes világítást akarsz bele, akkor amúgy sem feszültséget, hanem áramot kell stabilizálnod. Vannak erre a neten szép számmal kapcsolások. Filléres IC-vel meg lehet oldani, kell mellé még kb. két kondi, pár ellenállás, egy tekercs, egy dióda, és így legalább nem fog a kimeneti teljesítménnyel azonos teljesítményt elmelegíteni, mint a 7812


Elsőnek:

Lábkiosztás téves: balról jobbra, szemből: táp, föld, kimenet.

Hővédelme van, és működik, a terhelhetősége pedig 1,5A és ezt tudja is.

Egy pozitívum: az áramkör típusszámát legalább jól írta le, a többi felejtős.

2019. febr. 26. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

#1, #3-nak:


Jó'vanna! Azé' nem kő mingyá beszóni!


Kb 20 éve kínlódtam utóljára ezekkel a vackokkal!

Egyébként a termikus védelmet nem javaslom hogy kipróbáld "élesben"!


A hiányos hűtés következtében legalább 10 darabot sikerült már leégetnem!

1,5 A, 24V-os tápfesszel? Azaz 36W? Te elhiszed? Mert én konkrétran tudom, hogy nem!

Folyékony nitrogénnel talán. :D

2019. febr. 26. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Azt nem úgy kell értelmezni, noha egyébként a TO-220 tok 70 W-ot is képes disszipálni, megfelelő hűtéssel, de olyan tranzisztorok esetében, ahol a chip és a fül között kisebb a hőellenállás.


LM78xx-nél annyira nem a belső hőellenállás (4°C/W), éppen ezért:

[link]

3. oldal

TO-220 tokozás

Végtelen hűtéssel: 20 W.

10 °C/W hőellenállású hűtőbordával, 25 °C környezetben: kb. 8 W.

0°C-on 10 W.


Nem szerepel a doksiban, hogy szabad lenne 36 W disszipációra igénybe venni.

2019. febr. 26. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Javítva: LM78xx-nél annyira nem kicsi a belső hőellenállás...
2019. febr. 26. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#4, #5-nek:


Köszönöm a megerősítésed. Bár én ennyire soha nem mentem bele a részletekbe, de azt én is tudom hogy bk 7-8W körül volt a határa, nem extrém hűtéssel. A #3 által írt 1,5A-re elkerekedett a szemem, majd jót röhögtem!

Kapcsolja rá nyugodtan a a gyárilag megengedett 35V-ot, és terhelje 1,5A-rel. Szerintem még a tokozásnak sem lesz ideje átmelegedni, mire leég az IC! Mert termikus védelme nincs!

2019. febr. 26. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Van termikus védelme, 110 fokon.

Tapasztalat. Iszonyatosan bezajosodik a kimenet, és leejti a feszültséget.


Persze ki az az idióta, aki a maximális bemeneti feszültségen akarja hajtani a legkisebb kimeneti feszültségű stabilizátort.

A 36 wattot sem értem: 24 volt tápból ha 12-t állít elő, akkor 12 volt esik rajta. 1,5 ampernél az csak 18W, amit már egy hűtőbordán simán el lehet melegíteni.

2019. febr. 28. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!