Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Vettem egy Yashica mat 124g...

Vettem egy Yashica mat 124g fényképezőgépet, első filmes gépem, hogy kell használni?

Figyelt kérdés
Igazából tudom hogy kell de van egy két dolog ami nem tiszta a filmmel kapcsolatban. Amikor betöltöm honnan tudom meddig kell csavarni a kart a gép oldalán? Ha kifogy a film, honnan tudom, hogy elfogyott? Hogy kell kivenni és tárolni a filmet amíg elviszem előhivatni? Köszi a segítséget
2020. dec. 5. 02:24
 1/7 anonim ***** válasza:

itt van egy csomó infó

https://www.youtube.com/results?search_query=yashica+mat+124..

ha nem megy az angol, segítünk.

2020. dec. 5. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
66%

Elárulnátok mi a ferde fiszért vesztek ilyen masinát, ha annyit sem tudtok róluk melyik lukba kell nézni?! És még guglit is képtelenek vagytok használni?!


Bocs, költői kérdés, túl sok volt mostanában a filmes és polaroid kérdés. Itt a használati utasítás: [link]


Ő a film sebességét ASA-ban méri, ami szerencsédre megegyezik a modern ISO-val.


Ez egy középformátumú gép, 120-as film* (avagy rollfilm) megy bele. Ezt már csak specialisták árulják, szóval valószínűleg Budapest (Fotológus, F8, Café Analóg stb. Syrex nem, az szívat) vagy ugyanezektől rendelés.



Három baromi nagy különbség van 35mm-es film és a 120-as film között:

1. a mérete

2. nem perforált a széle

3. nem műanyag tubusban van, hanem papír van a hátán. Ez az egyetlen védelme a fény ellen, tehát amikor betöltöd a filmbe és amikor kiveszed a gépből szorosan fogod a kis kezeddel, hogy ne kapjon fényt.

Papírostól töltöd be a gépbe. A papíron van egy jelzés, hogy meddig kell betekerned. De ezt lehet látni videón is: https://www.youtube.com/watch?v=00460eRYA2U


Ez a gép 6x6-os negatívokat készít, amiből 12 kocka fér egy 120-as filmre. A gépen van számláló, ha működik is, tudni fogod, hogy hány kockánál jársz.


Így veszed ki a filmet: https://www.youtube.com/watch?v=kfsY1aB69sE Ennek a tekerését érzéssel csinálod, fogod érezni, amikor elengedte a filmet. Ahogy a videón is látszik, van a filmen ragasztószalag, lehúzod a hátulját, körbetekered, az megfogja.


Tárolás: rövid távon kutya baja sem lesz szobahőmérsékleten. Ha nagyobb tételben rendelsz filmet, amit nem használsz el hamarost, azt érdemes bevágni a hűtőbe. Néhány órával használat előtt kiveszed, hogy átvegye a szobahőmérsékletet. Leexpontált filmeket szintén hűtőben tárolsz, bár ezeket ildomos lenne minél hamarabb előhívatni.

Ha paragép vagy, létezik 120-as filmhez ugyanolyan műanyag (esetleg fém) tároló, mint a 35mm-es filmekhez, de ezt vadászni kell vagy rendelni.


Az előhívott negatívokhoz érdemes beszerezni pauszpapír negatív tartót. Száraz, hűvös és lehetőleg sötét helyen tárold, nagy hőmérséklet ingadozást nélkül.


A mérete miatt csak szaküzletekben hívják, szóval valószínűleg Budapest, bár egy fekete-fehér filmhívást nem nagy kaland otthoni körülmények között kivitelezni.



* technikailag belemegy a 220-as film is, ami dupla ilyen hosszú, viszont nincs rajta védőpapír, ami azt jelenti, hogy csak vaksötétben szabad a gépbe tölteni. Tehát nem praktikus, emiatt nem is igazán népszerű és nem fogsz találni boltban.

2020. dec. 5. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

#2 Vagyok az kimaradt, hogy ha fent vagy Facebookon érdemes belépni filmes csoportokba. Már abból is sokat lehet tanulni, ha a többiek hozzászólásaid olvasod.


És még egy dolog: használat előtt ki kéne tesztelni, hogy a kamera fénymérője pontosan mér-e. Kadmium szulfitos, tehát tök jó esély van arra, hogy ne legyen döglött.

2020. dec. 5. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. Igen, filmet már vettem bele, bele is töltöttem, úgyhogy rájöttem szimplán nem tudom tovább tekerni ha kész. Feltételezem minden lövés után addig kell tekerni, amíg a kar meg nem áll, aztán vissza, és kifordítani a helyére. Működik a számláló rajta, nagyon jó állapotban van. Már a filmre is rájöttem, hogy amikor ki lehet venni, le tudom ragasztani és akkor egy tekercs lesz. Legalábbis egy videóban így láttam, és utána lehet az újat beletölteni.
2020. dec. 5. 16:56
 5/7 anonim ***** válasza:

Mire használod majd? Egy rollfilmes gépnek elvileg szép nagy a felbontása. Amit egyedi hívással lehet elérni. Azaz, tudod, hogy az adott filmet kissé túl kell-e hívni, stb. Illetve eleve milyen karakterű hívóba rakod. Ezt szerintem hiába mondod bárkinek, aki filmhívást vállal. Így lehet, hogy az eredmény nem lesz jobb, mint egy meggondolt felvételezés egy 30 eFt-ért kapható 15 éves DSLR-el. Ami, ha megvettük 30 eFt-ért, akkor egy ideig nem jelent költséget a fényképezés folyamatában, beleértve a szkennelést, amit nem kell elvégezni.

Én már 1971-ben nem vettem volna olyan gépet, ami nem cserélhető objektíves, aminek van parallaxis-hibája, azért vettem egyaknás tükörreflexest.

2020. dec. 5. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Egyszerűen szeretném kipróbálni, hogy működik a filmes fotózás, és ezek a fényképezőgépek tetszettek a legjobban :). Eredetileg egy K4A-t akartam, de sehol nem találtam, úgyhogy lett egy gyakoribb alternatíva, egy yashica.
2020. dec. 6. 01:21
 7/7 anonim ***** válasza:
Sok sikert hozzá. Csak vedd figyelembe, amiket írtam. Ahogy a digitális fotózás az elmúlt évtizedben maga alá gyűrte a filmest, megjelentek büszkén egyesek képeiket bemutatni, melyek homályos, tónustalan, kontraszttalan, lapos produktumok voltak. De a filmes fényképezésnek nem az volt a lényege. Az kétségtelen, hogy 1970-ben az OFOTÉRT olyan kiegyenlítő hívóval dolgozott, mely a kisebb expozíciós hibákat elkente, de cserébe nem volt rajtuk sem fekete, sem fehér (mármint közeli, de még különböző árnyalatú), csak a középszürke 50 árnyalata. De az adott képkockára szabott hívással... - ja, és a papír! Hát papírt is a célnak megfelelőt választott az ember, ki saját maga laborált, és még annak a tulajdonságait is tudta befolyásolni a hívás paramétereivel.
2020. dec. 7. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!