Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Miért mennek tönkre a régi...

Miért mennek tönkre a régi képek a számítógépben?

Figyelt kérdés

Vannak a gépemben 10-12 éves képek amik már nem elérhetőek egyszerűen tönre mentek. Nem mind de egy jó része már elszürkül, egy nagy piros X van a helyén vagy csak a kép fele van meg.

Mi okozza ezt, hogy lehet megelőzni azt, hogy a mostani képeim ne menjenek tönkre a jövőben.


Azt még megjegyezném, hogy ezek a régi képek annak idején a régi gépemből lettek cd-re rakva majd onnan mentettem őket a mostani gépembe ez lehetne az ok?



2021. febr. 6. 22:12
 1/8 anonim ***** válasza:
75%
Az adat az adat, nem számít hogy hány adathordozót járt meg. Inkább az lesz, hogy régi a merevlemez, illetve sok ideig nem voltak elővéve a fájlok, így nem volt újramágnesezve a lemez.
2021. febr. 6. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%

Nem a gépedben mentek tönkre, hanem a CD sérült, amin tároltad.

Aranyszabály, hogy mindenről legyen másolatod, lehetőleg több is. Én nagy pártolója vagyok az optikai tárolóknak, és a 15-20 évvel ezelőtti Cd-k, DVD-k 99%-a probléma nélkül olvasható, de ezt két dolognak köszönhetem. 1. Mindig igyekeztem jó minőségűt venni. 2. Szakszerűen kell ezeket tárolni.

Ma már inkább MDisc-re mentek, sokkal tartósabb, mint a sima DVD vagy Blu-Ray.

De akármennyire is minőségi a média, bármikor érheti véletlen sérülés. Ami fontos, arról mindig legyen több másolatod! Az sem árt, ha ezek különböző helyen, és különböző típusú háttértárra vannak lementve, és azért párévente illik ellenőrizni, hogy minden oké-e.

2021. febr. 6. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
85%

"nem volt újramágnesezve a lemez"

Na, megint egy mítosz.

Nem, nem kell a lemezt újramágnesezni. Legalábbis ennyi idő alatt nem reális emiatt az adatvesztés. Kb. 10 év alatt 1%-ot gyengül a mágnesezett adathordozó-réteg mágneses ereje, szóval hacsak nem 50 éves az a merevlemez, nem valószínű, hogy ilyen probléma fennállna.

Sőt, ha azt veszem alapul, amit a "retrós" videókban látok, hogy az 1980-90 közötti gépek merevlemeze, hacsak nincs fizikailag károsodva, akkor mindig olvasható, akkor úgy gondolom, hogy pár év alatt a mágneses gyengüléstől tartani abszolút alaptalan.

2021. febr. 6. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
52%

#2, hogyan lehet szakszerűtlenül tárolni?


#3, lehet, hogy mítosz, de a 80-asokban számítógépesek is ezt vallották. Amikor nálunk megjelent az első XT, évente jöttek, lemásolni és visszamásolni az adatokat.

2021. febr. 7. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
78%

a mágneses és flash alapú háttértárakon (HDD és SSD) is előfordulnak bit hibák, amiket a rendszer próbál automatikusan javítani, de ha pont egy adatfájlban keletkezik hiba, akkor az az adat sérülni fog. attól függően, hogy a sérülés mennyire akadályozza az adatfolyam kiolvasását, csak torzul, vagy teljesen olvashatatlanná is válhat a kép.

a digitális fotó tartalmát nullák és egyesek folyama írja le valamilyen kódolás szerint. attól

függ, hogy csak sérül, vagy olvashatatlan lesz, hogy az információ melyik része és mennyire sérül.

a digitális tárolás előnye az analógnál szemben, hogy akárhányszor másolható, a másolásával minden pont ugyanolyan lesz a másolatban, mint az eredetiben. viszont ha a digitális fájl sérül, akkor sokkal nagyobb az esélye, hogy olvashatatlanná is válik, nem csak torzul, mint az analóg képek esetében.

2021. febr. 7. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
A képek nem "mennek tönkre". Az cd-s adattárolás az írott cd fizikai jellegéből adódóan nem életbiztosítás és ez a lemez öregedésével jobb nem lesz. (és ahogy láttam azokban az években, a népek nem a Verbatimra gerjedtek, hanem az olcsó cd-re...) Közönséges adathibák keletkeztek és kb. cseszheted a régi adatokat. Az adatbiztonságot nem szabad úgy megoldani, hogy írsz egy lemezt és 10 évre berakod a fiókba. Pl. 2 db rendszeresen ellenőrzőtt külső hdd-re mentett, folyamatosan karbantartott másolat már ad adatbiztonságot. Igen, ez többe kerül, mint egy cd.
2021. febr. 8. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Én csak Verbatimot használok, 2005 óta, és mostanában kissé elkeskenyedtem szájvonalilag... Abban reménykedek, hogy mivel kettő másolat van, valószínűségi alapon a másik példányon pont azok a képek olvashatóak. :D

És előtte valóban ilyen-olyan CD-ket használtam, azok közül meg csak egy gondolkodik, mielőtt olvas. :D

2021. febr. 8. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
DVD -RAM-on érdemes tárolni
2021. febr. 21. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!