Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Megéri szűrőket venni az...

Megéri szűrőket venni az objektívre?

Figyelt kérdés
Itt konkrétabban a CPL (polárszűrő) és az ND (szürke) szűrőre gondolok. Tényleg annyira hatásosak, mint a reklámfotókon? Ti használtok szűrőket?

2022. jan. 17. 20:50
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
Milyen szürövel lehet pl. a virágok és levelek eredeti színét és árnyalatát visszaadni a képen? Sokszor futok bele abba a szituba, hogy makrózok egy virágot, és szeretném ha látszana pl.. hogy milyen szép mélyvörös színe van, ill. hogy bársonyos is, de valahogy mindíg világosabb vagy más árnyalatú lesz a kép. Akkor is ha beállítom a fehér egyensúlyt. Hozzá teszem, hogy automata a gép, de bármelyik beállítást használom sosem jön össze az eredeti szín. Levelek zöldjét jobban visszaadja, de az sem tökéletes.
2022. jan. 18. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 Mojjo ***** válasza:

@11: A színvisszaadásban nem szűrők fognak segíteni. Azt, hogy milyen színeket látsz viszont, rengeteg dolog befolyásolja:

- Az objektív maga. (Ez a legkevésbé közismert dolog, de minden objektív máshogy jeleníti meg a színeket, más a színrajza.)

- A géped szenzora.

- A képfeldolgozó rendszer.

- És igen, a fehéregyensúly is.


Az utolsóval törődsz te magad is, az első kettővel nem tudsz mit csinálni, ha nem akarsz új felszerelést venni, marad a harmadik. Ha tudsz, fotózz raw-ban jpg helyett és kísérletezgess a digitális negatív kidolgozásakor. Ne csak a fehéregyensúllyal, lesz millió és egy opciód a színekkel babrálni.


Plusz nem mindegy, mikor és milyen fényben fotózol. Sokan gondolják úgy, hogy déli verő napsütésben a legjobb, de akkor lehet a leglaposabb képeket kapni. Próbálkozz különböző időpontokkal és fényviszonyokkal, nézd meg milyen naplemente előtt, vagy napfelkelte után, milyen borús időben stb stb...


Igazából a kulcs a kísérletezgetésen van. Főleg mivel mindenkinek kicsit más az a színvilág, ami tetszik.

2022. jan. 18. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 Mojjo ***** válasza:
100%
Ja és a monitorok 99%-a kalibrálatlan, eleve a monitor, amin nézed a képeket, már rosszul adja vissza a színeket.
2022. jan. 18. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Köszönöm szépen!

Marad akkor a kísérletezés, csak egy kompakt gépem van aminek erös optikai zoomja van, nem is volt túl drága, gondolom nem a legprofibb összeállítás, leginkább tájképekre, távolabbi dolgokra jó.

A képeket utólag nem szoktam a számítógépen babrálni.

2022. jan. 18. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
Ja, kompakt?
2022. jan. 18. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Igen, de gondolkodtam egy cserélhetö objektívesen, a manuál fókusz miatt is jó lenne, de az eddigi válaszokból kiderült számomra, hogy az sem mindegy milyen az alapgép az érzékelö miatt.
2022. jan. 18. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Ha cserélhető objektíves kompakton kondolkodsz, tudom ajanlani a Canon Eos M50-et, én újonan vettem, egyetleh hibája, hogy kevés objektív van rá, de ez egy átalakítóval megoldható.
2022. jan. 18. 15:46
 18/20 Mojjo ***** válasza:

@16: Persze, az érzékelő miatt sem mindegy, milyen cserélhető objektíves gépet vesz az ember, de most már bőven nincsenek rossz érzékelők, azzal nem lehet mellényúlni.

Sokkal fontosabb szempontok pl:

- a gépváz mérete, ergonómiája

- a kereső típusa, mérete, ha elektronikus, felbontása

- a hátsó LCD használhatósága komponálásra, ideértve a hajtogathatóságát és az ekkor elérhető fókuszmódokat

- a gépre rakható natív objektívpark, minden létező szempontból (ár, elérhetőség, mennyiség - hány féle - stb stb)

- ha átalakítóval raknál fel nem natív objektíveket, akkor az átalakítózás mellékhatásai (marad-e végtelen fókusz, fénymérés stb stb)

- stb stb


A szenzor milyensége szinte a legkevesebb.

2022. jan. 18. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

Pár gondolat a polárszűrő témához.


A témáról visszaverődő fény gyakran polarizált (ilyen a fizikája, a neten minden le van írva, ez egy visszaverési jelenség) tehát polárszűrővel a témáról visszaverődő fény jellege befolyásolható.


A levelek viaszos felszíne visszaveri az égbolt kékjét. Visszavert fény? Nosza, nézzük meg polárszűrővel is!

Az egyik kép sima kattintás, a másik polárszűrvel készült. Zöld? Szuperzöld! És érdemes megnézni az előtéri leveleket, a kiégés is eltűnt. Saját kép, valahol a Mátrában:

[link]


A polárszűrő használatának van egy ritkább, de annál mókásabb esete, mikor a vakura is rögzítünk egy polárszűrőt és a gépre is. Kis összehangolás/forgatgatás után elérhetjük azt, hogy az egyébként csillogó felület egyáltalán nem csillog. Ha jól megnézed, láthatod hogy a jobb oldali képen semmi csillogás nincsen (kulcsszó: keresztpolár).

[link]


De ez idáig csak viccelődés, mert pl. kaphatsz egy olyan kérést, hogy fotózd le azokat a szentképeket, amit egy jószándékú barát valamikor lelakkozott és kb. ha egy gyertya ég a szobában, akkor már telibe csillog az egész kép. A felső "adott fénynél" készült, a középső pofán vakuzással, az alsó keresztpolár vakuzással) Asszem ez is egy brutál jó technika, még ha ritkán is kell.

[link]

2022. jan. 18. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

#19

Köszönöm ezeket a fotókat, és a rövid kis "sztorit" melléjük. Mellesleg az az újságos kép nagyon érdekes lett, mintha matt lenne az újság :).

2022. jan. 18. 19:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!