Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Kazettás kamera felvételének...

Kazettás kamera felvételének rögzítése milyen külső eszközre ajánlott?

Figyelt kérdés

Nemrég szereztem be egy gyönyörű Sony HVR-HD1000E típusú, minidv-s kamerát. Régi álmom volt, amit végre megvalósítottam. Igyekeztem mindenhol utánanézni, hogy a kérdésben említett problémát hogyan lehetne orvosolni. A Sony saját megoldásai jók lennének, (Hvr-dr60 illetve az MRC-1K) de itthon sajnos nem lehet sehol kapni. A ClearClick felvevővel szintén ez a helyzet. Szerintetek tehát milyen alternatívák jöhetnek szóba? Honnan és mit érdemes rendelnem? Esetleg a fenti termékek beszerzésére itthon lenne mód?


Kezdő vagyok a témában, viszont igyekszem tanulni. A megértést és a válaszokat előre is köszönöm!



2023. jan. 22. 11:10
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is van, használtam Sony MiniDV-s kamerát.

A kazettáról a felvételt az Win XP telepített részét képező MovieMaker programmal raktam át PC-re FireWire porton keresztül.

Editálni is lehetett (kellett is) vele.

Ennek volt akkor olyan átviteli sebessége, amely a kazettáról ömlő adatmennyiséget kezelni tudta.

2023. jan. 22. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Elnézést, ha rosszul fogalmaztam. Nem a fájlok átvitelére gondoltam. Nekem egy olyan külső eszközre van szükségem, ami a minidv kazetta helyett veszi fel a videót a kamerán keresztül. Szóval egyből a külső eszközön belül található HDD-re, SSD-re, vagy SD kártyára.

Ennek ellenére nagyon szépen köszönöm a választ, legalább tanultam még valamit. :)

2023. jan. 22. 13:20
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha jól látom, van HDMI kimenete, és tud tiszta kimenetet is ( [link] úgyhogy a legegyszerűbb manapság egy külső HDMI-s felvevő. Például az Atomos Ninja egy ilyen, bár jó drága. Hogy olcsóbb van-e, passz, nem mozgok ilyen körökben.


(És az első válaszhoz: a Sony gyakran iLink-nek hívja a firewire-t, ne lepődj meg, ha azt írják valahol.)

2023. jan. 22. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A MiniDV-t használó kamerák mind digitálisan vesznek fel. Technikailag (majdnem) olyan, mintha egy digitális file-t rögzítenének, csak szalagra. Legegyszerűbb a felvételt az #1 által írt FireWire vagy iLink, netán IEEE 1394 néven is emlegetett csatlakozáson keresztül egy videó szerkesztő programba áttölteni és onnantól számítógépes fájlként kezelni.

Ettől a felvétel minősége egyáltalán nem változik (ha nem akarod). Ez lényegében ugyanolyan, mint az USB, csak más szabványt használ (gyorsabb és stabilabb adatátvitelű volt az USB-nél, viszont mivel nem terjedt annyira el, ezért drágább maradt a használata).

Amikor a MiniDV rendszer még aktív használatban volt, az Apple laptopokon és számítógépeken mindegyiken volt FireWire 400 csatlakozó és a komolyabb PC laptopokon is előfordult ilyen, de bővítőkártyaként laptopokba és asztali PC-kbe is lehetett ilyet szerelni. A FireWire 400 csatlakozónak két féle változata volt, egy kisebb 4 érintkezős és egy nagyobb 6 érintkezős csatlakozó is. Általában a hobbi célú eszközökben és kézi kamerákon a kisebb csatlakozó volt, hogy helyet spóroljanak, a profi eszközökön meg a nagyobbat szokták használni, de ezen csak annyi múlt, hogy milyen kábelt kellett venni hozzá.

Később a FireWire 400 csatlakozót leváltotta a FireWire800, aminek a csatlakozója egy harmadik teljesen más formájú, de lefelé kompatibilis maradt, így léteznek adapterek, amikbe a FW400 kábelt bedugva ugyanúgy működnek az eszközök.

A FireWire800 után 2007-től tervezték bevezetni a FireWire1600 és 3200 szabványokat, de ezek már beolvadtak az idő közben nagyobb népszerűségnek örvendő ThunderBolt és USB3.0 fejlesztésekbe, így ezek az eszközök már a mindenhol máshol használt USB-C csatlakozót kapták. Pont emiatt lehetőség van rá, hogy olyan adaptert találj, aminek egyik vége USB-C, a másik vége pedig FireWire400 (vagy közvetlenül, vagy FireWire800-FireWire400 adapteren keresztül). Ezzel a kamerát egyszerűen összekötve tudod bármilyen számítógéppel és videó szerkesztő programmal használni.


A HDMI annyival bonyolultabb megoldás a FireWire csatlakozónál, hogy HDMI bemenete általában nincs a legtöbb számítógépnek, ezért külön "digitalizáló" eszközt kell venned, ami a HDMI jelet a számítógép számára értelmezhetővé teszi. Mivel a HDMI digitális videó jel, ezért valójában nem digitalizálásról beszélünk, viszont mivel a HDMI jel eltér a kamera MiniDV szabványától, itt mindenképp egy átkódolás történik. Egyszer a kamerán belül átalakítják a MiniDV jelet HDMI jellé, aztán te a számítógépre csatlakoztatásnál átalakítod a HDMI jelet egy másik jellé, amit a számítógépen rögzítesz.

Ahelyett, hogy FireWire csatlakozáson keresztül változtatás nélkül direktben áttöltenéd és ott eredeti formájában mentenéd el a gépen a jelet.


Amiket te írtál külső rögzítők kimondottan professzionális felhasználásra szánt stúdió eszközök - és mint ilyenek, ugyanúgy drágák, mint a kamera. Ezek is pont ugyanúgy működnek, pont ugyanaz történik bennük, mintha egy számítógépre töltenéd át a felvételt FireWire csatlakozáson keresztül. Ezek is ugyanúgy digitális fájlokat tárolnak, ugyanúgy FireWire csatlakozóval csatlakoznak. Annyi a különbség, hogy ezek kicsi, kompakt, hordozható szerkezetek, kimondottan arra vannak kitalálva, hogy bárhol tudsz rájuk másolni számítógép nélkül is. Illetve mivel ugyanazt a formátumot használják, mint a kamera, ezért semmi több beállítás, vagy egyéb nem szükséges, csak átjátszani rájuk a felvételt és kész.

Létezik hasonló eszközben olyan is, amin van kis monitor is és akár rögtön szerkeszteni is lehet rajta az anyagot.

Meg olyan is létezik, amibe a kazettát tudod betenni és úgy tudsz vele dolgozni.

Viszont mivel a kamerában fél perc alatt cserélhető a kazetta, ezeknek az külső tárolóknak semmi értelme nincs. Ha több felvételt akarsz rögzíteni, akkor több kazettát viszel magaddal. Ha be kell küldeni a stúdióba a felvételt egy eseményről, akkor nem nekiállsz másolgatni, hanem kazettát cserélsz és azt küldöd be a stúdióba. Hosszú távú tárolásra meg nem ilyen hordozható eszközt használtak a tévék sem, hanem vagy eltették az eredeti kazettákat és újra forgatták a következő anyagot, vagy akár a nyers, akár a szerkesztett anyagot számítógépen archiválták. Ezek a hordozható eszközök nem költséghatékony megoldások, mert mindegy mekkora HDD van benne, előbb-utóbb az is meg fog telni. Ráadásul maguk a szerkezetek is igen drágák. A számítógépes használat lényegesen költséghatékonyabb - azonos minőség mellett.


Ami viszonylag költséghatékony megoldás lehet, ha veszel egyet a VHS magnókat leváltó DVD vagy HDD felvevők közül. Mivel ma már minden digitális jelet használ, nem analógot, gondolom ezeken ma már van HDMI csatlakozás, illetve az sem kizárt, hogy drágábban találsz olyat, amin FireWire csatlakozás is van és akkor egy asztali felvevőre, vagy DVD lemezekre tudod átmásolni a kamera felvételét.

Illetve ha van a kamerán analóg RCA kimenet, vagy veszel a HDMI csatlakozáshoz egy HDMI-SCART vagy HDMI-RCA adaptert, akár analóg VHS felvevőre, esetleg analóg bemenetű DVD/HDD felvevőre is át tudod játszani a felvételeket, de ezek mindenképp minőség romlással fognak járni, mivel a digitális kamerából analóg jelet vezetsz ki, amit aztán egy másik eszközön digitálisan rögzítesz (ráadásul további kérdés, hogy a DVD/HDD felvevők és pláne VHS képesek-e olyan nagy felbontású jelet rögzíteni, mint a kamera - kétlem).

Viszont az asztali HDD felvevők is meg fognak telni egy idő után és azok általában nem cserélhető HDD-s kialakításúak. Szóval ha megtelt mit csinálsz, veszel még egy asztali HDD felvevőt és azok fognak sorakozni egymás mellett?


Mindenképp érdemesebb számítógépes fájlokkal dolgozni és azokat a gép belső merevlemeze mellett külső HDD-ken tárolni, amik akár cserélhetőek is. Nekem pl. tízesével állnak a szekrényben a cserélhető merevlemezek, mind tele felvételekkel.

2023. jan. 24. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Néztem youtube videót erről az "izéről", hát szerintem engedd el ezt a kamerát, a képminőség gyatra, a kamerát cipelni nehéz. Időtöltésnek jó, ha végképp nem tudsz magaddal mit kezdeni. Egy letünt korszak eszköze, ami mára már " ajtókitámasztónak" még jó lehet.
2023. jan. 26. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!