Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Szerintetek melyik fajtájú...

Szerintetek melyik fajtájú és/vagy márkájú videókamerát érdemes megvenni kezdőként , ha az ember ( pl ) Youtube-ra való feltöltés céljából akar rövidfilmeket készíteni ?

Figyelt kérdés
Az is érdekelne hogy kb mennyi pénzt kell szánni egy jobb minőségű ehhez a kategóriához tartozó kamerára , meg úgy általában véve minden ezzel kapcsolatos jó tanács ...

2023. aug. 30. 08:10
 1/5 Morzsi007 ***** válasza:
46%

Sokat dob egy videó minőségén a megfelelő beállítás (pl iso, záridő és képkocka sebesség, fókusz fixálása), jó megvilágítás, állvány használata.

A magasabb bitráta fontosabb, mint a magasabb felbontás, pl FHD is elég, de ne legyen agyon tömörítve.

A hang minősége érdekében, közeli külső mikrofon előnyös lehet.

Nem vagyok fotós, de én ezekre szoktam figyelni.

ISO a lehető legkisebb értéken legyen, képkocka 30 vagy 60 másodpercenként és ehhez szokás a záridőt duplájára venni, ha 30fps-sel készül a videó, akkor 1/60, ha 60fps-sel, akkor 1/120 záridőt érdemes beállítani.

Ha ezek rendben vannak, akkor egy drágább (Felsőkategóriás) mobil is megteszi, az olcsóbb “Handycam” kamerák, sajnos nem ütik meg egy komolyabb mobil szintjét.

2023. aug. 30. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
46%
Denver
2023. aug. 30. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
68%
Egy jó mobil is megteszi. Egy S23 pl. egész kellemes eredményt produkál.
2023. aug. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem az igazán fontos, hogy milyen kamerát használsz, hanem hogy mennyire tanulod meg a szükséges szakmai alapokat és különösen a világítási trükköket hozzá, hogy jól tudd használni a kamerát, meg hogy milyen helyzetben és körülmények között akarsz felvételeket készíteni vele.


Ahelyett, hogy elkezdenél drága kamerára költeni, inkább fogd az első kamerát, ami a kezedbe kerül (leginkább egy telefont) és kezdj el kísérletezni vele, hogy milyen fényviszonyok és körülmények között milyen felvételt tudsz vele csinálni. Kísérletezz tudatosan, hogy ami nem stimmel a felvétellel adott körülmények között, azon hogyan tudsz világítással, egyéb dolgokkal javítani.


Megfelelő fényviszonyok mellett egy telefon is jó minőségű videót vesz fel. Akkor kezdődnek a gondok, amikor nincs elég jó minőségű és elég nagy mennyiségű fény hozzá, hogy jó legyen a telefon felvétele.

Az újabb telefonok és komolyabb kamerák kevesebb fénnyel is jobban boldogulnak, de jó minőségű, szép felvételed attól lesz, ha van elég fény.


Ha otthon egy szobában akarsz kamerába beszélős videókat csinálni, akkor arról gondoskodj, hogy legyen minél több és minél inkább szórt fény, ami lehetőleg a kamera irányából világítson meg téged, de úgy hogy ne vetítse rád a kamera árnyékát.

Fontos, hogy téged világítson meg a fény, mert ha a háttér világosabb, mint te, akkor az nem fog jól kinézni.


Fontos, hogy ne teljesen felülről jöjjön rád a fény (mennyezeti lámpa, csillár), mert akkor árnyékos lesz a szemed, tokád, nem fog jól kinézni.


Legegyszerűbb megoldás napos időben egy szép nagy ablakkal szembe állni, amin ömlik be a napfény a szobába és van előtte egy egyszerű fehér függöny. Ez általában elég jó megoldás a fényviszonyokra - persze ha felhős az ég, vagy pláne ha beborul kint, akkor változnak a természetes fényviszonyok.

Ezért használnak a legtöbben valamilyen videó lámpát, többnyire soft boxszal, ami pont ugyanúgy szórt fényt csinál a lámpa fényéből, mint amit a fehér függöny csinál az ablakon bejövő napfénnyel. Mondjuk ha csak egy fényforrásod van, akkor sokat számít, hogy szemből, vagy oldalról jön a fény. Ha egy oldalról kapod, akkor a másik oldalra árnyékot vetít, amivel lehet szép hatást is elérni, de ha rosszul/találomra csinálod, akkor általában inkább gondot okoz, mintsem szép lesz. Softboxot általában vagy szemből használnak, vagy több soft box elosztva két oldalt. Haladó szinten persze lehet tovább árnyalni a dolgokat, hogy a hátteret is külön megvilágítod, külön hajfényt használsz, ami segít kiemelni a kontúrokat, stb.


(Keress rá, hogy portré, vagy stúdió világítás alapjai, találni fogsz róla egy csomó cikket - fotózásnál és videózásnál is hasonlóak az alapok, csak fotónál vakuval villanó fényt használnak, videónál meg folyamatosat).


Vannak, akik kimondottan videózáshoz gyártott ring lightot használnak. Ilyet már egy csomó mobil boltban is árulnak, akár telefon tartós állványra felszerelve is. Ez egy karika formára megépített lámpa, aminek a közepére teszed be a telefont/kamerát, így a kamera körül mindenhonnan világít rád a lámpa, ezért elég szépen, árnyék mentesen meg tudja világítani az arcodat. Komolyabb célokra nem feltétlenül ez a legjobb megoldás, de viszonylag olcsó és egyszerű, főleg kezdőként.

2023. szept. 1. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A látványnál egy fokkal fontosabb, hogy tiszta, érthető, zaj mentes legyen a hangod. Ha nem tökéletes a kép, azt inkább megbocsátják a nézők, mint azt, ha nem lehet érteni, amit mondasz. Ha túl halk, zajos, rossz minőségű a hang, sokkal inkább elkapcsolnak, mint akkor, ha tiszta, érthető a szöveg, csak a kép nem annyira jó minőségű. Érdemes persze minden téren minél jobb minőségre törekedni.


A telefonba, kamerába beépített mikrofonnal általában ugyanúgy visszhangos, doboz hangú, zajos és halk lesz a hangod. Mindenképp érdemes bármilyen kamerához venni egy külső mikrofont.


Vagy irányított puskamikrofont, ami távolabbról is képes a te hangodat kiemelni (pl. Rode VideoMic Pro+), vagy egy csiptetős mikrofont, amit a ruhádra csíptetsz, így közelebb van a szádhoz (pl. Rode SmartLav, Ulanzi AriMic M-Lav, Boya By-M1, stb).

Harmadik lehetőség egy dinamikus mikrofon, amit főleg podcasterek, tévések, rádiósok használnak. Ezek általában nagyobbak, vagy fagyi mikrofon formájúak és többnyire elég nagyok, így videóknál a látvány miatt nem mindig annyira szerencsés, viszont nagy előnye, hogy közelről kell bele beszélni és csak a te hangodat veszi fel, a környezeti zajok kevésbé szűrődnek be. Ez főleg akkor nagyon hasznos, ha utcán, vagy más zajos környezetben akarsz felvenni.


A mikrofont is az alapján érdemes kiválasztani, hogy milyen jellegű videókat akarsz csinálni. Például, ha te és a mikrofon nem látszotok a videóban, akkor egy jobb hangzású dinamikus podcast mikrofon jobb választás lehet, de vannak, akik még a kamerába beszélős videóknál (pláne videó podcastoknál) is inkább rádiós/podcast mikrofonokat használnak.

Ha látszol a videókban, inkább vlogolni akarsz, akkor az első két változat jobb döntés lehet - meg jóval olcsóbb is. Főleg a csíptetős mikrofonok egészen olcsón beszerezhetőek.


Érdemes arra is figyelni, hogy lehetőleg ne egy üres szobában vegyél fel hangot, mert a csupasz falak jobban visszhangzanak. Ha vannak egy szobában bútorok, függönyök, szőnyeg a padlón, akkor ezek jobban elnyelik, megtörik a visszaverődő hanghullámokat, így sokat segíthetnek rajta, hogy a hangod ne legyen olyan visszhangos, ne úgy hangozzon a felvétel, mintha egy dobozból beszélnél.


Sokan csinálják, hogy a szoba kamerában nem látszó részein függönyt, törölközőt, pokrócokat feszítenek ki, párnákat dobnak le a földre, stb.

Ismerek olyat, aki narrációs hangfelvételekhez takarót húz a fejére, vagy behajol a ruhás szekrénybe, mert a nagy textil felületekről nem verődik annyira vissza a hang, mint a lakás falairól.

Ugyanezt profi körülmények között hullámos, vagy gúla mintás szivacsos hangszigeteléssel borított falakkal oldják meg a stúdiókban, de tudok olyan YouTuberről, aki pl. tojástartókkal rakta tele a falat, mert azok formája is elég jó hangtörő tulajdonságú, így csillapítja a visszhangot.


Ugyanúgy, mint a fényeknél: kísérletezz, nézd meg mi mennyire és hogyan működik neked, aztán keresd meg, hogyan tudsz javítani az eredményen, hogy minél jobb legyen.

2023. szept. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!