Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hogyan lehet olyan portrét...

Hogyan lehet olyan portrét fotózni, hogy az alany éles a háttér pedig homályos?

Figyelt kérdés

Fujifilm Finepix S2950-es gépem van és próbálkozom, de nem nagyon jön össze...makróban egész jól működik, de portréban gyalázat...

A másik pedig az, hogy alapvetően sem csinál tűéles képet a gép, például kutya fényképénél nem látszanak egyesével a szőrszálak, csak ilyen elmosódottan...miket próbáljak rajta állítani?



2013. aug. 12. 11:37
 1/5 anonim ***** válasza:

Indíthatnék egy GYIK-es fotósulit, és 100 forintos beugró mellett is halálra keresném magam...


Portré: told ki a zoomot 100 mm fölé, majd menj olyan közel az alanyhoz, amilyen közel csak tudsz.


Szőrszálak: egy olyan géptől, ami eleve csak JPEG-be dolgozik, az ilyen részletek elvárása lehet, hogy kicsit túlzó. Nézegetheted az élesítést, valamint felteheted a minőséget a legjobbra. De inkább linkelj egy képet, hogy lássuk, ami neked gond, az tényleg gond-e.

2013. aug. 12. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Mutatok egy teljesen lényegtelen képet, ezt azt hiszem programauto-val csináltuk, de elmondható, hogy nagyon sokszor ilyen a minősége a képeknek. (Kicsit le van már kicsinyítve, mert máshogy nem tudtam feltölteni). De hiába lehet nagyon rázoom-olni a képre, ha közelről meg csak pacákat és képzajokat látni :(

[link]

2013. aug. 13. 06:44
 3/5 anonim ***** válasza:

Azért ez kicsit húzós.


Min van a zajszűrés? Vedd kisebbre, nappal úgy sem kell.

Nem koszos az objektív? Szemüvegtörlővel töröld át, miután ráleheltél. Csak óvatosan, inkább lehelj és törölj többször.


Mellesleg azt még kifelejtettem, hogy A-ban portrézz, és vedd a rekeszt a legtágabbra (számban ez a legkisebb).

2013. aug. 13. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

No, utánanéztem ennek a gépnek, mert én DSLR-t használok, de ahogy nézem, azért vannak manuális állítási lehetőségek.


Alapvetően ahhoz, hogy a porté-alany arca (szeme, legjobb esetben) éles legyen, ahhoz viszonylag kicsi mélységélesség kell. Ez esetben az alany arca éles lesz, a háttér viszont elmosódik. Ehhez tág rekesz és nagy gyújtótávolság (100 mm körül) szükségeltetik.


Tehát, ha tudod állítani manuálisan ezeket az értékeket, akkor először is (portrézásnál) a gyújtótávolságot állítsd 80-100mm-re. A rekeszérték nem tudom, hogyan változik ezen a gépen, de állítsd a lehető legkisebb értékre, így lesz a legtágabb a blende. Fókuszálj a modell szemére, így elvileg a háttér elmosódott lesz.


Olyan képet ne várj a gépedtől, amin teljesen elmosódott lesz a háttér, ugyanis a géped optikája egyszerűen alkalmatlan erre, mivel a leírásokból ítélve, elvileg f3,5 a legtágabb rekesz, a szép elmosódáshoz, pedig legalább f2,8 , de leginkább f1,8-as rekeszérék kellene.


Az, hogy nem tűéles a kép (kutyafotó estén pl), az is adódhat az optika gyengeségéből, vagyis hiába csinálsz mindent jól, ha a gép optikája nem elég jó ahhoz, hogy tűéles képet készítsen. DE, ha pl kutyáról készítesz egész alakos fotót, és azt szeretnéd, hogy a szőrszálak szépen látszódjanak, ahhoz használhatsz kicsit szűkebb rekeszt.


Minden optikánál változó, hogy milyen értékeken csinálja a legélesebb képeket. Általában f8-f11-es (szűk) rekeszérték körül lesz a legélesebb a kép, ilyenkor viszont a nagy mélységélesség miatt (a szűk blendéből adódóan) a háttér is éles lesz. De próbáld meg azt, hogy beállítod a rekeszt f8-ra vagy f11-re, és úgy készítsd a képet. Tájképeknél is a szűk rekesz (nagy rekeszérték) ajánlott, hiszen itt az a fontos, hogy minden éles legyen.


Makróban egyébként azért működhet az elmosott háttér, mert a kis tárgytávolság is nagyban hozzájárul a kis mélységélességhez. Vagyis a kis tárgytávolság és a nagy gyújtótávolság hatására is csökken a mélységélesség, így makro esetében alapból könnyebb elérni ezt a hatást.


Próbáltam érthetően fogalmazni, remélem sikerült :D.

2013. szept. 24. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy időt szakítottál a kérdésemre! :)

Kipróbálgatom amiket írtál és megnézem hogy működik. Valószínűleg már fotóztam ezekkel a beállításokkal, de az sem aratott nagy sikert...Olyan lelkes voltam, mikor megvettem ezt a gépet, de mára már úgy megutáltam, megbántam, hogy ilyet vettem. Arról nem is beszélve, hogy videózásnál is végig homályos ha zoom-olok, a motorhang pedig végig nagyon hangos amit szintén felvesz a videóba...


Utolsó előttinek írnám még, hogy nem piszkos a lencse, takarítom. Viszont zajszűrés az nincs, vagyis nem lehet állítani rajta ilyet. Kettős üzemmód van rajta, de az olyan, mintha nem is lenne, semmi különbség nincs a képek között ha be van vagy nincs bekapcsolva.

2013. szept. 25. 09:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!