Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Mit csinálok rosszul a színmód...

Mit csinálok rosszul a színmód beállításánál?

Figyelt kérdés

Jelenleg egy Canon EOS 650D-vel fotózok. sRGB-re van beállítva, legritkább esetben fotózok RAW-ban, a következőkben leírt jelenség miatt is.

A képek nézésére IrfanView programot használok, szerkesztésére Photoshopot. Evidens, hogy a Photoshopban sRGB-t használok, IrfanView-ban viszont az alap beállítást. Photoshopban mindig szépen megjelenik a kép, IrfanView-ban pedig két eshetőség van: ha az eredeti, módosítatlan JPG fájlt használom, akkor sRGB színmód beállítással ugyan olyan szépen nyitja meg, mintha nem abba van beállítva. Ha módosítom Photoshoppal a fájlt, akkor már fakó lesz, szürkés az IrfanView-ban való megnyitáskor, túl kéne szaturálnom, kivétel, ha sRGB-re állítom, ezt viszont borzasztó sok ideig tölti (3-4 mp/kép). Mi lehet az oka, hogy a fényképező által készített JPG fájlokat normál színmódjában is szépen jeleníti meg, a Photoshoppal/Camera RAW-val módosítottat már csúnyán? Fényképező és a Photoshop is sRGB-re van beállítva.



2014. jan. 7. 15:04
 1/9 anonim ***** válasza:
Most módosított jpeggel, módosított rawból készített jpeggel vagy módosított rawval van gond? CR2 vagy DNG?
2014. jan. 7. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
A JPG az egy kész kép,a RAW az egy információs fájl,nem kép,hogy mégis látható legyen és lehessen szerkeszteni egy kis JPG előkép van a RAW fájlba beágyazva azt látod,ha a szerkesztéssel kész vagy és átkonvertálod JPG-re az lessz az igazi képfájl.
2014. jan. 8. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Módosított JPG és modosított RAW esetén is ugyan az az eredmény. :( CR2 a RAW formátuma.
2014. jan. 9. 00:18
 4/9 A kérdező kommentje:
A második hozzászólással sajnos nem tudok mit kezdeni, tisztában vagyok jórészt ezekkel, azért köszönöm. :)
2014. jan. 9. 00:19
 5/9 anonim ***** válasza:

A problémát még mindig nem értem, de leírok egy csomó lehetőséget, hátha az segít:


A gépből kijövő JPEG kép egy mezei JPEG, minden simán meg kell hogy nyissa, ez elvileg megy is. Ennek lehet színtere, ami általában sRGB, többnyire nem is érdemes mást használni.


Ha a JPEG-et szerkeszted PS-ben, a kimenet egy szintén mezei JPEG lesz. Ennek is van színtere, amit variálhatsz, de ha nem teszed, és sima sRGB-ben hagyod, akkor szépen meg fogja nyitni minden.


A RAW egy spéci dolog. Eleve nincs színtere, legfeljebb kamera profilja és abszolút nem arra való, hogy megnyissuk képnézegetőben, mert nagy és lassú. RAW-ból szerkesztünk egy TIFF-et vagy JPEG-et, és azt nyitjuk meg. Ennek már van színtere, lehetőleg sRGB. RAW-ot PS-ben emlékeim szerint nem lehet szerkeszteni, ahhoz előbb a Camera Raw-val kell csinálni mondjuk egy 16 bites TIFF-et, és aztán hajrá.


Az IrfanView kivételesen egy olyan képnézegető, ami felismeri a beágyazott színteret. Ne akarjuk manuálisan felülírni, felesleges. Hagyd automatán.


A RAW képek feldolgozása nem azt jelenti, hogy átrakom TIFF-be vagy JPEG-be és kész. A RAW csak akkor színes és kontrasztos, ha rátolsz egy kamera profilt, vagy beállítod a kontrasztot és a színeket. Amit te fotózás után RAW-ként látsz a gépen, az nem a RAW, hanem a JPEG beállításoknak megfelelő kamera profillal generált JPEG. Tehát ne lepődj meg, ha legenerálsz simán egy JPEG-et a RAW-ból, és nem néz ki jól. A RAW arra való, hogy minél több részletet meg tudjon ragadni, minél nagyobb dinamikai tartományon, ezért szándékosan alacsony benne minden kontraszt. Emiatt szerkeszthető utólag jól.


Ez segített valamit?


Egyébként látom, ha válasz érkezik.

2014. jan. 9. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Nos a problémám sajnos azóta is fennáll, de köszönöm az eddigi segítségeket is!


Felfedeztem közben, hogy mi a különbség a normális és a fakó képek között beállításban, de nem tudom hol lehet ezt beállítani. Íme kép a jelenségről:


Az első kép CR2 kiterjesztésű, egyszerűen Camera RAW-ban rányomtam a kép megnyitására, és elmentetettem Photoshopban jpg-be. Ez kicsit fakóbb lett.


[link]


Ugyan ebből a képből a fényképezőm csinált egyúttal JPG kiterjesztésűt is. Ezt behúztam Photoshopba, és elmentettem újra, máshova. Ez egy sokkal telítettem színű képet eredményezett:


[link]


A mentésen kívül egyéb módosítás egyiknél sem történt, és mindkét esetben ez volt a Photoshop automatikus színmód beállítása, amihez nem nyúltam:


[link]


A következőt véltem felfedezni a két kép exif-je közt:


[link]


A második a JPG kép exif-je, ebben található egy plusz sor. Mi ez? Hol kell állítani, hogy a CR2 után mentett képben is így legyen?


Előre is nagyon köszönöm!

2014. febr. 6. 17:54
 7/9 anonim ***** válasza:

"Ugyan ebből a képből a fényképezőm csinált egyúttal JPG kiterjesztésűt is."


Abban a JPEG képben már benne van a fényképező színprofilja és képstílusa, tehát ez egy fényképezőn belül szerkesztett kép. Ez nem azonos a RAW képpel. Egyedül a Canon DPP képes arra, hogy a RAW képet ugyanúgy nyissa meg, mint ahogy azt a kamera által készített JPEG képen látod, azért, mert ő automatikusan megcsinálja az összes, színprofilhoz és képstílushoz tartozó beállítást.


Az EXIF-ben a Component Configuration nem tudom, mi, de az YCbCr egy ugyanolyan színtér, mint az Adobe RGB vagy a CMYK. Ha valami ebbe rakja a képeket, azt nem csoda, hogy a képnézegetők nem tudják helyesen megnyitni.

2014. febr. 6. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Ez már talán segítőbb volt, csak még mindig nem tudom mit csináljak, hogy visszakapjam a színeket anélkül, hogy sRGB-be állítsam az IrfanView-t (mert a fényképező által szerkesztett képnél sem szükséges, mégis élénk).


Most megnyitottam Photoshopban a JPG képet, és elmentettem, majd megnyitottam Camera RAW-ban (ugyan ezt a JPG-t) és ezen keresztül Photoshopban, és ismét elmentettem.

Az eredmény ugyan az. :(


Íme a képek az exifjeikkel:


[link]


És íme a Camera RAW-ban lévő színmód beállítás:


[link]


Bocsánat, hogy ennyire nem értem, de tényleg nem látom át még ezt, hogy működik ez a profil, mi is ez pontosan, miben különbözik a színmódtól, mi vele a kapcsolat stb... Köszönöm a segítséget előre is!

2014. febr. 6. 20:18
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm még egyszer mindenkinek a segítségét! Végül megoldottam valaki segítségével. Mégis csak a színmóddal volt baj.


Camera RAW-ban alapértelmezettem Adobe RGB színmód van beállítva, akármilyen is volt a kép színmódja előtte. Ezt kellett sRGB-re módosítani, és máris minden klappol. :)

Erre számítottam a legkevésbé, hogy ilyen egyszerű a megoldás. :S

2014. febr. 6. 21:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!