Ezek a "fotósok" profik? Többi lent.

Figyelt kérdés

[link]

[link]


Egyáltalán mikortól mondhatja valaki "fotósnak" magát?

Akkor is használhatja valaki a "fotós" jelzőt, ha végzettsége nincs róla és csak pár éve hobbija?

Ha van egy ilyen vállalkozásod, akkor már végzettség nélkül is "fotós" vagy?

(A fenti oldalt csak a példa kedvéért linkeltem).



2014. márc. 3. 17:31
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
100%
Akárki mondhatja magáról, hogy fotós, még ha csak hobbi szinten foglalkozik is vele, az már más kérdés, ha ezzel munkát akar találni, akkor lehet ez nem lesz elég hozzá.
2014. márc. 3. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
100%

A linkelt példa nem profi, vannak ott szörnyűségek is. Ma már persze mindenki "fotós" egy bridge géppel is. Én azt gondolom, hogy az ilyenek a hozzá nem értésüket kompenzálják a fene nagy egójukkal. Elhiszik magukról, hogy profi fotósok - a szintén hozzá nem értő rokonoktól, barátoktól kapják az ajnározást, tovább növelve az amúgy sem kicsi egójukat. Természetesen kivételek mindig vannak!


Fotósnak bárki hívhatja magát. De hogy valóban kiket lehet fotósnak hívni elég relatív. Vannak végzettség nélkül is baromi jó fotósok, mint ahogyan vannak papírral rendelkező rosszak is.


(Ui.: Ma már a photography jelzőt is minden jött-ment előszeretettel nyomja a képeire, nem kicsit degradálva a szó valódi jelentését. Mellesleg pont az ilyenek miatt nézik le ezt a szakmát is.)

2014. márc. 3. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
66%
Egy fotós attól profi, hogy a fotózásból él. Ehhez Magyarországon végzettség kell, vagy olyan cégnél kell dolgozni, ahol van végzettséggel rendelkező alkalmazott. A profi fotós nem feltétlenül jó fotós és fordítva.
2014. márc. 3. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
100%

Ezt megcáfolnám, kedves hármas.

Egy fotós attól profi, hogy a szakma minden egyes részletét behatóan ismeri, és tudja is alkalmazni, ergo professzionális (úgynevezett "profi") szintre fejlesztette a tudását ezzel kapcsolatban.

Az, hogy ebből él-e, vagy sem, az rengeteg mindentől függ (van-e munka a környezetében, olyan munka-e, amiből ténylegesen megél, etc.), így tehát nem attól lesz valaki profi, hogy ebből él, ez hülyeség.


Ha profi fotóst keresel, ne facebookon keresd, mert ott biztosan nem fogod megtalálni...

2014. márc. 4. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 A kérdező kommentje:

Akkor egy nem hozzáértő hogyan tudja eldönteni, hogy akit megbíz fotózással, az valóban "profi" minőségű munkát csinál-e? Mert akkor ez zsákbamacska. És ha nem értek hozzá, akkor esetleg nem is veszem észre, hogy az elkészült fotók csak "jók", de nem "nagyszerűek". valahol ez is átverés, még akkor is, ha azért használhatók a készített képek.


Engem csak az zavar, hogy úton útfélen mindenki fotósnak nevezi magát. Még akkor is, ha szinte csak automata állásban fényképez. Szerintem a fotós elnevezést le kellene védeni, és csak az nevezhetné így magát, akinek végzettsége van róla, vagy legalábbis valami minősítő vizsgát letett. Akkor nem lehetne szédíteni az embereket. Tudom, hogy egy amatőr is készíthet nagyon jó képeket, de az nekem nem garancia arra, hogy biztosan nem rontja el pl. az esküvői fotóimat. Mert napfényes időben könnyebb jó képeket készíteni, mint félhomályban egy templomban, vagy szinte teljes sötétségben egy bulin, vagy eleve felkészültnek lenni technikailag is.

2014. márc. 4. 09:23
 6/38 anonim ***** válasza:
100%

Az a nagy helyzet, hogy a "profi" mint a professzionális köznyelvben használt rövidítése semmilyen minőségbeli garanciát nem tartalmaz, nem utal a minőségre, leginkább azt jelenti, hogy az illetőnek ez jelenti a fő bevételi forrását, ugyanígy eszközöknél: arra van kitalálva, hogy munkát végezz vele, nem egy hobbi/amatőr eszköz.


Én mindig azt mondtam, hogy akkor leszek fotós amikor meglesz hozzá a megfelelő legalább OKJ-s végzettségem, de nagyon sok megfelelő szaktudással, technikai felkészültséggel és felszereltséggel dolgozó fotóst ismerek akiknek semmilyen végzettsége nincs (most már ugye kell a vállalkozásalapításhoz a végzettség, de a meglévőket tudtommal nem piszkálták).


Az amatőr fotós és a professzionális fotós között az a különbség, hogy az egyik ingyen fotózik a másik pedig pénzért és ezt nem értik meg nagyon sokan. Nincs és nem is lehet átmenet a kettő között. Nincs az, hogy kellenek az amatőr lét előnyei (nem kell adózni, senki sem ellenőrzi milyen szoftvereket használ, nincsenek magasra támasztott elvárások vele szemben, azért fotózik mert élvezi, akkor fotózik amikor akar és kb. azt amit akar) de nem kellenek a professzionális lét kötelezettségei (adófizetés,végzettség,tanulás,(ön)továbbképzés, felszerelésfejlesztés,redundancia,szoftvervásárlási kényszer stb...).


Az általad linkelt fotós(ok) szerintem harmat gyenge képeket készít(enek). Ez nem egy olyan szolgáltatás amiért én nyugodt lelkiismerettel pénzt kérnék, de mivel tele van ilyenekkel a "szakma" nem igazán lehet Őket kiszűrni. Nagyon sokan képzelik magukat fotósnak és szinte kivétel nélkül vállalnak pénzért is fotózásokat, holott ehhez sem a felszerelésük, sem az azt használni képes szakmai tudásuk nincs meg. Ebbe sajnos bele kell törődni, legalább is mindaddig amíg a NAV nem indul el egy felfedezőtúrára ezen a téren és nem szór ki néhány zsíros milliós bírságot (nem fog, eddig sem tették).


Arról, hogy, hogyan válassz és mi alapján tudod eldönteni, hogy megfelelő-e valaki szerintem nem lehet egy ilyen válasz keretein belül, részletes és mindenre kitérő választ adni (pont ezért írtam erről két cikket is, ha érdekel kérlek írj privátot és elküldöm a linkjüket). Alapjában véve mindig azt szoktam javasolni, hogy olyan fotóst válassz akinek szerelmes tudsz lenni a képeibe, akinek el tudod képzelni magad és a párodat a képein és kérj be tőle szerződéskötés előtt legalább három teljes esküvői anyagot, hogy lásd mennyire nyújt egyenletes teljesítményt. :)

2014. márc. 4. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:

#4-es: Nem. A profi a professzionális rövidítése, hivatásos személy attól függetlenül, hogy a szakterületén mennyire képzett, tehetséges vagy eredményes. Olyanról ne írj teljes meggyőződéssel amiről fogalmad sincs. (Lásd még Tony Hawk az első profi gördeszkás, attól lett profi, hogy ebből él(t).)


Az, hogy ebből él-e az attól függ, hogy elég jó-e ahhoz, hogy megéljen belőle és ez nem csak attól függ, hogy valaki jó fotós-e, hanem attól is, hogy mennyire képes saját magát menedzselni, képes-e eladni a szolgáltatását stb...


Esküvőfotózásnál maradva, ha valaki legalább a középkategóriában akar dolgozni és magas színvonalon akarja űzni, akkor kb. 20-25 esküvőt vállalhat egy évben (egy esküvői képanyagon 100-120 óra utómunka van, ha valaki elég időt és energiát fordít rá, így ahhoz, hogy ennyit tudj vállalni, nem lehet mellette főállásod), éves szinten csak a vállalkozásfenntartásra, a felszerelésfejlesztésre, a fotókönyvek legyártatására, a lemezborítók legyártatására, az útiköltségre és az amortizációra elmegy kb. 1,5-2M Ft, ehhez pedig azt a 20 esküvőt reális 150-200e Ft körüli áron kell értékesíteni, ahhoz, hogy valamiféle szerény megélhetést biztosítson a rengeteg munkáért és a befektetett összegekért (kezdésnek felszerelés 1,5-2M Ft + autó 1M Ft) cserébe. Ez pedig rohadtul nehéz egy olyan árérzékeny piacon mint a hazai.


A profi fotósok többségének van Facebook oldala, sőt olyanról is tudok, akit a hazai kollégák közül az egyik legjobbnak tartok és kizárólag a Facebookon található meg. Mi is a baj azzal, ha valaki profi fotósként a Facebookon is épít brandet/marketinget? :)

2014. márc. 4. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a linkelt oldlakon az agyonvilágított vagy agyonkontrasztosított fekete-fehér fotók tetszenek a legkevésbé. Láttam már ilyenből szebbeket is. De gondolom ez ízlés kérdése is.
2014. márc. 4. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
100%

Én mondanék egy ellenpéldát is arra, amit a kérdező javasolt (legyen "védett név a fotós és képzettséghez kötött".

Itt az osztrák piac. Idekint a fotós szakma korlátozott, mestervizsgát kell tenni ahhoz, hogy valaki hivatásosként dolgozzon, ami nagyon kemény elméleti és szakmai tudást igényel. Ez rendben is lenne, de itt jön a bökkenő. Az egész piac néhány kiöregedett, borzalmas stílusban dolgozó aggastyán kezében van, és szinte lehetetlen bejutni. Ha megnézed az úgynevezett mesterek weboldalait, olyan borzalmas képeket találsz, hogy még ingyen sem kellene, nemhogy azon az áron, amit kérnek érte.

Szóval ez sem megoldás, mert innentől az a pár ember, akinek megvan az engedélye, annyira védi a saját helyzetét, hogy a minőség rovására megy.


A választás meg szerintem viszonylag egyszerű. Megnézed a képeit, és ha neked tetszenek, akkor őt választod. Ez is ízlés kérdése. Illetve amit fentebb javasoltak: kérj tőle több anyagot, ne csak azt, ami a weboldalán van.


A profi megnevezés pedig számomra (ismétlem: számomra) szakmai tudást jelent. Ahogy korábban mondtam, itt rengetegen élnek fotózásból, pedig borzalmasak. Szóval nekem ez nem jelent semmit, hogy valaki fotózásból él.

2014. márc. 4. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:
100%
Nem is jelent, sajnos nagyon sokan megélnek belőle olyanok is akiknek egy lyukast garast nem ér a "munkája". Nem véletlen, hogy pl. a hazai esküvőfotós szövetség, amikor pályázatot hirdetett, részben a "közönség ízlésvilágának csiszolására" (a közönség nevelésére) hirdette. Ez pedig sok mindent elárul. A többség nem is látja a különbséget fotós és fotós között, csak elmondja, hogy x drága y meg olcsó és csodálatos és kreatív, aztán y portfolioja tele van huszonévvel ezelőtt is gáznak számító fa mögül kinézős szelektíven színtelenített, fehérre vignettált képszélű fotókkal.
2014. márc. 4. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!