Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Fényképező objektíveknél ezt...

Fényképező objektíveknél ezt hogy számolják ki?

Figyelt kérdés

Pl. egy fix 50mm-es objektívnél az f4-es rekeszérték x mm átmérőjű kört alkot az íriszen.

f8 értelemszerűen kisebb kört és így tovább.

De ezt hogy lehet kiszámolni, hogy pl. nekem van egy 500mm-nek megfelelő gy.távolságú 2 lencsés objektívem, és pl. egy 30mm átmérőjű "rekeszt" teszek rá akkor az f hanyas lesz? Vagy fordítva, hogy adott gyújtótávolságú objektívhez hogy f8-as rekesz legyen, hány mm-es kör kell?


2016. szept. 24. 19:58
 1/8 anonim ***** válasza:
Fényerő, avagy régebbi szóval: nyílásviszony, fókusz/rekesz. Tehát egyszerű osztással jön ki a rekeszméret vagy az f-szám (de ez csak a geometriai méreteket adja meg)
2016. szept. 24. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de ez még nem válasz a kérdésemre.

Mit osszak el, milyen képlet segít ebben?

2016. szept. 24. 21:08
 3/8 A kérdező kommentje:

Közben találtam egy oldalt, ott azt írják, pl. egy 50mm-es objektívnél az f1.0 az 50mm átmérőjű rekeszt jelent, az f2 25mm-t, szóval a mm / rekesz és megkapjuk az átmérőjét a rekesznek.

Ez így egyszerű, de pl. 500mm-nél akkor akarom hogy f4-es legyen, akkor 12.5cm átmérőjűnek kéne lenni a rekesznek, és nem nagyon láttam még olyan vastag obit, esetleg a tükörobjektív ami olyan.

Szóval ez így még nem világos.

2016. szept. 24. 21:14
 4/8 anonim ***** válasza:

"pl. 500mm-nél akkor akarom hogy f4-es legyen, akkor 12.5cm átmérőjűnek kéne lenni a rekesznek"

Akkor gyártasz magadnak egy legalább 12,5 cm átmérőjű lencsét. Éppen ezért a nagytelék világában a nagy fényerőt aranyárban mérik.

2016. szept. 24. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"nem nagyon láttam még olyan vastag obit"

Hát, boldog ember az, aki 500 mm gyújtótávolságú objektívekből annyit lát, hogy nagyjából az egész kategóriát már ismerő kijelentést tehet... én még egyet sem láttam valóságban.


Ennek ellenére pld a Canon 500/4-nek az elején a külső átmérője 14,6 cm...

2016. szept. 25. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Pl. vannak a T2 csatlakozásos objektívek, van amelyik 600mm-es, képen nézve pláne ha van viszonyítás hozzá, nem olyan széles objektívek... A lényeg az hogy ez az osztás nem állja meg a helyét szerintem mindig. De akkor hogy kell kiszámolni?

Házibarkácsról van szó egyébként, van egy bevonatos távcső lencsém, és egy gyűjtőlencsém egy régi kamerából, ezt összerakva kb. 500mm-nek megfelelő gyújtótávolságot ad.

Odáig oké hogy csinálok neki random egy rekeszt valamiből de az f/?-nek felel meg majd?

2016. szept. 25. 08:54
 7/8 anonim ***** válasza:

[link]

1.5.1. pont. Én, mint a Teremtőnél kisebb hatalmú lény, akit ráadásul annyira az optika részletei nem is érdekelnek, elhiszem, amit mások írnak. :)

2016. szept. 25. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha tanácsolhatom, akkor fotoobjektívhez ne csinálj házilag rekeszt, mert nem tudod megfelelő helyre tenni. A rekesz helye is egy optikai tervezési paraméter, és nem véletlenül van az objektív belsejében a lencsetagok között. Ha máshol még jobban berekeszel az ember a képalkotásba, megnöveli a torzítást és a színhibákat, és még ki tudja mi mindent.


A miért nem olyan nagy a belépő lencse átmérője kérdésre meg az a MOGI-s jegyzet lényegében azt a választ adja, ami az ábrán is látható. A belépő lencse átmérője nem egyezik meg a rekesz képével, avagy a belépő pupillával és annak méretével, amit a blendeszám képletben használni kell.

2016. okt. 29. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!