Miért van olyan menüpont Nikon D5100-ban, hogy hosszú expozíciós zajcsökkentés?

Figyelt kérdés
Úgy értem hosszú expozíciónál több zaj keletkezik, mint rövidnél? Vagy mire való ez?
2017. jan. 29. 19:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem a hosszú expozíció miatt, hanem azért, mert valószínűleg feltolja az érzékenységet.
2017. jan. 29. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 |Orfeusz| ***** válasza:
0%

A zajcsökkentés az expozíciótól függetlenül, a kész képen folyik. Tehát ilyen beállítás nem lesz, csak "sima" zajcsökkentés van.


Alacsony érzékenységgel, hosszú expozícióval, letámasztva elvileg nem kéne zajosodnia... (De én nem értek hozzá, nincs gépem.)

2017. jan. 29. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A hosszú expó is zajosodással jár, azért, mert melegszik az érzékelő, és emiatt zajosodik a kép.


A hosszú záridős zajcsökkentés gyakorlatilag egy második képet készít, de zárt tükörrel (tehát egy fekete képet fog kapni), amin ugyanúgy ott lesz a zaj, és ezt kivonja az eredeti képből.


Cserébe megnyújtja az expozíciós időt, mert a második kép is hosszú záridős, másrészt bár kis mennyiségben, de részletvesztést okozhat.

2017. jan. 29. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Na erre voltam kíváncsi. Köszönöm harmadik! Nagyon szépen leírtad.


Viszont lenne még kérdésem ezzel kapcsolatban: Mennyi zaj keletkezik ilyenkor? Érdemes bekapcsolni? Főleg ha pl fél órás az expó, akkor még egy fél óra hozzájön.

2017. jan. 29. 21:00
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy mit fotózol. Én például nem készítek olyan témákat, amiknél ennek van szerepe, olyankor érdemes ezt a módszert használni, ha egyetlen expód van (pl asztrofotósok tudomásom szerint nem szeretik, mert ott kiszedhet akár egy csillagot is, ők inkább más technikát használnak).


Szóval sajnos nem egyértelmű hogy ez jó e vagy sem, témája, technikája válogatja, te tudod, hogy esetedben van e létjogosultsága, ha pedig nem tudod, akkor marad a kísérletezgetés.

2017. jan. 29. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Igen, értem. Pont csillagokat szeretnék fotózni, akkor ezek szerint érdemes kikapcsolna arra.


Köszi, sokat segítettél!

2017. jan. 29. 21:34
 7/11 anonim ***** válasza:

Gondoltam, hogy asztrofotóhoz akarod használni :)


Azt tanácsolom, hogy ezt a kérdést valami asztrofotós fórumon tedd fel, magunk között szólva az asztro az egy teljesen "elmebeteg" iránya a fotózásnak (és ezt nem bántásból mondom), ők gyakorlatilag mindent másként csinálnak, mint amit a normális fotózásban megszokott az ember (ennek is minősített esete az asztrometria? Azt hiszem így hívják, amikor méréseket végeznek a fotók segítségével :)).


Én sem értek hozzá, egy barátom foglalkozik vele, és mindig meséli, hogy milyen trükkjeik vannak, de igazából magunk között szólva kínai :) Ha jól emlékszem ő mondta, hogy van értelme ennek a technikának, de inkább sok képet szokott készíteni, és valahogy azokat pakolja egymásra.

2017. jan. 29. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
86%

Nem csak Nikonokon van ez így


de általában van olyan funkció is, hogy 5másoidperces képekből rak össze a szoftver egy egészet és akkor zajosodás is kisebb meg a szenzort is kíméli.

2017. jan. 29. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Rendben akkor körülnézek valami erre szakosodott helyen. De legalább már tudom, hogy mire való ez funkció :)


Viszont a ps még nem igazán megy még, úgyhogy az egymásra pakolós téma még nem játszik :D Meg amúgy is csillaghúzásost akarok, szóval elkerülhetetlen a hosszú záridő :D

2017. jan. 29. 22:25
 10/11 tsirche ***** válasza:

Kezdetnek szerintem ez az írás tökéletes lesz:

[link]


(Benne van az általad kérdezett "dark" korrekciós kép pontos leírása is többek között.)

2017. jan. 31. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!