Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hogyan tudnék napsütésben is...

Hogyan tudnék napsütésben is szép videófelvételeket készíteni a DSLR fényképezőmmel?

Figyelt kérdés

Enyhébb napsütésben is folyton kiég a kép, és egyszerűen használhatatlanná válik a felvétel. Mit ajánlotok ez ellen? Melyik beállítás vagy szűrő az ami segíthet a helyzetemen.

Kezdő vagyok videózás és fotózás terén, minden tanácsra nyitott vagyok.

Canon EOS 1300D-m van, stabilizátoros 18-55ös KIT obival.



2018. febr. 4. 19:27
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Világosabb fajta ND szűrő
2018. febr. 4. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Meg azért nem mindegy honnan süt a nap.

A felvétel (a fényképész) helyét Te határozod meg.

Ha meg mégse, akkor le kell mondani a felvételről, mert lehetetlen túl vagy alulexponált képrészlet nélkül megoldani.

Azért már itt hódít a digitális technika:

nevét nem tudom, de készít 3 képet egy kattra, egy alul, egy "jó" és egy túlexponáltat és ebből a 3-ból a megfelelő képrészleteket felhasználva csinál egy gyönyörűt, olyat, amit én nem tudok.

2018. febr. 4. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

#2-es a HDR - high Dynamic Range fotózásra gondolt. sok gép gyárilag is tudja, de ha a tiéd nem, akkor manuálisan is készíthetsz ugyanarról a kompozícióról három eltérő expójú (egy alul, egy pontosan és egy túlexponáltat) képet, amiket manuálisan, vagy a megfelelő szoftverrel automatikusan is összefűzhetsz.


viszont azért ez nem “valódi” fotográfia, sok pályázaton pl eleve nem fogadják el az ilyen képeket.

2018. febr. 5. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

fotográfiai úton úgy tudod javítani a beégett képrészek expozícióját, hogy:

1. csökkented az érzékenységet

2. növeled a blende értéket, vagyis szűkíted a rekeszt (3.5 helyett 6.3-8-11 felé próbálkozol

3. növeled a zársebesség értékét, vagyis rövidebb ideig tartod nyitva a zárat (1/60-1/125 helyett 1/300-1/800 körül probálkozol)

4. ND szűrőt teszel az objektív elé és csökkented a lencsébe jutó fénymennyiséget, ha a fentiek valamiért nem megoldhatóak (pl. a megfelelő képi hatás - kis mélységélesség és elmosódás - miatt nem akarsz sem a szűkebb blendével járó nagyobb mélységélességet, sem a rövidebb záridővel járó kimeredést, sem a nagyobb érzékenységgel járó zajosodást)

ND szűrőből létezik több féle erősségű (minél nagyobb a száma, annál sötétebb és kevesebb fényt enged át, mint a napszemüveg, vagy a hegesztőmaszk, amiket egyébként kísérletezésképpen ki is próbálhatsz erre a célra, csak jó optikai minőséget ne várj tőle). léteznek átmenetes ND szűrők is, ezeket főleg tájfotósok használják, így megfelelő vízszintezés és pozicionálás után el tudják érni, hogy csak világos égboltot, vagy legalábbis azt jobban sötétítse a szűrő, míg az eleve sötétebb talajt, ahonnan eleve kevesebb fény érkezik, ne sötétítse annyira.

2018. febr. 5. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
75%

mivel a kérdésed alapján kétlem, hogy manuális módot használnál, egyrészt érdemes lenne ezekkel megismerkedned. ennek legegyszerűbb és alapvetőbb módja a használati útmutató elolvasása, majd esetleg további, a fotózás alapjairól szóló cikkek, könyvek és egyéb írások átnézése

másrészt ha teljesen, vagy félautmata módban használod a gépet, akkor a kép jellegének megfelelő fénymérési mód kiválasztásával tudod befolyásolni, hogy a kép eltérő részeinek fény/árnyék mennyiségeit mennyire vegye számításba. az egyes fénymérési üzemmódok leírásait megtalálod a használati útmutatóban, amit már csak azért is érdemes onnan megismerned, mert ott azt is leírják, hogy a te konkrét gépeden hogyan jelölik és hogyan kell beállítani.

persze a fénymérés önmagában nem mindig ad megfelelő megoldást, sokszor kell a megfelelő fénymérés után is még expozició kompenzációt alkalmazni (ezzel világosítod/sötétíted a képet a fénymérő által beállított értékhez képest), ha pedig elkerülhetetlen, akkor ND szűröket alkalmazni.

2018. febr. 5. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok választ, de nem fényképet kérdeztem. Manuál beállításokat használok, ismerem őket, tudom mi mit állít. Én VIDEÓ felvételre voltam kíváncsi, nem fotóra.
2018. febr. 7. 13:24
 7/8 anonim ***** válasza:
a videó ugyanúgy működik, mint a fotó, csak a kamera több képet rögzít másodpercenként és folyamatos velvételként tárolja, de videónál is ugyanúgy van blendéd, zársebességed és érzékenységed és ezek pont ugyanúgy viselkednek, mint fotózásnál.
2018. febr. 11. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

ha nem tudod állítani videó közben sem a zársebességet, sem a blendét, mert a géped nem engedi, az érzékenységet akkor is tudod állítani szerintem, de ha nem, akkor is van még egy expozíció korrekció általában, amivel tudod világosítani sötétíteni a felvett képet (amit a gép vagy a zársebesség/blende/érzékenység valamelyikének állításával, vagy egyszerű jelszint módosítással ér el).

illetve ugyanúgy használhatsz ND szűrőt, amivel lecsökkented a kamerába jutó fény mennyiségét - pont ahogyan fotózásnál...

2018. febr. 11. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!