Megapixel és felbontás?

Figyelt kérdés

A drónom kamerája 2K-s a webshopokban leírt specifikációk szerint,2048x1152 felbontású,és 2MP-es.

Viszont a 2MP-t kicsit kevésnek tartom,a telefonom kamerája 12MP-es elvileg...

Viszont az hiába csinál 4000x3000-es képet,videózni csak 1920x1080-al tud.


Hogy is van ez most?

Mi az összefüggés a MP és a felbontás között?



2019. máj. 12. 21:09
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mihez kevés 2 MP? Mert HD-hez pl tökéletes.
2019. máj. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
A felbontás azt jelenti, milyen felbontású lesz a kép vagy videó, amit produkál kimenetként. Tehát mondjuk 640x480. A MP-ban jelölt felbontás viszont a CCD felbontása, azaz hogy egy négyzethüvelyk felületen hány aktív szenzor érzékeli a fényt. Minél több, annál élethűbb lesz az érzékelt kép, ami aztán interpoláció útján kerül rögzítésre a kimeneti felbontásban. Tehát egy 12 megapixeles fényképezőgép és egy 2 megapixeles fényképezőgép lényegesen eltérő minőségű képet fog produkálni akkor is, ha a kimeneti felbontásuk azonos.
2019. máj. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"Mi az összefüggés a MP és a felbontás között?"

Csak annyi, hogy 2048 x 1152 = 2 359 296 db pixel.

Kerekítve 2 mega (millió).

2019. máj. 12. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A megapixel-t a marketing nagyon erősen túltolta. Ezért van az, hogy egy mobiltelefont is a kamera alapján értékelnek, meg, hogy ma már a 8Mpixel kevés.

Holott ugynazok a légypiszok méretű szenzorok vannak bennük és hiába nagyobb a megapixel érték, nem lesz annyival jobb a fotó, csak a zaj növekszik.


Egy jó szenzorral a 2Mpix-el is tökéletes. Általánosan elmondható, hogy átlag ember részére 8-10Mpixel-től nagyobb felbontás fölösleges, mert már ebből is lehet posztert nyomtatni, ha akar.

2019. máj. 13. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A megapixel azt mondja meg, hogy a képérzékelő elem hány pixelt tud megkülönböztetni. Ez egy "hardveres" jellemző. Ez annyi amennyi. Ebből lehet bármilyet alkotni.


A videóknál vannak szabványos felbontás értékek. Azaz megvan, hogy egy adott típusú videófájl mekkora és milyen képarányú.

Pl. a hagyományos TV-knél a PAL 720x576 pixel 4:3 illetve 16:9 képaránnyal /ez volt a "régi" TV adás, nem kellett több szép képe volt stb. (ez 720x576=0,4 megapixel), néha előfordt 768 széles változat is, de a 720x576 volt az elterjedtebb.


Utána jöttek a HD felbontások, itt magának a képnek a felbontása:


720p: 1280x720 16:9 képarány

1080i és 1080p: 1920x1080 (marketing anyagokban ezt nevezik FullHD felbontásnak)


Utána jött a 2K és a 4K felbontás


2K: 2048x1080 (és környéke)

4K: 4096x2160 (és környéke).


Tehát ha videót csinálsz a fentiekből "kell" válasszál. Nincs is értelme egy videó kameránál ennél nagyobb felbontásnak.


Ahol van értelme (ld. fényképezőgépek), ahol nem videó a cél hanem kép. Pl. egy jó minőségű nyomtatott képet legalább (általában a nyomdák ezt tudják) 300-400 DPI felbontással kell kinyomtatni. Ez azt jelenti, hogy a kész képen 300 Dot Per Inch azaz mindkét irányban 1 inch (25.4 mm) szakaszra kell 300-400 képpont. Azaz pl. egy A4-es lap (210x297mm=8,26 in x 11,69in -> 300 DPI esetén 2478 px x 3507 px => min. 8,7 megapixel, 400 DPI esetben 3304x4676 px=15,4 megapixel) nyomtatásához megfelelő képaránnyal legalább egy 8,7 vagy 15.4 megapixeles kép kell. Szintén nyomda esetén számolunk ún. tulfutással (vagy kifutó másnéven) ez további pixeleket igényel. Megint más ha pl. facebookra vagy instagramra fotozól mert azok is kicsinyítik a képet (időnként változtatnak a szabályokon, amikor kb. fél éve néztem az egyik 2048 a másik 1400 képpont hosszú oldalra kicsinyített).

Szintén érdemes nagyobb felbontást használni a fotózáshoz, mert gyakran kell vágni a képet, esetleg egy picit be forgatni, ezek megint csökkentik a hasznos képtartományt. És ha nyomtatásba szánod akkor a végén meg kell maradjon a legalább kb. 9 megapixelnek.

Nyilván ha képernyőn akarod nézni és nem nyomtatni akkor túlzóak ezek az értékek (a kép minőségről ne is bszéljünk, mert a pici szenzor és a nem igazán tökéletes optika miatt a tényleges "optikai felbontás" az egy harmadlagos, negyedleges kérdés). Pl. nekem van egy olcsó objektívem a DSLR-emen, funból, játszásra vettem, ennek van egy kb. 2.5 - 3 pixeles kromatikus aberációja, ha fogom az eredeti képet és 1/3-ra kicsinyítem egy megfelelő szoftveres szűrővel gyakorlatilag ez a hiba eltűnik (így lesz az eredetileg 4000x6000-es képből kb. 1300x2000-es kép, ami még mindig tökéletes facebookra, instára, de még videóra is. Csak a legprofibbak látják rajta, hogy az eredeti kép színhibás. Nyilván könyvet nem ebből fogok nyomtatni, de facebookra jó és nem 400 eFt volt az objektív hanem csak 40 eFt. Tudtam mit választok, tudtam mire számíthatok. Tudtam, hogy főleg facebookra meg instára fogok fotózni, és oda elég a 3-olt felbontás.

2019. máj. 13. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!