Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A vasaló lecsapja az áramot?

A vasaló lecsapja az áramot?

Figyelt kérdés
Mit csinálok rosszul? Vasalás közben történik, nem azonnal, hanem negyed-fél óra között. A vasalónak nincsen semmilyen baja.

2021. febr. 22. 18:13
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%

A FI relét nyomja le, vagy a kismegszakítót?


Ha a relét akkor szar a vasaló, kérj kölcsön egyet és azzal is teszteld le.

Ha a kismegszakítót akkor viszont egyszerűen túlterheled a hálózatodat és nincs elég áram (kapcsold ki a mosógépet, vízmelegítőt, porszívót, indukcuós főzőt, elektromos sütőt, mikrosütőt.

2021. febr. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
61%

A kismegszakítónak két kioldója van, az egyik a zárlati, a másik a túlterhelési. A zárlati azonnal lecsapja, de annak a működéséhez nagy túláram kell. (Innen kapta a nevét: a zárlat szokott a névlegesnél jóval nagyobb áramelvételt okozni.) A túlterhelési az nem azonnal "szólal meg", hanem szép lassan felmelegszik, aztán egyszercsak eléri a kioldási hőmérsékletet, és leold.

Azt kevesen tudják, hogy a legtöbb kismegszakítót úgy méretezik, hogy a névleges (vagyis a ráírt) terhelőáram 1,2-szeresét még akármeddig kibírják (szobahőmérsékleten). Tehát egy 10 A-es kismegszakító 12 A-től még nem kapcsol le, bár jól felelegszik tőle. Vagy mondjuk egy 2 A-es bírja a 2,4 A-t is.

Szóval az az gyanúm, hogy ha tényleg nincs semmi baja a vasalódnak (tehát időszakos zárlat sincs, mondjuk a kábelében; vagy nem szivárog be a víz valahová, ahová nem kéne), akkor valószínűleg összejött azon a kismegszakítón a névleges árama több, mint 1,2-szerese, de nem sokkal, csak picivel, és ennyi idő kell neki, hogy leoldjon a túláramvédelme. Figyeld meg, hogy ha hagyod rendesen lehűlni, akkor utána megint hosszabb idő után kapcsol-e le, ha meg azonnal visszakapcsolod és visszadugod a vasalót, akkor hamarabb. (Azért ez nem ilyen egyszerű a gyakorlatban, hiszen a vasalód hőfokszabályozója is ki-be kapcsolgatja a vasaló fűtőszálját.)

Esetleg meg kéne nézni, hogy milyen fogyasztók mennek még ugyanarról a kismegszakítóról, és kikapcsolni őket a vasalás idejére. Legalább egy próba erejéig.

2021. febr. 22. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
80%

Csúnya is lenne, ha a megszakító a névleges árama fölött szakítana.

Mindent nem kell elhinni.


Ellenben vannak gyorsabban és lassabban reagálok. Neked ez épp mindegy, mert a lassú sem 10-15 perces.


Viszont az elképzelhető, hogy a megszakító már nem az igazi.

Ezért már a névleges árama alatt is leoldhat a melegedéstől.


Nálunk a bejövő 16 A-es után van még 3 megszakító a helységekre. Ezek elvileg gyorsabbak.

A mosogatógép a konyhában mégis ezt a 16-osat vágta le.

Olyan forró volt, hogy megfogni alig lehetett.

Aztán elkezdett sercegni is.

Apám ekkor hívta az E-On-t.

Lecseréltek, azóta nem volt gond.

2021. febr. 22. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:

"Csúnya is lenne, ha a megszakító a névleges árama fölött szakítana."

????

Te nem tanultad ezeket a jelleggörbéket?

[link]

A megszakító NEM szakítja meg a névleges áramát, végtelen idő alatt sem.

Az általam írt 1,2-es szorzót fiatalkoromban ökölszabályként tanultuk, de rákerestem, és kénytelen vagyok pontosítani: például a Hager-eknél ez a szorzó 1,13:

[link]

2021. febr. 22. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:
Honnan tudom, hogy a FI relé kapcsolója az vagy a megszakítóé??? Az egyik kapcsoló levágódik a dobozban, ennyit értek hozzá. Hűtőgép, fagyasztó, kis TV van a konyhában, de mind 20 évnél régebbi. Lehet hogy már nem bírja a lakás?
2021. febr. 22. 22:24
 6/22 A kérdező kommentje:
Ajh, de hülyén hangzik most ez. Nem a konyhában vasalok, hanem az előszobában, de amikor az áram elmegy, olyankor a konyhában is. Szerintem ugyanazon a biztosítékon vannak.
2021. febr. 22. 22:25
 7/22 anonim ***** válasza:
88%
Oké, jó eséllyel csak simán túlterhelted azt a kismegszakítót amire rá van kötve. Persze lehet ezer más oka is, innen nem tudhassuk.
2021. febr. 22. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
0%

"amikor az áram elmegy, olyankor a konyhában is"

Ezt nem értem, hogy tudsz egyszerre két helyen vasalni?

2021. febr. 23. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%
Egy áramkörön van a kisszoba a konyhával. Ha elektromos sütő is megy, miközben vasal, amikor a két 2kw-os masina egyszerre bekapcsol, kipurcan a 16A-es kismegszakító. Én a mosógép-konyhai vízforraló kombót szoktam elkövetni :)
2021. febr. 23. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

A szerelő szerint az egész házat át kell huzalozni mert alumínium kábel van behúzva mindenhová és valami védő huzal sincs, szerinte ez okozza a problémát! Most kitalálta azt is, hogy minden szobának külön kört kell csinálni, mert így optimális (nem értek hozzá), de ahhoz szét kell vésni a falakat.


Erről mit gondoltok??? Szerintem életveszély ahogy most kinéz, örüljek neki, hogy csak a vasalóval van gondom... Én ezt nem akarom elhinni, szerintem csak pénzt akar kicsikarni a munkából.

2021. febr. 24. 15:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!