Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » ? Villanyrezsó spirális...

? Villanyrezsó spirális fűtőcsöve – több kérdés

Figyelt kérdés

Ilyen felépítésű rezsóról van szó: [link]


1. Kérdés: Mi határozza meg a teljesítményt a villanyrezsó esetében?

2. Kérdés: Mi történne, ha a fűtőcsövet alulról leszigetelném, tehát csak felfelé tudna a hő terjedni, ezáltal jobban hasznosulna a hő – úgy, hogy nem lesz leégve a készítendő étel, de legyen az érthetőség végett a példa víz felforralása.



#rezsó #villanyrezsó #spirális fűtőcső #régi rezsó
2022. márc. 17. 21:01
 1/5 anonim ***** válasza:
64%

1. kérdésre a válasz: Ohm törvénye, és a teljesítmény egyenlet. Ohm törvénye: U=R*I I=U/R R=U/I. A teljesítmény egyenlet: P=U*I a kettő egybevetésével következik, hogy P=I*I*R illetve P=(U*U)/R nekünk ez utóbbi "kell" mert a hálózati feszültség állandó, a fütőszál ellenállása ismert (fontos, hogy az ún. hideg és a meleg ellenállás eltérő, mlegen kicsit nagyobb az ellenállása, így ahogy melegszik kis mértékben csökken a teljesítmény). A hálózati feszültség effektív értéke (itt azzal kell számolni) kb. 230V a fütőszál hideg ellenállása mérhető (és a meleg ellenállás is) ebből számolható.


2.: Nem történne semmi. Nem hőszigetelni kéne, hanem valami hővisszaverő felület kéne alá. De nem sokat oszt-szoroz a többi veszteség mellett.

2022. márc. 17. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
77%

"1. Kérdés: Mi határozza meg a teljesítményt a villanyrezsó esetében?"

A fokozatváltó kapcsoló állása.

"2. Kérdés: Mi történne, ha a fűtőcsövet alulról leszigetelném, tehát csak felfelé tudna a hő terjedni,"

Akkor fölfelé terjedne.

2022. márc. 17. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

1-es! Azt írod, hogy „a fütőszál ellenállása ismert”. Ez miből következik? (fűtőcső (de maradhatunk fűtőszálnál is) – és nem tudom, hogy milyen anyagból van) A feszültség valóban (tekinthető) állandó(nak), mint írod, de az áramerősségről nem tudok adatot. Vagy ez is ismert lenne?

A fűtőspirálom nagyjából 13,5 cm átmérőjű. Ha edénnyel érintkezik, akkor viszonylag felfelé kevés hő vész el, persze oldalt kiszivárog. De, ha alulról abból a 13,5 cm átmérőből 90%-ot letakarok, akkor alig marad felület. Minél kevésbé tud érintkezni a levegővel, annál lassabban megy végbe a hő kiegyenlítődés, hőcsere folyamat – de ez esetben hő távozásról beszéljünk. Ezen felül nem említettem, hogy oldalt is leszigetelném, így tehát csak nagyon kis helyen tudna a hő távozni. A hő visszaverő anyag gyakorlatilag egyenlő a rossz hővezető anyaggal – jelenleg agyagból tervezném megcsinálni az említetteket. Ha tehát mind oldalt (az edény mellett nem tudna távozni hő), mind alulról leszigetelném, akkor jelentős mennyiségű hő nem távozna el, azaz hasznosulna.

Olvasd el azt is, amit a 2-es hozzászólónak válaszolok!


2-es! Értem, hogy a fokozatváltóval lehet a teljesítményt állítani, de nem ilyen szempontból kérdeztem. A kérdés inkább úgy hangzik, hogy miért képes egy villanyrezsó egy konkrét teljesítményre, és annál többre miért nem képes. Tehát a fokozatváltón kívül milyen más fizikai akadályai vannak? Feltételezem, hogy nincs benne olyan alkatrész, ami szabályozná a teljesítményt.

Tehát nem izzana túl? Nem tennék benne kárt, hogy igen felforrósodik?


Képesek lennétek egy adott rezsónak a teljesítményét növelni vagy az ellenállása miatt az a maximum, amit ráírnak?


Egy olyan kivitelű készülékben, amit a linken láthattok lehet hőfok érzékelő? Ha tehát a hőt túlságosan is bezárom, akkor nem fűtene tovább, míg le nem csökken a hőmérséklet a beállított hőfokig? Vagy egész egyszerűen, ha bedugom, akkor addig fűt, míg ki nem húzom / míg tönkre nem megy? [link]

2022. márc. 18. 13:28
 4/5 Szirty ***** válasza:
100%

"Mi határozza meg a teljesítményt a villanyrezsó esetében?"


A fűtőszálra kapcsolt feszültség és a rajta átfolyó áram szorzata. A rajta átfolyó áramot meg a fűtőszál ellenállása és a rá kapcsolt feszültség hányadosa.


"Mi történne, ha a fűtőcsövet alulról leszigetelném"


Az attól függ, hogy a fűtőszál rendelkezik-e valamilyen teljesítmény szabályzással vagy nem.

2022. márc. 19. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Szirty ***** válasza:
100%

Ha nincs hőfok kapcsoló, akkor a hőmérsékletét a teljesítményéből (ami fűti) és az összes paraméterből ami a hőleadását befolyásolja (tehát hűti) adódó egyensúlyi állapot határozza meg.


Ha egy hőszigeteléssel vagy hőtükörrel csökkented a hőleadási képességét, akkor ez az egyensúlyi hőmérséklet megnő.

Mivel a fűtőteljesítménye változatlan maradt, de a hőleadását korlátoztad.

2022. márc. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!