Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A 400V-os villanytűzhelyek 2...

X0 kérdése:

A 400V-os villanytűzhelyek 2 vagy 3 fázissal mennek?

Figyelt kérdés
Ha csak 2 fázis van hozzájuk bekötve, akkor egyszerűbb a ki/bekapcsolás és a hőmérséklet-szabályozás: elég 1 áramkört megszakítani, illetve szabályozni az áramát, és elég 2 villanyóra (1-nél lehetne csalni hogy arról megy más is 230V-ról). 3 fázisnál legalább 2-t meg kell szakítani, és 3 helyen kell áramot szabályozni. Nem tudom, hogy a főzőlapok csak ki/bekapcsolhatók, vagy szabályozható a hőmérsékletük is (az áramuk), lehet hogy a kicsik nem, a nagyok már igen: 2-4 szokott lenni rajtuk. A sütőnél én olyat láttam, hogy csak alul melegítsen, vagy felül is, vagy oldalt is: nem tudom hogy e mellé még szabályozható-e az áramuk is, illetve hogy ugyanarról a fázisról mennek-e vagy másikról. Köszi.

2022. jún. 8. 19:27
 1/5 anonim ***** válasza:

Huh, itt elég sok minden keveredik.


A villamos hálózat vagy egyfázisú (230V, standard háztartási) vagy háromfázisú (400V, "ipari áram"), kétfázisú nincs. A 400V-os tűzhely három fázist igényel, az pedig háztartásokban ritkább, mint a fehér holló. A szolgáltató persze kihúzza, ha kéred, de az elég sokba fog kerülni. Háztartási szinten teljesen felesleges a 400V-os tűzhely, bőven elég teljesítmény kivehető a 230V-os hálózatból is.


A "két fázis" alatt lehet, hogy azt érted, hogy két áramkörön van mondjuk a sütő és a főzőlapok, azaz két külön megszakítóhoz csatlakoznak (ezt szokták "fázisnak" is nevezni). Ez megoldható, akár érdemes is, ha nagyobb teljesítményű a tűzhely.


Manapság már mind a főzőlapok, mind a sütő áramfelvétele a beállított fokozattól (sütő esetén a beállított hőfoktól) függ.

2022. jún. 8. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Semmi se keveredik. 3 fázis van, ha olyan eszközt csinálnak, mely csak 2-t igényel, akkor az pont olyan felépítésű, mint az 1 fázisú, csak nagyobb feszültséggel megy, így kisebb áramot hoz létre. 1 földelés + 2 fázis: 3 vezeték: a 0 helyett egy másik fázis. Vagyis nem kötjük be a 0-t és az egyik fázist: eleve ilyen villanytűzhelyet csinálunk, melyhez nincs is hova kötni. A kérdés az volt, hogy a mai 400 V-os villanytűzhelyek milyenek: igénylik mind a 3 fázist, vagy csak 2 kell nekik.
2022. jún. 8. 20:16
 3/5 A kérdező kommentje:
Nyilván úgy is lehet 3 fázist igénylő, hogy mondjuk a sütő igényel 2 fázist, a főzőlapok meg 1 fázist: a 2 legkisebb főzőlap azt használja amit a sütő, a maradékról megy a 2 legnagyobb főzőlap. Ekkor is igyekeztünk elosztani a terhelést, de mindenhez ami fűt, csak 1 áramszabályozó kell, nem 3. Illetve a sütőnél alul-felül-oldalt másik fázisról mehet. Erre is gondoltam: ez a vegyes, hogy a villanytűzhely 3 fázist igényel, de elég bele főzőlaponként 1 áramszabályozó, nem kell 3.
2022. jún. 8. 20:24
 4/5 klimaesvillany pont hu ***** válasza:
Linkelj be, kérlek, egy 400V-os villanytűzhelyet.
2022. jún. 9. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

" a villanytűzhely 3 fázist igényel, de elég bele főzőlaponként 1 áramszabályozó, nem kell 3."

Amúgy sem kell 3. Ezt nem tudom honna logikáztad ki.

"3 fázisnál legalább 2-t meg kell szakítani, és 3 helyen kell áramot szabályozni."

1 főzőlap - 1 fázis. Ne keverd, és nem lesz problémád.

Azt értem hogy nagyon tudsz elméleteket gyártani, de nem kell.

Mindegy hány fázisúról van szó, a főzőlapok 230V-ról működnek.

2022. jún. 9. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!