Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A split klíma miért növeli a...

A split klíma miért növeli a páratartalmat hűtés üzemmódban?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Úgy is kérdezhetném, hogy normális-e, hogy a klíma hűtés üzemmódban növeli a páratartalmat. Mert úgy tudom, a hűtésnek csökkentenie kellene a páratartalmat, ennek ellenére mikor megy a klíma, ilyen 60-70%-ig is simán felmeg a páratartalom. Kívncsi vagyok, hogy ez normális, vagy keressek fel szakembert, mert valami nem jól működik.


Köszönök minden segítséget!



2022. aug. 15. 17:41
1 2
 1/13 anonim válasza:
49%

A klíma mellett is szellőztetni kell.

Naponta legalább 3x 15 percet, még ebben a melegben is.


A benti levegőt keringteti, fent beszívja, lehűti, ionizálja.

Egyébként van olyan funkció rajta, hogy 3 csepp? Az lenne a párátlanító. Ha arra van állítva, turbó és a magasabb ventilátor nem fog elérhető lenni. Ez csak a legalacsonyabb fokozaton elérhető.😊

2022. aug. 15. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Szia! Először is köszönöm válaszod. Van rajta párátlanító funkció, ami szépen lassan le is viszi a páratartalmat, csak mivel az hőmérséklettől függetlenül folyamatosan jéghideg levegőt fúj, így nem szeretem használni, mert nagyon túlhűti a levegőt ebben a kb. 12 négyzetméteres helyiségben és nem akarok megbetegedni tőle.


A kérdésedből levonva ez akkor normális, bár érdekes, hogy emlékeim szerint mikor a klímaszerelő beszerelte a klímát, ez volt az első kérdésem nála, és azt mondta, hogy a hűtés alapból párátlanít is, és az interneten is csak ezt megerősítő infókat találok. :/

2022. aug. 15. 18:06
 3/13 anonim válasza:
100%

Lehet, nem tudom. De minek akkor külön párátlanító?

Egyébként a lehelet, konyhai tevékenységek, esetleg a ruha is ott szárad, ezek eléggé párásítanak.

Nekem is nagyon lehűti, de vedd fel 25-26 ra az értéket, ha azt eléri, akkor csak ventilál.

2022. aug. 15. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

"Mert úgy tudom, a hűtésnek csökkentenie kellene a páratartalmat,"

Miközben a hőmérséklet csökkenésével nő a relatív páratartalom.

[link]

2022. aug. 15. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Szirty ***** válasza:
100%
Hát bizony! A páratartalom relatív! Vagyis nagyban függ a hőmérséklettől.
2022. aug. 15. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
92%
Lehet nem tudja kicsorgatni a lecsapódott vizet és azt visszafújja a levegőbe.
2022. aug. 15. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg minden klíma párátlanít, amikor hűt.


Van x nedvesség/pára (víz) a levegőben. Minél magasabb a hőmérsélet annál több nedvesség "fér" el. Ahogy a klíma lehűti a levegőt úgy az x nedvesség nem változna, de az alacsonyabb hőmérsékel miatt a levegő nedvesség bíró "képessége" csökken. A %-ban kifejezett relatív páratartalom nőne.


A klíma (és a tervezők) persze nem hülyék, tudják, hogy ez baj. Ezért van megoldva, hogy a fölös nedvességet a kis csövön ki tudja vezetni a rendszer. A klíma beltéri egység hideg részére lecsapódik a pára (folyékony lesz) és kifolyik a szabadba, ahol a csövön kicsöpög.


Namost minél hidegebb a beltéri annál jobban tud kivonni párát.

Ezért lehet az, hogy direkt párátlanító módban a beltéri egység a benne lévő lemezeket/csöveket extra hidegre hűti le.


Normál hűtésnél nem ennyire jó a párátlanítási teljesítmény, de akkor is működik a dolog.


(Melegítésnél viszont semennyire nem tud párátlanítani a klíma, pár speciális drága modellt leszámítva.)


Elvben a 40% - 60% páratartalom tartomány elfogadható beltéren.


Én találkoztam olyan klímával, ami kb. stabilan 50%-ra hozta ki (25 fok hőmérésklet és 50% páratartalom) sima hűtő módban.

Viszont pl. ami most itthon van az úgy látom megengedőbb és 60% körüli pára is van.

Engem is zavar kicsit, de tolerálható.


Nyilván sok múlik a szoba adottságain is. Eleve mennyi pára volt, mekkora a légtér stb.


Amennyiben nagyon gázos a helyzet, akkor kérj szakembertől segítséget. Lehet, hogy szerelésnél el lett rontva valami stb.

Azt ne várd meg, amíg már elkezdenek penészesedni a falak stb.

2022. aug. 15. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Hűtéskor emelkedik a levegő relatív páratartalma. A levegőnek van egy olyan tulajdonsága, hogy a hőmérséklet csökkenésével egyre kevesebb párát képes megtartani.


Teszt: vegyél ki egy fazekat a hűtőből. A hideg fazék oldalán a levegő nem csak egyszerűen lehűl, hanem eléri a 100% relatív páratartalmat és megindul a páralecsapódás.


Ilyenkor nyáron a természetes légcserével bejutó külső meleg levegőt hűti a klíma, vagyis növeli a páratartalmát.


Télen fordítva, a klíma szárítja a levegőt.

2022. aug. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 NTBS ***** válasza:
Nem értek hozzá.
2022. aug. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

"A klíma beltéri egység hideg részére lecsapódik a pára (folyékony lesz) és kifolyik a szabadba, ahol a csövön kicsöpög."


Ezzel tisztában vagyok. Egyébként nem csak oda csapódik le a pára, hanem pl. a függőleges terelő lapok is nedvesek elég vastagon. Én arra gondoltam, hogy lehet az van, hogy mivel ezen a sok nedves felületen keresztül áramoltatja a levefőt a klíma, ezért kerül a beltéri egységből is víz a levegőbe. Nem tudom ez mennyire létezhet, de gondolom, ha vizes felületen keresztül áramlik a levegő, az is növelheti a páratartalmat. De amúgy köszi mindenkinek a válaszokat, majd ha jön a klímaszerelő a szokásos karbantartásra, megkérdezem tőle is a dolgokat :)

2022. aug. 16. 08:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!