Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Fél feszültség a földelő...

Fél feszültség a földelő ponton? Miért?

Figyelt kérdés
A körülmények: Van egy régi erősáramú hálózat, ahol a falicsatlakozók két vezetékes kötéssel rendelkeznek (fázis és nulla). Ma véletlenül rákönyököltem a mikrohullámú sütőre és enyhe bizsergést éreztem. Mivel ennek nem szabadna így lennie, mérni kezdtem. Alapban a négyes aljzatnak nem mérhető semmi a nulla és föld illetve a fázis és föld érintkezője között, mivel az nincs is bekötve. Ha azonban csatlakoztatom a hűtőt, vagy a mikrohullámút, azonnal megjelenik egy kb 110 voltos feszültség az aljzat "üres" földelő érintkezőjén! Egyértelműen a csatlakoztatott berendezés "fordítja rá". Nem mintha garancia lenne, de egy Whirlpool és egy Samsung cuccról van szó. Érdekes, hogy ha a régi Szarvasi kávéfőzőt dugom be, nem tapasztalom a jelenséget. A fázisceruza fél fénnyel világít, illetve a földelő érintkezőn mért fél feszültség a nulla és a fázis felé is megvan. Már évek óta mehet ez így, csak a véletlen folytán tapasztaltam. mi lehet a magyarázat?

2023. jún. 26. 14:40
 1/7 anonim ***** válasza:
73%
A kávéfőző és a mikró közül melyik a kettős szigetelésű?
2023. jún. 26. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
88%

Az EMI / RFI zavarszűrőkör képez egy kapacitív osztót, de a feszültség nem minden, az áram viszont nem veszélyes nagyságú.

Továbbá az a feszültség normális esetben földelésre kerül, azaz lehúzza a védővezető, tehát nem is éreznéd, ha tisztességesen be lenne kötve.

2023. jún. 26. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
40%

Ez az a jelenség, amit minden héten felfedez valaki, akinek nincs elég sütnivalója, hogy elképzelje, milyen áramköri elemek lehetnek ott és ezek mit okoznak. És vagyunk vagy kilencmilliárdan a Földön, még hányan fogják megírni...

A baj az, hogy ezen felfedezők fele meg már szakmunkásbizonyítvánnyal is rendelkezik, nekik ez kimondottan szégyen.

De Szervizmérnök úr nagyon rendesen megírta a tutit.

2023. jún. 26. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
#3 Úgy látom az internet minden bugyrában vannak ilyen erkölcsi trónon ülő megmondó emberek, akik abban élik ki magukat, hogy lesajnálnak másokat. Ha ennyire untat a téma, minek válaszoltál? Megnyugtatlak, nincs szakmunkás bizonyítványom. Nem vagyok villanyszerelő sem, "csak" humán diplomám van!
2023. jún. 27. 13:49
 5/7 A kérdező kommentje:
#1 Egyik sem az. A termékcímkén nincs a két négyzetes jel illetve a dugvillájuk is földelősínes. Úgy tudom a kettős szigetelésű cuccoknak olyan nincs.
2023. jún. 27. 13:54
 6/7 anonim ***** válasza:
63%

Na és miért velem foglalkozol, mikor megköszönhetnéd a 2. válaszolónak, hogy megmagyarázta?

Amit meg itt habogsz, az meg tipikusan magyaros dolog, valaki nem ért valamihez, és mikor ezzel szembesítik, akkor felfújja magát. :D Erkölcsi trón? Hogy jön ez bármihez? Azért, mert azt írtam, hogy nem értesz hozzá? Miért értesz? Fáj az igazság, hát elkezdtél sértegetni. Az untatás az már csak végképp utolsó lehetőségként bújt elő belőled, itt uncsiról egy szó nem esett. Lehet, hogy még szeretnéd azt is mondani, hogy pedofil vagy rabló vagyok? :D Ha még szakmunkás okleveled sincs, még rosszabb, hogy nekiállsz tudstlanul hályogkovácsolni.

2023. jún. 27. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
54%

Ahogy #2 már megmondta, mind a nulláról, mind a fázisról egy zavarszűrő kondenzátor van a védőföldre kötve. (dugvillánál nem tudod előre, melyik lesz a fázis, azért mindkettőről) Az átvihető töltés így korlátozott, hiszen 50 HZ-en százszor töltődik-kisül. Ha a védőföld nincs bekötve, akkor ez egy feszültségosztó, érzékeny műszerrel 110V mérhető.

Ez az elektronikát védi a nagyfrekvenciás zavaroktól, amiben nincs elektronika (régi kávéfőző) abba nem tesznek.


Szóval ez önmagában nem veszélyes, csak felhívja a figyelmet a veszélyre: védőföld nélkül használsz olyan készülékeket, amiknek az érintésvédelme megkövetelné a védőföldet. (!) Az érintésvédelem hiba esetén fontos, amíg nem lesz hibás semmi, addig nem veszed észre, hogy nincs, de ha hiba van, akkor nagyon nem mindegy...

2023. júl. 25. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!