Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Lehet, hogy a túl magas...

Lehet, hogy a túl magas hálózati feszültség miatt mennek tönkre a háztartási gépeim? 242-248 voltokat mérek rendszeresen a konnektorban.

Figyelt kérdés

Hivatalosan a hálózati feszültség ugye 220-240 V közt lehet magyarországon. Ehhez képest a hálózati feszültség nálunk 240V alatt szinte sosincs, gyakran a 250V-ot is eléri. Pedig ugye a teljesítmény illetve a fogyasztás négyzetesen aránylik a feszültséghez, tehát ilyenkor még többet is kell fizetnem, holott elvileg energiavészhelyzet van. (Bár szerintem ez kamu, mert ha tényleg az lenne, akkor 220V-ot adnának.)

De mit lehet ilyenkor tenni?



2022. aug. 15. 20:57
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
50%

"A tápfeszültség változás(kiesés figyelmen kívül hagyva) 95% a hét bármely időszakában a 10 perces átlagos effektív érték alapján – Un ± 10% értékű legyen.Hosszú tápvonalak esetében pedig Un +10%/-15% érték is megengedett."


Tehát még a 253 V is megengedett attól függetlenül, hogy sok fogyasztó tönkre is mehet tőle.

2022. aug. 15. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
25%

"Hivatalosan a hálózati feszültség ugye 220-240 V közt lehet magyarországon."

Nem.

"Az áramszolgáltatóknak a kisfeszültségű hálózaton az MSZ 1:1993 szabvány szerint, a mérőhely csatlakozási pontján a feszültséget

Un = 230 V + 7,8% - 7,4% kell tartani. (2008 január 1.-ig megengedett Un

+ 5,2% - 8,7%)


Az MSZ 447:1998 szabvány a csatlakozóvezeték és a fővezeték együttes feszültségesésére legfeljebb 2%-ot enged meg.


Ennek megfelelően, helyesen méretezett csatlakozó- és fővezeték esetében a fogyasztók feszültségének, a legrosszabb esetben is az

Un = 230 V + 10% - 10% feszültség tűrésmezőn belül kell lenni."

[link]

2022. aug. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
37%

A 230+10%=253V-ban ha benne vagy, akkor jó.

Amúgy ez effektív érték, a csúcsérték a sinus hullám tetején 320V körül van másodpercenként 100x.


"Pedig ugye a teljesítmény illetve a fogyasztás négyzetesen aránylik a feszültséghez"

Ezt vezesd le légszíves, vizuális típus vagyok, nem tudom elképzelni képletek nélkül ezt az összefüggést!


"tehát ilyenkor még többet is kell fizetnem"

Végülis igazad van... a nagyobb feszültség gyorsabban hajcsa a Zelektronokat! 😂

"ha tényleg az lenne, akkor 220V-ot adnának."

Mára elég volt az internetből! 🤦‍♂️

2022. aug. 15. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
2022. aug. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
0%

#1: nem a szabványt kell nézni, mert az energiahivatal ezeket az értékeket az üzletszabályzatokban leszűkíttette.

Pontosabban a szabványt azért kell nézni, mert az EU-ban forgalmazásra gyártott termékeknek a szabványos kereteket ki kell bírnia.


#2

1. Az MSZ 1-nek van 2002-es változata,abból már az egész feszültségáttéréses melléklet hiányzik. Feszültségre nézve az MSZ EN 50160 az irányadó (valamint az üzletszabályzatok, lásd fentebb)

2. MSZ 447-ből egy tucat volt már azóta, a legújabb a 2019-es kiadás.


#3

Sokan ismerik az Inégyzet*R és Unégyzet/R teljesítményképleteket, itt most az U-s képletről van szó.

A túlfizetés nem olyan egyértelmű, mert például a mosógép fűtés az nagyobb feszültségen rövidebb ideig tart. Az elektronikus szerkezetek meg a működéshez szükséges teljesítményt húzzák. Amin rajta van, hogy 100-240 V között működik, az nyilván nem vesz fel 240 V-on hatszor akkora teljesítményt, mint 100 V-on. Túlfizetés ott van, ahol egyszerű ohmos ellenállás van bekapcsolva ugyanannyi ideig, akármekkora teljesítményt is hasznosít, például ha a nagyszobában nézik a tévé-híradót egy 100 wattos izzó mellett. Attól, mert az izzó jobban világít a nagyobb feszültség alatt, a híradónak nem lesz hamarabb vége. Stb.

2022. aug. 16. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Ekkora feszültségtől lehet hogy tönkre tud menni 1 készülék. De rendszeresen biztosan nem. Mi az a rendszeres nálad? Mennyi gép megy tönkre mennyi idő alatt? És milyen gépek ezek amik tönkrementek? És mi a hibajelenség?
2022. aug. 16. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
0%

Pontosan mik mentek tönkre és hogyan?

Hogy néz ki az elektromos hálózat? Mikori? Hány kör? Mik vannak rajta? ÁVK? Megszakítók? Milyen vastag a vezeték?

2022. aug. 16. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Most mértem. 247V van, de mértem már 251-et is. Ha +7,8% a megengedett, akkor az 248V. De egy csomó eszközre az van írva, hogy 110-240 V. Tehát nem biztos, hogy a 247 jót tesz neki. És amikor 251V volt, akkor az már tényleg túl van a szabványon. Ezt megteheti a szolgáltató? Ha szándékosan nagyobb feszültséget ad, nincs kártérítési felelőssége?
2022. aug. 16. 09:31
 9/16 anonim ***** válasza:
33%

Elvileg ez nem olyan mértékű feszültség ami gondot okozhat. Ha tényleg ennyi.

Előttem okosabbak leírták mi most a szabvány.

Jó persze a szolgáltatót ismerjük, annak meg nem sok köze van a szabványhoz.

Karbantartások ugye alig alig. Ne menjünk bele miért. Messzire vezet.


Kicsit meglepő számomra, mert 230 nál többet soha nem láttam sehol, nálunk meg örülünk ha 200V megvan. Az sincs meg mindig.


Szerintem nem 250V okozza a fő problémát, hanem ha meg meg ugrik nagyon.

Mindenesetre az érzékenyebb berendezésekhez megfelelő csatlakozót tennék fel, túláram védettet. Bár a gyakori áramszünet sem kedvez nekik.

Szüntemneteseket szíinusosakat.


Nekem is a számítógépekhez szünetmentes van (színusos), azon láttam meg hogy a bejövő feszültség 192V a kimenő meg 230V és 49,9HZ. Azóta nem hisztizik a gépem sem. TV, Hifi elé is kötöttem egy szinusosat. Azóta minden egészségesen működik. Nagy gépek nem balhéztak. Kenyérpirító és a vízforraló lassan dolgozik...

Áram szolgáltató szerint nálunk van a baj, kijöttek, fenyegetőztek hogy ha az a mi oldalunkon van sokba fog kerülni. Napközben kijöttek, megmérték 199V ot találtak és elmentek. Majd csend van.

Old meg magadnak mert ezek semmit nem fognak csinálni. Örülj hogy van villany a vezetéken.

2022. aug. 16. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
0%

#8: az a baj, hoyg a teljes követelményt senki sem írta le (én sem az #5-ben, csak a hülyeségeket javítottam, de kiderült abból, hogy nincs 7,8, csak nem tudom, miért kalapálom a billentőt, ha b*szol olvasni), de az kétségtelen, hogy nem tudtad elolvasni vagy értelmezni, amit #1 írt. De bemásolom neked, egyúttal nagybetűkkel írom, amit már #1 is írt:

1. "a fázisfeszültség effektív értékének egyhetes mérése alatt (bármely nap) a 10 percre átlagolt értékek 95 %-ának az UN ±7,5 % tartományában kell lennie. Ezen túlmenően az egy hetes mérés valamennyi 10 perces átlagértékének a névleges érték +10/-10% tartományába kell esnie."

2. "a feszültség növekedés mértéke egyperces átlagolásban naponta néhányszor rövid időre (max. 3 perc) túllépheti az Uc +15 %-ot, de az Uc +20 %-ot nem haladhatja meg."


Na, ha ezeket igazolod (tehát nem a "most mértem", hanem a 10 PERCES ÁTLAGÉRTÉK, akkor van alapja a reklamációnak, és akkor kapsz egy kis pénzt is esetleg.

2022. aug. 16. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!