Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Bojlerben az anódrúd mire jó?

Bojlerben az anódrúd mire jó?

Figyelt kérdés

Hallottam már róla ezt is, azt is, de nem tudom, melyik igaz..

Szóval:

1. A korróziótól óvja a tartályt

2. Fűtőszál sérülése esetén elvezeti az esetlegesen a vízbe menő áramot, tehát biztonsági funkciója van


Én ezeket hallottam, melyik igaz? Esetleg mindkettő?


Ja és a képen látható anódrúd mennyire használható még? Cserére szorulna szerintetek? :)


[link]


Előre is köszi a válaszokat.



2014. ápr. 12. 20:31
 1/7 A kérdező kommentje:
Ja, és még egy dolog érdekelne: mit jelent az, hogy aktív az anód? Miért írják ezt oda sok helyen? Van passzív is?
2014. ápr. 12. 20:32
 2/7 anonim ***** válasza:

idézem:

A zománcozott - vagy mondhatnánk: bármilyen bevonattal ellátott - tartályú villanybojlereknél megjelenik még egy elmaradhatatlan elem, az aktív anód. A bevonat elszigeteli az acélt, így ahol fed, ott nem lép fel korrózió, de ahol nem, ott nagyon gyorsan kilyukadna a tartály, ha nem tennénk valamit. Ezen segít az aktív anód, ami többnyire egy magnézium ötvözet rúd. A magnézium kevésbé nemes anyag, mint a vas, ezáltal ő korrodál, fogy, és nem pedig a vele egy víztérben lévő acéltartály. Szerepe tehát jelentős a korrózióvédelemben, megújítása, cseréje ezért fontos. Sajnos, nem akadályozza meg a vízkövesedést, illetve nem is fokozza azt, mint ahogy egyesek gondolják.

2014. ápr. 12. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ezt én is megtaláltam gugliban :) De valami hozzáértő véleménye is érdekelne :)
2014. ápr. 13. 10:25
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Valóban a korrózióvédelem a dolga.

Amíg ott van, azt eszi "rozsda", és nem a tartályt.


Előző válaszoló jól írta, csak "túl alaposan".


A képen lévő szerintem még bírja sok ideig. (Persze lehet, hogy hibásan ítéltem meg a nagyságát a kép alapján)


Viszont ha már szét van szedve a forróvíztároló, akkor én fontolóra venném a cserét.

2014. ápr. 13. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Hát levittem az anódrudat a villamossági boltba, az eredeti hossznak kb. az 1/3-a maradt, szóval csere :) Meg egyúttal már a fűtőszálat meg a tömítést is cserélem.
2014. ápr. 14. 10:28
 6/7 anonim ***** válasza:
Azért érdekelne, hogy ennek az aktív anódnak köze van e a villamossághoz, nevezetesen a 220 V-hoz, vagy csak azért aktív anód, mert ez elsődlegesen leköti a víznek azon összetevőit, amik a korrózióért felelnek. Ha meg nincs köze a feszejhez, akkor miért a villamossági boltban árusítják? Csak azért, mert a boyler is ott kapható?
2016. aug. 17. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%

220V-hoz nincs köze, a saját, és az acél standard potenciálja közötti különbség indítja be az áramfolyást, ami egyébként pár mA nagyságú, a potenciálkülönbség pedig kb. 1 Volt.

Azért nevezik aktívnak, mert a passzív korrózióvédelem az a bevonata (festés, illetve más egyéb pl.műanyag bevonatok), az aktív korrózióvédelem pedig az elektrokémiai korrózióvédelem pl. magnézium anódot kapcsolunk az acélfelületre, ez megakadályozza a fém-ionok kilépését az acélból, ezáltal korrózió sincs vagy lassabb. Az anód viszont elfogy, mivel a felületén a fémionok lépnek ki oldatba.

2017. febr. 5. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!