Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Honnan lehet tudni, hogy...

Honnan lehet tudni, hogy elöregedett egy panellakás elektromos hálózata, és hogy kigyulladt a vezeték a falban?

Figyelt kérdés

Panellakásban lakom, ami néhány éve panelprogramon esett át, de a vezetékeket a falban nem cserélték ki, honnan tudhatom, hogy megfelelő állapotúak-e?


És ha kigyullad a vezeték a falban, azt hogyan veszem észre, vagy észre sem lehet venni, csak ha már lángol valamelyik elektromos eszköz a lakásban?


Ha kicseréltetem a vezetékeket, akkor biztonságban vagyok, vagy az egész ház összes vezetékét ki kellene cserélni ahhoz, hogy ne legyen probléma (én nem használok nagy fogyasztású eszközöket, legfeljebb a mosógépet, de nagyon sok szomszédnál van pl. légkondi is, amit nem biztos, hogy elbír a régi hálózat, nekik is vezetéket kéne cserélniük)?



2016. márc. 4. 20:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
48%

Teljesen fölösleges dolgok miatt aggódsz.

A villanyszerelők persze önös érdekből azt fogják mondani, hogy azonnal cseréltesd, és csak velük, csak most.

De tudnod kell, ezek a fránya régi vezetékek is legalább 100 évig gond nélkül üzemelnek.

Ha majd a villany pislákol, a tévé ki-kikapcsol, látni fogod.

De az összes "leég a házunk" villanyszerelős duma.

Nyugi. Villamosmérnökként mondom.

2016. márc. 4. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 electroman75 ***** válasza:
34%
Szánalmas hogy ilyen alacsony szakmai szintű tudással valaki "mérnök" lehet. Nagyon szívesen megadom annak a 2 tulajnak a címét és elérhetőségét akinek kiégett a lakása-háza az elöregedett elektromos hálózat végett. Ugyan én csak szakmunkás vagyok de te biztosan jobban tudsz mindent(bocs de a gyakorlat "néha" másabb mint az elmélet)
2016. márc. 5. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Jó lenne látni ezt a két lakást a tűz kigyulladása előtt 5 perccel... De ha tudsz pontosabbat, írhatnád, hogy miért is? Túlterhelés vagy normál terhelés? Doboz? Fedő miért nem fogta meg? Kötés? Tönkrement kötés? Tűzoltó mondta? Ők mindenre ezt mondják.


Ami a kérdést illeti, nyilván általánosságok mondhatók csak a távolból, de több nagy igazságunk van.

Az egyik az, hogy a műanyagok nem örök életűek. Öregszenek. Aligazság ehhez az, hogy a szocialista gyártástechnológia eredménye meg más volt szerdán mint pénteken.

A másik az, hogy ezelőtt 3-4 évtizeddel igen pocsék dolgokat szereltek, gondolok itt a vékony Al vezetékre, valamint a hozzá tartozó kötőelemre (ha alkalmaztak).

Így aztán ma ezeket teljes joggal kétes állapotúaknak tekintjük.


De a panelprogram szakértője konkrétan is megnézhetett egy pár lakást...

2016. márc. 5. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
92%

Ezt egy szakember át tudja vizsgálni, ellenőrizni tudja. És igaz az is, hogy még ma is van számtalan társasház ahol a fővezeték 100 év körüli (láttam még működni papir-kátrány szigeteléssel készült fővezetéket budai társasházban). De ezek biztonsága megkérdőjelezhető. Régen általános tervezési gyakorlat volt a panelházaknál, hogy 30 év élettartamra terveztek (azaz 30 év után teljes rekonstrukció szükséges mind a gépészet mind a villamos hálózat esetén). Azaz ha elmúlt 30 éves akkor érdemes egy felújítást elvégezni.


Ahogy a korábbi hozzászólók írták: egyrészt a müanyagok öregszenek, másrészt az aluminum vezetékek kötései öregszenek, sok esetben elképszető barbár módon történt azok kivitelezése (munkaverseny, ebbe a hónapba meg kell csinálni X db. lakást a párt elvárása alapján, már csak 3 nap van hátra a hónapból és még csak a lakások egyharmada van kész, 3 nap alatt csináljuk meg a maradékot...; majd a hó végére elkészült a maradék lakás! Sajnos azt sehol nem lehet megtudni, hogy a te lakásod a hónap elején vagy a végén készült. Úgyanígy volt a nagy állami ünnepek előtt, április 4, május 1, november 7. akkora plusz vállalások voltak, hogy mégtöbb lakás elkészül, és ez még a 80-as években is így volt; erről vannak dokumentumok, építési naplók stb. én akkor még gyerek voltam, de levéltárban, peres anyagokban sok ilyet láttam, tehát nem csak szóbeszéd ez). Tehát még az akkori szabványok szintjén sem volt megfelelő a lakás amikor átadták.

Utána eltelt komolyabb felújítás nélkül a tervezési élettartam. Ezen kívül megváltoztak a fogyasztási szokások, pár éve jelent meg valahol erről egy cikk (talán valamelyik kamarai újságban), hogy még a 80-as években is úgy számoltak, hogy egy lakás egyidejű fogyasztása 600W (3 A) + automata mosógép a fürdőszobában, és erre terveztek mindent. Sok helyen tettek be vakolat alá 1,5-es alu vezetéket (de láttam 0,75-ös rezet is panelban, a szönyegpadló alá ragasztva). Ha ezt egy jó szakember átnézi megmondja nálad milyen állapotuak a vezetékek, kötések. Vannak mérési módszerek is erre amivel kicsit egzaktabban lehet képet kapni.

Ha jók a védelmek (pl. nem lett kicserélve a kismegszakító nagyobbra mert állandóan levert...) akkor elvileg kicsi a tűz esélye.

2016. márc. 6. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 puritan ***** válasza:
100%

Én a 80-as években szereltem fiatal villanyszerelőként panelházakba villanyt. Azért nem voltak azok olyan rosszak. Már akkor is megvoltak az előírások, amit szigorúan be kellett tartani.

Külön világítási, és dugaljhálózat volt. Minden 2,5-ös aluból készült, kivéve ahol villanytűzhely volt tervezve, az 5x4-es aluból volt külön áramkörön. Mint ahogy a mosógépnek is külön áramkört csináltunk.

Sokan bűnbaknak kiáltják ki az alu vezetéket, pedig az is rendkívül jól vezeti az áramot. Az kétségtelen, hogy a kötéseknél problémásabb, mint a réz, de ennek tudatában, gondosan megcsinálva semmi baj nincs vele.

Ha a kötéseket átnézi, és ahol kell kijavítja egy villanyszerelő, és a kismegszakítók nincsenek nagyobb értékűre kicserélgetve, akkor még fog az működni egy darabig. A vezeték nem gyullad ki a falban, mindig a dobozokban, a kötéseknél, vagy az elosztóban, dugaljaknál keletkezik a probléma.

2016. márc. 13. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
50%

"Minden 2,5-ös aluból készült, kivéve .."

Kivéve itt Miskolcon az összes panelben.


"A vezeték nem gyullad ki a falban, mindig a dobozokban,"

Inkább úgy fogalmazhatnánk hogy te még nem láttál olyat.

Én igen.


"Az kétségtelen, hogy a kötéseknél problémásabb"

Nem problémásabb, hanem egyszerűen enged a szorításnak. A csavarkötések nem alkalmasak aluhoz. És az összetekerés sem. Rugalmas kötőelem esetén lehet csak számolni vele.

2016. aug. 15. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
52%

"A vezeték nem gyullad ki a falban, mindig a dobozokban,"

Inkább úgy fogalmazhatnánk hogy te még nem láttál olyat.

Én igen.

Azért valljuk be, az nem az alumínium hibája, ha a csőben ég. Megfelelő túláramvédelemnél a vezeték 70 fok környékre melegszik maximum.

2017. júl. 12. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
75%

" Megfelelő túláramvédelemnél a vezeték 70 fok környékre melegszik maximum."

Megfelelő kötéssel.

2017. júl. 12. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

"Azért valljuk be, az nem az alumínium hibája, ha a csőben ég."


Amikor tanuló voltam, a radiátor csőhöz kötöttük a végét és meghúztuk hogy szép egyenes legyen.

Egy kicsit hosszabb lett, meg egy kicsit vékonyabb is.

Előfordulhatott hogy egy-két helyen nagyon is lecsökkent a keresztmetszete.

Az ilyen szépen el tud pukkanni a falban.

2017. júl. 12. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
35%

Van csőben kötés?

Hagyjuk. :D

A másikat meg pláne. :D

2017. júl. 12. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!