Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Panellakás elektromos hálózat...

Panellakás elektromos hálózat bővítése 3 fázisúra és több amperre ELMÜ részéről menyibe kerülhet kb?

Figyelt kérdés

Hamarosan egy kisebb panellakásba fogunk költözni, ahol a lépcsőházi villanyóránál egy kismegszakítót látok, 16A-est, illetve van egy címke 15A felirattal rajta.

A lakást belül szeretnénk átvezetékezni a régi alu helyett rézre, ahol lehet, ott külső kábelcsatornában vinnénk el, hogy a panel vésést megússzuk.

Ami jelentősebb fogyasztókkal számolok:

Indukciós főzőlap, elektromos sütő, mosogatógép, mosógép, hűtőszekrény, pár konyhai aprógép (mikró, pirító, vízforraló, ezek ritkán mennek együtt), inverteres klíma (3.4 kW), két számítógép, négy monitor, TV és a többi szokásos kisebb dolog (világítás, töltők, ilyesmi).

Gondolom ezek már nem elvetemült dolgok egy mai háztartásban.

Távfűtés van, úgyhogy bojler és elektromos fűtőtest nincs.


A kérdésem, hogy az ELMÜ részéről ehhez mit kellene igényelni, ez hozzávetőlegesen mibe kerülne? Ha jól tudom, 32A-ig jár alanyi jogon. Vajon nekem mennyire lenne szükségem? 3x16? És akkor csak a 48-32=16A-es amperenkénti hozzájárulást kell megfizetnem, vagy van egyéb költség feléjük? Egy ilyen művelet mennyi időt vesz igénybe? Ez utóbbi azért érdekes, hogy a belső villanyszerelőt mikorra lehet lefoglalni?

Természetesen a lakáson belül is el kell végezni a munkákat, de az egy másik kérdés, most kifejezetten addig érdekel, hogy a lakásig bejöjjön a megfelelő áram a villanyórától.


Köszönöm, ha tudtok segíteni.



2015. júl. 31. 13:30
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
25%

a 3 fázis az 400V

Minek neked annyi egy panel lakásban ahol minden elektromos fogyasztó 230V ról megy?


Nem kell neked semmit tenned csak egy szakival behúzatni a rézs kábelt az alu helyére azt kész

2015. júl. 31. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

"Természetesen a lakáson belül is el kell végezni a munkákat, de az egy másik kérdés, most kifejezetten addig érdekel, hogy a lakásig bejöjjön a megfelelő áram a villanyórától."


Először a lakást kell szintre hozni.

Ameddig nincs megfelelő állapotban a lakáson belüli hálózat, addig az ELMŰ nem végezheti el a kismegszakítók cseréjét.

6-8 nap átfutási és kivitelezési idővel hivatalosan lebonyolítják a bővítést.

2015. júl. 31. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
nagy kérdés, hogy a házban a felszálló vezeték milyen, fel lett e újítva, vagy mekkora terhelés van már rajta. mert lehet, hogy már nem, vagy csak minimális amper emelést engednek meg. ennek feltétlen járj utána. sokszor a közös képviselő/lakásszövetkezet ad nyilatkozatot, hogy végezhetsz bővítést a felszálló vezeték terhére.
2015. júl. 31. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
60%

Én 16 Amperről módosíttattam 32-re, mert az inverteres klímát már szerintem nem bírta volna el, voltak jelei.

32A-re emeltettem, ez valóban ingyenes az áramszolgáltató részéről. Ki kell töltened egy kérvényt és azt kell aláíratnod először a szerelővel, aki a villanyórától behozza a lakásba a bővítést. Van a szolgáltatónak egy listája azon szerelőkről, akiket ők elfogadnak. Ebben az az érdekes, hogy én pont nem olyannal csináltattam, hanem a klímásnak volt egy villanyszerelő bandája is, akik már régen összedolgoztak az áramszolgáltatóval, de a listában nem voltak benne.


A szerelők egy nap alatt végeztek a bővítéssel és a klíma beszereléssel, ők voltak, akik összehangolták, hogy az áramszolgáltató részéről még akkor kijöjjenek a szakemberek, mert különben nem lesz áramod, ugyanis ők veszik át, ők plombálják, hitelesítik az órát és a kitöltött nyomtatványt is elviszik.


Nálam a 32A-ről működik a villanytűzhely villany sütővel, hűtő, két TV, két számítógép monitorral, klíma, mikrohullámú, vasaló, vízforraló, porszívó és az egyéb kisebb műszaki cikkek. Ezeket elbírja.

2015. júl. 31. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Ja, és persze a szerelőnek az volt az első, hogy megnézte, a házban és a lakásban a meglévő hálózat elbírja-e majd a bővítést. Enélkül neki sem kezdenek.


Előző voltam.

2015. júl. 31. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
32 A, az 7,36 kW egyidejű, kb. 0,8 egyidejűséggel számolva 9,2 kW lehet az összes beépített teljesítmény. Ha ennél több kell, lehet 3 fázis, ELMŰ-nél kell igényelni, jócskán zsebbe nyúlhatsz, azt nem tudom pontosan, mennyi hálózatfejlesztési díjat kell most fizetni.
2015. aug. 1. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
47%
Szerintem ide jó ötlet lenne a 3 fázis mivel 1 fázis 16 amperrel kevés, és 1 fázison megemeltetni a fázist az is megoldás, de szerintem 3 fázist 16 amperrel jobban belehet osztani. Kedves első a 3 fázis nem 400V az 3x 230 nézz utána hogy kell feszültséget mérni! és utána megérted azt hogy fázis és nulla között 230v van és fázis és fázis között 400V. Vágod csótány?:D
2015. aug. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:

32 amperig ingyenes, felette 3600 ft/amper + áfa.

[link]

2018. jan. 21. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Ikonstar válasza:

Kedves Kérdező!

Hogyan sikerült végül megoldani?

2019. jún. 20. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
24 ampert kaptunk, mert a lépcsőházi rendszer nem bírt többet. A vezetékezést megoldottuk, a villanyszerelő intézte az elmüt, már nem emlékszem, hogy fizettünk-e és mennyit.
2019. jún. 20. 15:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!