Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Hogyan kell egy olyan 60...

Hogyan kell egy olyan 60 literes medencéhez való kerámia fűtőszálat méretezni, ha azt szeretném, hogy állandó 60 C fokos víz legyen benne és 20 perc alatt melegítse fel a medencét?

Figyelt kérdés
méretezés, fűtőszál, villamostan,

2018. nov. 10. 17:06
 1/10 anonim ***** válasza:
60 literes medence? Az még akváriumnak sem sok.
2018. nov. 10. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
nem ez volt a kérdés...
2018. nov. 10. 17:10
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

tudom... csak a kérdésed teljesen értelmetlen, mert nincs annyi rálátásod a dologra, hogy esetleg a környzeti hőmérsékletet és a víz kezdeti hőmérsékletét közöld.


Hagyd ezt a dolgot, inkább tanulj filozófiát.

2018. nov. 10. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 ThodEE GoD ***** válasza:

A fajhő megmutatja, hogy 1 kg anyag 1 °C-kal történő melegítéséhez mennyi energia szükséges, azaz mennyivel nő az anyag belső energiája.


[link]


Erre vagy kíváncsi és csak rossz kategóriába tetted vagy tényleg figyelembe kellene venni hőleadást stb?

A pontos számításhoz fontos a kiindulási hőmérséklet is !

2018. nov. 10. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Q=c*m*dT energia kell minimum a felmelegitéséhez,

ehhez minimum P=Q/t tejlesitményű fútőszál köll.

2018. nov. 10. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Q = c * m * dT, ahol

* Q: hőmennyiség kJ-ban

* c: az anyag fajhője - víz esetén 4,18 kJ/(kg*K)

* m: az anyag tömege - 60 liter víz az 60 kg

* dT: a hőmérséklet-változás - jelen esetben tegyük fel, hogy ~ 20 °C-ról 60-ra melegítjük fel, szóval 40 °C a változás.


tehát 4,18 * 60 * 40 = 10032 kJ = 2786 Wh - vagyis ahhoz, hogy egy óra alatt, 20 °C-ról 60 °C-ra felmelegítsünk 60 liter vizet 2786 W-nyi fűtőteljesítmény kell.


Ha feltételezzük, hogy 80%-os a hatásfok, akkor a fűtőszálnak 3343 W-osnak kellene lennie. Ha mindezt 20 perc (1/3-ad óra) alatt akarjuk elérni, akkor 3343 * 3 = 9194 W-os fűtőteljesítmény kell.

2018. nov. 10. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A kérdés ebben a formában butaság, ellentmondásos.


Ha akkora teljesítményt adsz bele, ami 20 perc alatt felfűti, az utána sem fog megállni, tovább fog melegedni.


Miután felmelegedett, a hőfok tartásához sokkal kevesebb teljesítmény szükséges, tehát csak ami a veszteségeket pótolja.


A gyakorlatban ezt úgy szokás megoldani, hogy van egy termosztát, ami 60 fokon lekapcsolja a fűtést. Utána esik a hőmérséklet, mondjuk 59 foknál visszakapcsol (vagy ahogy konfigurálod).


Ennél kicsit fejlettebb a PID-szabályzás, ami előre kalkulál és úgy kapcsolgatja a fűtőszálat, hogy a kívánt hőfok minél stabilabb legyen.

2018. nov. 10. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Tehát akkor kell egy ~9000W-os fűtőszál,ami szerencsére kapható is úgy 60.000Ft-ért...
2018. nov. 10. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Igen, valóban rosszul tettem fel a kérdést, igazatok van, nem írtam le a lényeget. Itt az a probléma, hogy ez a szerkezet egy ablakhoz közeli folyosón lesz, ezért kicsit neccesnek is érzem, hogy mindezt 20 perc alatt felfűtse mindenkor. Tehát mértem nyáron ezen a helyen 27,8 C fokot, és télen mértem 13,3 C fokot, nyitott ablak mellett. Ezért vagyok bajban, hogyan kell itt méretezni.
2018. nov. 10. 19:54
 10/10 anonim ***** válasza:

Legalább annyi teljesítmény szükséges, hogy a 60 fokot tartani tudja, a legrosszabb esetben is. Ehhez viszont tudni kellene a hőveszteséget, tehát amit a környezetbe lead, amit befolyásol a felület nagysága stb.


A felfűtés gyorsasága külön téma, abból engedményt kell tenni, többit pedig már említettem a # 7 válaszban: termosztát, hőkapcsoló.


"Horribilis" költségek ezek:


[link]

[link]

2018. nov. 10. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!