Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Mit jelent, hogy az android...

Mit jelent, hogy az android "nem tilt le semmit"?

Figyelt kérdés
Mármint arra gondolok, hogy az ios eszközök biztonságosabbak. Hogyan kell ezt elképzelni? Nem engedik az ismeretlen forrásból származó fájlok letöltését? Vagy miben nyilvánul ez meg? És főleg: ez hasznos?

2020. dec. 26. 21:00
 1/7 anonim ***** válasza:
77%
ioson tényleg nem tudsz ismeretlen forrásból telepíteni, illetve jobban átvizsgálják, playre kikerülhet véletlenül is olyan, ami biztonsági fenyegetést tartalmaz. illetve fejlesztés ügyileg is okozhat problémát, egy android könnyebben lehet vírusos mint az iphone. Feltörés szempontjából is, az fbi/cia se boldogul az iphonekkal, de androidos telefonokból ki tudnak nyerni adatokat, ha minden igaz.
2020. dec. 26. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
84%

Pontosan! Az ismeretlen vagy nem biztonságos az iOS nem teszi lehetővé a netes oldalakról való közvetlen letöltést, csak a saját forrásaiból, vagy azok szűrőjén keresztül! Ez persze így biztonságos, viszont kissé talán bosszantó is lehet, hogy egy egyszerűbb dolognál is korlátokba ütközöl!

Ezzel szemben az Android nem tilt le semmi ilyesmit, ha le akarsz tölteni valahonnét valamit, szabadon megteheted, még ha nem is biztonságos! Persze attól még nem feltétlenül ajánlott a dolog, mert fennáll a veszélye, hogy a telefonod esetleg a letöltéssel bekap valami vírust, ezért óvatosnak kell lenni, hogy honnét és mit töltesz le, de a lényeg, hogy szabad az adatforgalom!

Ha biztonságosan akarsz letölteni valamit, azt iPhone-on az App Store-ból tudod csak megtenni, viszont az javarészt fizetős! Androidon pedig a Play Áruház (vagy más néven Google Play) a saját áruház, ahonnét full biztonságos letölteni, de legalább azon kívül is megteheted bárhonnét! Például még Youtube-ról a 2conv-on keresztül letölteni is biztonságos, ennek ellenére az iOS ezt sem engedi!

2020. dec. 26. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
84%

Szia!


Az IOS egy zárt rendszer, az android pedig nyitott.

Ez azt jelenti, hogy az IOS-t csak és kizárólag az Apple fejlesztheti, az Android forráskódja pedig publikus, tehát akár a megfelelő tudással, és felkészültséggel akár te is létrehozhatod a saját Android rendszeredet.


Az IOS-ra tényleg nem lehet feltelepíteni olyan dolgokat, amit az Apple nem engedélyezett, ennek köszönhetően nagyon kicsi az esély arra, hogy megfertőzd a telefont valami vírussal, vagy rosszindulatú programmal.

Az Androidra pedig néha elég csak egy Apk fájl telepítése, és már meg is van a baj.

2020. dec. 26. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
25%

#2


ami ingyenes andron az iOS-en is ingyenes...


2. iOSen van olyan ami droidon nincs, prémium appok

2020. dec. 26. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
75%

azért kerültek már be az App Storebe is csúnya dolgok... volt pár botrny. Az Apple sem tud kiszűrni mindent. Sokmillió appba azért be tud kerülni néhány rosszindulatú is.


De ami a fő lényeg, az nem az a zártság ahogy legtöbben érteik: nem lehet rá csak úgy appot tenni.

Hanem az a zártság ahogy egy az appot futtatja a rendszer! A megoldás neve: sandbox.

Úgy működik, hogy az app nem fér hozzá alapból semmihez a telefonon. A felhasználó engedélyezhet néhány dolgot (kamera, mikrofon, ujjlenyomat olvasó, stb.) Ezeken kívül nem tud a rendszerben csinálni semmit az app, mert a sandboxban (homokozó) fut. Tehát kb mintha egy macskát beviszel a házba egy hordozóban. Elvan a macsek, él, lélegzik, stb, de a porcelánt nem tudja leverni a szekrény tetejéről.

És emiatt szinte lehetetlen vírussal megfertőzni egy iPhonet, mert a vírus sem tud kijutni a kis ketrecéből.

Ez a zártság a lényeg és nem az, hogy "nem lehet rá telepíteni semmit".

(De lehet, csak nem annyira egyszerű, hogy lehúzol egy apk-t)

2020. dec. 26. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Kezdem érteni!
2020. dec. 30. 11:07
 7/7 Alex Fly ***** válasza:
78%

Az itt leírt válaszok igencsak leegyszerűsítik a dolgot: a valóság ennél azért árnyaltabb.

A különbség a két rendszer alapjaiban van: az Apple esetén az eszköz felett a teljes kontroll a gyártó kezében van, a felhasználó a szó szoros értelmében csak használja azt, azon határok között, amit az Apple meghatározott. Jelen esetben pl. alkalmazásokat csak az Appstore-ból telepíthet, amelyeket az Apple jóváhagyott és engedélyezhet neki. A biztonság tekintetében ennek az az eredménye, hogy ezzel felhasználóként nem kell foglakoznod, a gyártó megteszi ezt helyetted.

Az Android viszont egy teljesen nyílt rendszer, azt csinálsz vele, amit akarsz. A példánál maradva az alkalmazások elsődleges beszerzési helye a Playbolt, viszont lehetőséget ad arra, hogy amennyiben más forrást szeretnél használni, akkor saját felelősségedre megteheted. Ebben az esetben viszont természetesen a felelősség is a tied.

Egy egységsugarú átlagfelhasználó számára, aki nem óhajt semmit sem tudni az informatikáról, az Apple megközelítése lehet a nyerő: az megakadályozza, hogy bármiféle módon kárt tegyen a rendszerben. Hozzáértők számára ellenben az Android sokkal több lehetőséget ad - beleértve azt is, hogy ha mégsem tudja, mit csinál, akkor akár az egész rendszert is működésképtelenné teheti (azért a gyakorlatban ehhez tudatosan kell kiiktatni legalább fél tucat védelmi rendszert és figyemen kívül hagyni a figyelmeztetéseket).

Egy felelős felhasználó számára mindkét rendszer egyaránt biztonságos lehet, függetlenül attól, hogy a gyártó korlátozza-e a károkozásban avagy ő saját maga.

A valódi különbség a zárt forrásű és az opensource között az említett átlagfelhasználó esetében nem igazán számít, normál esetben semmilyen hátrányt nem okoz az Apple rendszerének használata sem.

2021. jan. 2. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!