Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Miért érdemes állandóan...

Feketeruhasember kérdése:

Miért érdemes állandóan cserélgetni a telefonokat?

Figyelt kérdés

Minden ismerősömnek max 1,5-2 évig van meg egy telefon. Nyilván nem azokra az esetekre gondolok amikor tönkre megy vagy ilyesmi. Hanem amikor pl nekem adja testvérem meg csomóan hogy adjam el ami volt neki mivel már újat használ.


Pl testvérem. P20 pro-t adott. És átvizsgálva és használatba véve letesztelve semmi baja az ég világon. Nem lassú, jó az uzemido, szép. De már le kell cserélni. Nekem egy P20 lite van ami 2018 as de még olyan mint az új, nem veszek észre különbséget. És addig fogom használni amíg nem okoz semmi bosszúságot vagy nem töröm véletlenül össze.


Ez egyfajta divat hogy gyorsan újat és újat kell venni?


2022. júl. 7. 11:54
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
100%
A P20 Lite az tényleg jó volt, nyáron cseréltem le egy Xiaomi Mi11 Litera, mert már a Huawei akkumulátora nagyon gyenge volt, és már nem bírt ki egy teljes napot sajnos.
2022. júl. 7. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
95%
Számomra nem érdemes. Nagyon utálom, amikor új telefonom lesz és mindent újra be kell állítani. Úgyhogy én csak akkor cserélem, ha már nem működik megfelelően.
2022. júl. 7. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 A kérdező kommentje:
Nekem is gyenge volt már az akksi a P20 lite ban. Budapestre küldve 8 ezer Ft ért cserélték benne kB 1 éve. Akkor miért nem az az első mint hogy új telefon. Szerintem 10 ezret meg ér. Pár hónap alatt megterül mivel az új telefon meg ha részletre is van akkor is van egy havi díja amin keresztül mindenkin bevasalják az árát.
2022. júl. 7. 12:06
 4/38 anonim ***** válasza:
81%

Én sem szoktam cserélni a telefonomat, ha nincs baja, de más miért ne tehetné? Nagyon sok mindent csinálnak az emberek a saját szórakoztatásukra, aminek nincs értelme és még pénzbe is kerül. Ez is csak egy "hobbi".

Másrészt az én telefon vásárlási szokásaimból kifolyólag ugye sosem tudom eladni a régi telefonomat, mert már lényegében kuka. Viszont ha te úgy cseréled le a készülékedet, hogy még kifogástalanul működőképes, akkor a használtpiacon még lehet értékesíteni és nem kell saját zsebből fizetned az új telefon teljes költségét.

Szerintem sokan azért szoktak rá az 1-2 éventi cserére, mert régen, amikor bejöttek az új okostelefonok, akkor még tényleg évről-évre annyival jobbak és kiforrottak lettek a telefonok, hogy kiverte az ember szemét a különbség és "megérte" évente újat venni. Ez már jópár éve nem igaz, egy 2-3 éves működőképes telefont általában nem éri meg cserélni, de párak fejében ez a régi hozzáállás maradt meg.

2022. júl. 7. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 A kérdező kommentje:

"Én sem szoktam cserélni a telefonomat, ha nincs baja, de más miért ne tehetné? Nagyon sok mindent csinálnak az emberek a saját szórakoztatásukra, aminek nincs értelme és még pénzbe is kerül. Ez is csak egy "hobbi".


:) Tehetné. Csak bár ne tenné. A bolygó erőforrásai végesek. A gazdasági fejlődést nem lehet a végtelenségig fenn tartani. Optimálisabb lenne ha mindenki jobban megbecsülné a dolgait és nem az lenne a cél hogy mindenből mindig a legjobbat, hanem hogy az optimálisat használjuk. És ha az a valami épp 4 éves de semmi baja akkor azt. Én így látom. Régen még az okostelefonok előtt minimum a nokiákat 5-10 évig használtuk őket. És mások is. Akkor még akkumulátort is sokkal többen vették bele ha már nem bírta annyira hisz magának a készüléknek semmi baja..


Most meg kB az van hogy nem kapja meg az android 45-öt vagy az ios 64-et akkor rámondják hogy "elvakult" De ezt a gyártók különböző marketing hadviseléssel és pénztárhoz tereléssel érik el, a szolgáltatók meg partnerek benne.


És egyébként jól mondod az elején tényleg olyan 2010 körül meg nagyon gagyik voltak az okos telefonok, de úgy kB 2014-15 legkésőbb már olyan nagy különbség nincsen a mostaniak között. Sőt még hardveresen azok is használhatóak lennének amik 2012 ben voltak ha akarták volna akkor addig fejlesztik a szoftvert és csinálják a hiba javításokat hogy teljesen korrektül működnének.


Akiket én ismerek ki sem használják a telefonjuk képességeit. Ugyan arra használják mint a 4 telefonnal ezelőtti készüléket. Pusztán divatból megveszi az újat. Mert 1 hétig érzi az újdonság varázsát, meg mert rá beszélték a reklámok hogy neki az kell.


Aztán ugyan úgy fényképezi hiper szuper kamerás telefonnal az 5 centis sajtpapírokat meg amit a hűtőre felírt hogy mit kell venni a boltban. És ugyan erre használta az 5 évvel ezelőtti telefonját is gond nélkül. Persze ezzel meg támogatjuk Kínában a gyerekmunkát is. Mert ott lehet. És növeljük a karosanyag kibocsátást is mert azt ott szintén lehet mivel semmilyen egyezményt nem hajlandóak alá írni. Mindenkinek csak az számát hogy vásároljunk-vásároljunk-vásároljunk koltsuk el a pénzunket, hitelt vegyünk fel, mert az növeli a profitot és azt hisszük ettől lesz jobb mindenkinek. Szerintem ez az egész, meg ahogyan az embereket be hülyíték és egy fogyasztó birkának nézik ez agyrém.

2022. júl. 7. 13:21
 6/38 anonim ***** válasza:

Ez mind szép és jó, de a fenntartható gyártás és a távol-keleti gyermekmunka felszámolása nem a fogyasztó dolga. Ő lát egy terméket, amit vagy megvesz, vagy nem. A "játékszabályokat" nem ő találta ki, ez a kormányzatok felelőssége.

Nyilván mindenki jobban tenné, ha figyelne a saját karbonlábnyomára (vagy bármi hasonlóra), de ezeknek az egyéni döntéseknek a súlya a minimálisnál is minimálisabb. Meg aztán most mégis milyen jogon mondod meg valakinek, hogy ne vegyen új telefont, ha szeretne? Lehet hogy évi telefonvásárlással is sokkal kisebb az ő környezetterhelése, mint mondjuk a tiéd, mert ő nem tart kutyát, te meg igen. Vagy neki nincs kocsija, neked meg igen.

2022. júl. 7. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:
100%

". És ha az a valami épp 4 éves de semmi baja akkor azt. "


nem szemétbe megy, valaki tovább használja, aki nem engedhet meg egy félmilás új mobilt, az 4 évest vesz és tovább használja.

2022. júl. 7. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 A kérdező kommentje:

Először is mi az hogy milyen jogon mondom meg? Nem megmondtam hanem elmagyaráztam hogy ez szerintem miért rossz.


Nem a fogyasztó dolga? Hát kié?

Persze hogy ők azt mondják ez nem a fogyasztó dolga. Valójában mindenki ezt mondja hogy nem az ő dolga, hanem valaki másnak a dolga. Nyilván.


Plusz rosszak az össze hasonlítási alapjaid. Persze akinek kutyája van az lehet többet szennyez mint akinek csak telefonja. De nem ez a lényeg. Nem almát a körtével hasonlítunk össze. De ha pl te a telefonoddal szennyeznél ugyan annyit mint én a kutyámmal és úgy hogy én maximálisan oda figyelek rá hogy a kutyám csak a feltétlenül szükséges mértékben szennyezze a környezetet akkor a bibi nálad van hiszen ha te is törekedtél volna rá akkor a helyzeti előnyödből származva neked sokkal kedvezőbb lenne az "eredményes". De éppen ezért ezek nehezen érthető különbségek és kotekedésre adhatnak okot. Épp ezért csak azokat a dolgokat érdemes hasonlítani ami mindenkinek van. Kutyást a kutyással, autotóst az autóssal, helikopterest a helikopteressel. Nem az lenne a lényeg hogy valakinek valamilye ne lehessen vagy valamilyen kényelmi szolgáltatást ne vehessen igénybe, hanem az hogy ha már azt teszi akkor tegye úgy hogy mellette tudja ez nincsen ingyen és itt most nem az árára gondolok...


Pl: Nyár van és sokan használnak klímát. Ezzel semmi baj nincsen. De lehet hogy az egyik felhasználót nem érdekli mennyi áramot fogyaszt(és ezzel még ha egyenként kis mértékben is de terheli a környezetet, sok kicsi meg sokra megy) és amikor pl megtehetné hogy este amikor leesik a hőmérséklet reggelig nyitva tart 2 ablakot és azzal nagyon jól lehűtené reggelig a lakást de nem teszi hanem csak a légkondi távirányítóját nyomkodja és megy éjjel nappal ha kell ha nem azzal sem az a baj hogy neki légkondija vagy kutyája van, hanem az hogy ez a része a dolognak egyszerűen hidegen hagyja. Míg egy másik valaki szintén nem fől meg a lakásában és ugyan úgy kellemes hűvös van de amikor csak lehet inkább lekapcsolja a klímát és ki nyitja az ablakot mert kinnt hidegebb van. Természetesen ez nyilván nem egy egy ismeretlenes egyenlet mert lehet valaki nem teheti meg mert pl füstölnek kinnt de az akkor kivétel ezzel így önmagában nincs szerintem gond.

Ha van autóm akkor pl elmehetek vele 350 méter-re hogy vegyek egy fél literes tejfölt aztán be a kocsiba haza. Vagy gyalog is mehetek és a kocsit meg ilyenre 28 evesen nem indítom be. Itt szintén vannak kivételek egyéni preferenciák alapján pl valaki mozgássérült vagy kisbabával van akit nem tud addig vinni. Meg még kismillió körülmény számít nyilván. Nem az a lényeg hogy kvázi ténylegesen mennyi az egyéni "emissziód" hanem az hogy neked az hogy jön ki.

Túlzó példa, de fát sem vágunk ki egy db fogpiszkálóért.


És most ezért nyilvan szintén nem vagyok népszerű de szerintem önmagában a vásárlás öröméért ne vásároljunk, szerintem a vásárlás az valaminek a pótlását valaminek amire feltétlen szükségünk van annak a beszerzése. Egy szükséges rossz. És mindenki vegyen mindent meg legyen mindene de pl én ne menjek be azért masik bukósisakot venni mert ey szar példával élve van rajta egy heló kittis matrica. Ne a vásárlás öröméért és a birtoklási vágy kielégízéséért vásároljunk hanem mert jól meg tudjuk racionálisan indokolni magunknak hogy az kiert miért szükséges. Csak azt látom az emberek többségét ezek a szempontok nem érdeklik.


De egyébként nekem is van mindenem, telefon, autó, motorkerékpár, játék konzol stb. Ruhák. Nem ez a lényeg. Nem ezen van a hangsúly. De amit csak lehet tudatosan nem veszek meg és nem cserélem le csak mert kijott eggyel újabb valamiből.



Ez az "azt veszek amit akarok meg azt csinálok amit akarok és úgy ahogy akarom mert én megérdemlem" ez a tipikus reklámokban megtalálható harmónia pillanat. És amikor számon kérsz hogy merészelek ilyesmit mondani akkor nekem ebben ez cseng vissza, és nagyon ismerős.

2022. júl. 7. 14:31
 9/38 A kérdező kommentje:
És pl az ilyenekre gondolok aki megveszi az újabb készüléket "mert az üveg hátlapján szebben csillan a fény" az előzőnek meg ennyi volt a hiányossága.
2022. júl. 7. 14:37
 10/38 anonim ***** válasza:

"Nem a fogyasztó dolga? Hát kié?


Persze hogy ők azt mondják ez nem a fogyasztó dolga. Valójában mindenki ezt mondja hogy nem az ő dolga, hanem valaki másnak a dolga. Nyilván."


Miért, hogy lenne a fogyasztó dolga a gyermekmunka? Ne haragudj, de reálisan nem elvárható senkitől sem, hogy amikor vásárol bármit, akkor utánanéz a gyártás körülményeinek.


"Plusz rosszak az össze hasonlítási alapjaid. Persze akinek kutyája van az lehet többet szennyez mint akinek csak telefonja. De nem ez a lényeg. "


De, pont ez a lényeg. Nem lehet azt játszani, hogy te kiragadsz EGY dolgot egy hatalmas nagy halmazból és arra mutogatsz, hogy rossz. Rossz, persze. Szinte ma semmi sem készül fenntartható módon, még a bio paradicsom termesztése sem az. Ahogy a kutyakajáé sem, a telefoné sem, a lélegeztető gépé sem és a strandpapucsé sem.


"Ne a vásárlás öröméért és a birtoklási vágy kielégízéséért vásároljunk hanem mert jól meg tudjuk racionálisan indokolni magunknak hogy az kiert miért szükséges. Csak azt látom az emberek többségét ezek a szempontok nem érdeklik."


Biztos vannak olyanok, akik csak a vásárlás öröméért vásárolnak új telefont. Na de, ha meg tudja racionálisan indokolni, hogy számára ez miért szükséges, akkor mi van? Te rá fogod vágni, hogy ez számodra nem releváns indok, ezért szükségtelen vásárlás volt. És akkor itt a patthelyzet. Attól, mert neked valami szükségtelen, még nem biztos, hogy másnak is az lesz.

Ráadásul a telefonos példa még sántít is. Ha valaki évente vesz új telefont, akkor a régit nem kidobja, hanem eladja, vagy odaadja valakinek. Ezzel lényegében az új telefon vásárlók rétegét fogja szűkíteni.


"Ez az "azt veszek amit akarok meg azt csinálok amit akarok és úgy ahogy akarom mert én megérdemlem" ez a tipikus reklámokban megtalálható harmónia pillanat. És amikor számon kérsz hogy merészelek ilyesmit mondani akkor nekem ebben ez cseng vissza, és nagyon ismerős."


Rohadtul nem akarok egy olyan társadalomban élni, ahol valaki a gyakorikérdésekről mondja meg, hogy mit tehetek a pénzzemmel és mit nem :) Lehet, meg kell is szabályozni dolgokat a környezetvédelem érdekében, de nem így.


"És pl az ilyenekre gondolok aki megveszi az újabb készüléket "mert az üveg hátlapján szebben csillan a fény" az előzőnek meg ennyi volt a hiányossága."


Ez meg egy túlzó példa. Ilyen vásárlást senki sem csinál.

2022. júl. 7. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!