Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Biztonságos a nem hivatalos...

Biztonságos a nem hivatalos hálózatfüggetlenítés?

Figyelt kérdés

A szolgáltatómat felhívtam, közölték hogy készséggel függetlenítik 15000 Ft-ért a telefonomat ami egyébként kártyafüggetlenül, újonnan is alig ér 10000 Ft-ot. Elég nagy pofátlanságnak tartom.


Kérésem az lenne ha függetleníteném szervizben vagy otthon, az illegális? Milyen hátulütője lehet a garanciavesztésen kívül? Van rá esély hogy észreveszik hogy a "hivatalosan nem függetlenített" telefont más szolgáltatónál használom és tiltják az IMEI számot globálisan, esetleg eljárást indítanak ellenem? Volt rá precedens?



2016. márc. 29. 16:01
 1/8 anonim ***** válasza:

Pofátlanság hát, de nem tartottak pisztolyt a fejedhez, hogy vegyél tőlük függő telefont. Lett volna eszed, vettél volna egy új, független telefont 10e-ért, most nem lenne ilyen gondod.


Nem hallottam róla, hogy bárkinek bármi baja lett volna belőle. Letiltani akkor szokták, ha ellopják a telefont és bejelented, vagy ha nem fizeted a részletet, havidíjat. Ilyesmi miatt nem.

2016. márc. 29. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Kedves válaszoló. A telefon vásárlási körülményeiről nem írtam, mert úgy gondoltam ez nem tartozik a kérdéshez. A telefon céges volt, egy telefonszolgáltatóval között szerződés keretében, kaptunk nagy mennyiségben sok évvel ezelőtt. A szerződés már nem él, a cég a telefonok tulajdonjogát átruházta a dolgozóira. Szeretném egy másik szolgáltatónál, a jelenlegi előfizetésemmel használni a telefont. Mindezek alapján választ a kérdésemre nem kaptam tőled, de azért diszkréten lehülyéztél amiért "kártyafüggő telefont vettem".


Sok helyen olvastam hogy nem legális a dolog. A szolgáltató felügyelni tudja és ha akarná, letiltatná ezért az így unlockolt telefont a GSMA összes tagszolgáltatójánál. Ennek ellenére én nem találtam erről szóló hatályos jogszabályokat. A telefon az én tulajdonomat képzi és a szolgáltatóval semmilyen módon nem állok már (szerződéses) kapcsolatban.

2016. márc. 29. 17:08
 3/8 anonim ***** válasza:
Hát, akkor meg ajándék lónak ne fogd a f***át, örülj, hogy ingyen van telefonod. :P Nem vagyok jogász. Azt tudom, hogy kismillió telefont függetlenítenek nap mint nap, mégsem csücsül börtönben a fél ország, meg nincsenek tele a szeméttelepek letiltott telefonokkal. Esély mindenre van, atomcsapásra is, mégsem élünk a föld alatt.
2016. márc. 29. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem igazán érted a lényeget. Ha megspórolhatok magamnak egy telefon vásárlást legális módon, akkor azt megteszem. Ki az aki nem tenné meg? De hangozzon akármilyen hülyén is számodra, vannak még emberek akik tiszteletben tartják a törvényt függetlenül attól hogy tudom hogy nem valószínű hogy lesz következménye annak ha áthágom azt. Függetlenül ettől, a kérdés továbbra is hogy legális e.


Kérem csak az válaszoljon aki tudja a választ/válaszokat ÉS az állítását alá tudja támasztani, nem csak találgat.

2016. márc. 29. 18:01
 5/8 anonim ***** válasza:

Tudomásom szerint a nem szolgáltató által történő függetlenítés Magyarországon bűncselekmény, a BTK 300/C. §-át alkalmazzák (Számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény), ha alkalmazzák. Olyanról még nem hallottam, hogy magánszemély ellen indítottak volna eljárást emiatt, de természetesen ez nem jelenti azt, hogy nem is fognak :-)


Egyébként ez nem pofátlanság, hanem üzlet, semmi más. A szolgáltató annak idején azért adta oda "ingyen" ezeket a készülékeket, hogy jó sokat beszélgessetek rajta, és ezen ő pénzt keressen. A telefont meg mint ennek eszközét biztosította. Viszont a szolgáltatónak nem érdeke, hogy Te ezt a készüléket arra használd, hogy más hálózaton más cégnek termelj pénzt, úgy gondolom, ez érthető. A függetlenítés lényegében egy hűségszerződés idő előtti felmondására vonatkozó "bünti", bár ez szolgáltatóknál más és más, a Voda pl. a hűségidő lejárta után párezer Ft-ért elvégzi ezt (nem ellenőriztem, csak olvastam valahol).


Az, hogy ez mennyire szép dolog, az más kérdés, az USA-ban hiába volt a szolgáltatói lobbi, elmeszelték, ott legális a függetlenítés. Pontosabban nem illegális. ;-)


10e Ft-os telefont tehát semmiképpen nem éri meg függetleníteni, ha már kifizetnéd, vegyél belőle egy függetlent. Szerintem.

2016. márc. 29. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nyugodtan függetenítsd, senki nem foglalkozik vele, a hálózatokon is százezrével lógnak a fusiban függetlenített készülékeke. A nagy törvénytiszteletet meg nem érdemes lobogtatni, a 300.§-ba pusztán a szolgáltatók pénzéhsége miatt szuszakolták bele a telefon függetlenítést. És ezt a pénzéhséget most te tapasztaltad a sok éves, a kedvezményes vásárlást már rég "ledolgozó" telefonoddal.
2016. márc. 29. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, a btk. 300/C. § törvénye már nem hatályos, helyette a btk. 423. § került hatályba. Nem hiszem egyébként hogy vonatkozik erre az estre és törvénytelen lenne a függetlenítés ezek alapján, hiszen a tulajdonomban lévő eszköz működését elvileg jogosult vagyok akadályozni. A többi bekezdés nem tartozik ide. Nem vagyok jogász, de ha jogász kell ahhoz hogy megtudjam helyes e függetleníteni szolgáltatón kívül, akkor az már régen rossz.


Főleg azért tartom ezt a függetlenítési mizériát pofátlanságnak, mert a legtöbb eszköz ára nem olcsóbb mint a független társaiknak, még részletfizetéssel sem. Ha külföldről rendeled akkor meg pláne. Én egyáltalán nem vagyok abban biztos hogy a cég anno nem fizette volna ki a teljes árát a telefonnak és csak a kedvezményes flotta miatt ment volna bele. USA-ban egyébként úgy tudom illegális már a függetlenítés, pár éve behoztak olyan törvényt ami direkt ezt célozza meg.

2016. márc. 29. 23:33
 8/8 anonim ***** válasza:
Szia. mi a telo tipusa?
2016. márc. 31. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!