Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi a különbség a Vinyl és a...

Mi a különbség a Vinyl és a 12" zenei album között?

Figyelt kérdés
Méretbeli különbség van, vagy pl. mitől olcsóbb a 12"-os?

2020. febr. 11. 23:04
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
44%
A vinyl egy műanyagfajta, a 12" meg hosszúságméret. Szóval mi a kérdés?
2020. febr. 12. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 A kérdező kommentje:
A bakelit lemezre értem.
2020. febr. 12. 00:19
 3/34 anonim ***** válasza:
83%

A hanglemez sosem készült bakelitből.

Hőre keményedik, rideg, törékeny.


A "normál barázdás" lemezek sellakból (a lakktetú váladékából készült gyanta), a "mikrobarázdás lemezek" PVC-ből/acetilcellulóz-polivinilkloridból (innen a vinyl) vagy nagy ritkán alumíniumlemez alapú nitrocellulóz-lakk borítású acetátlemezek (dubplate) voltak.


A 12" a hanglemez méretére utal - a "Long Play" lemezek 12 inch átmérőjűek és a 33 és 1/3-ad percenkénti fordulatszámmal oldalanként 23 percnyi felvételt képesek tárolni.


Pont nemrégiben volt erről egy cikk az Indexen:

[link]

2020. febr. 12. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:

"A bakelit lemezre értem."

Szerintem meg nem érted.

[link]

2020. febr. 12. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

A linkelt cikk kapcsán megjegyezném:

-------------------------------------

"A fentiek fényében elég nehéz kitalálni, hogy honnan jött a bakelit elnevezés Magyarországon...

...Emellett létezik egy sokkal szórakoztatóbb magyarázat is. A cédék megjelenése után a magyar műszaki és a zenei szcénában a bakelit egy viccesnek szánt szleng volt a hanglemezekre, de a dolog végül annyira kinőtte magát, hogy a közbeszédbe is bekerült."

---------------------------------------------

Egyáltalán nem nehéz kitalálni, csak eszerint cikk írója is túl fiatal hozzá.

Régebben mindenki tudta, hogy mit jelent a bakelit szó, mert hétköznapokban sokkal gyakrabban lehetett vele találkozni, mondhatni első generációs műanyagként. Villanykapcsolók, egyéb elektromos alkatrészek és használati tárgyak, berendezések, forgatógombok stb. is készültek ebből a törékeny, hőre keményedő, ugyanakkor hőre jellegzetes szagot adó anyagból (bakelitszag!).

A fekete izzófoglalat máig ismerős lehet sokaknak, hőállósága miatt alkalmazzák. De lehet világos színű is. Nyilván manapság is létező, csak ahol lehetett, kiszorították újabb, olcsóbb műanyagok.

Úgyhogy, amikor régen a rádióban B. Tóth László "bakelitet" emlegetett, akkoriban még szinte* mindenki tudta, hogy csak hülyéskedik, poén. Talán már Komjáthy György (B. Tóth elődje és "mestere") idejében is ment ez a szöveg, amikor CD még sehol nem volt.


---------------------

*Szinte, de valószínűleg már akkor is voltak olyan "Gyakori" figurák, akik elemi fizikai, materiális dolgokkal nem voltak tisztában és teljesen készpénznek vették B. Tóth szavait a Poptarisznyából.

Így végül elterjedt és egyre többen vették komolyan az egykori baromkodást.

2020. febr. 12. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:

Remek köszi a szakmai válaszokat! :)


Most új hobbiként kezdek rákattanni a lemezek gyűjtésére.. Idővel szerintem majd nézek egy mai lejátszót is hozzá.

2020. febr. 12. 16:44
 7/34 anonim ***** válasza:
58%

Az a szomorú, hogy anno ez kvázi poén volt, szleng, vicces, ma meg ha valaki ebben az értelemben próbálja meg használni (akár poénból, akár mert túl fiatal és már csak ez jutott el hozzá), egyből ráugrik egy csordányi vérben forgó szemű, habzó szájú okostojás, hogy dehülyevagyaznemisbakelitbőlvan.


Hát, srácok, ez gáz. Akkor is, ha nem gázból van.

2020. febr. 16. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 A kérdező kommentje:
:) Igen magamtól ezt nem tudtam, hogy nem bakelitből készült, de utána is olvastam már, úgyhogy már értem a dolgokat.
2020. febr. 16. 19:52
 9/34 anonim ***** válasza:
53%
Akinek meg inge, az nyomogatja a piros kezet bőszen. Tán még a habzó száj is stimmel. :)
2020. febr. 16. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 A kérdező kommentje:

Nézegetem a hifis lemezjátszókat és azt kérdezném még, hogy:


Ha lehet akkor inkább olyat vegyek, ami 78 rpm-es, vagy bőven megteszi az is, ami csak 45 rpm-et tud? Köszi!

2020. febr. 18. 21:59
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!