Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Miért serceg a laptop töltőm?...

Miért serceg a laptop töltőm? (Lenovo)

Figyelt kérdés

Lenovo laptopom van, kb. 2 éves.

Mindig is hangosan töltött, ha jobban igénybe vettem a gépemet - photoshop használata közben, játék közben hangosan zúgott. Furcsa volt, de nem okozott bajt. (Nagyon melegszik az áramátalakító doboz is, nem tudom, ez mennyire normális, mindig is ilyen volt)


Most azt vettem észre, hogy amikor bedugom, másodpercenként serceg egyet a doboz. Ha nincs bedugva a laptopba (de kap áramot) vagy nem kap áramot, akkor teljesen csendes, de ha tölt, akkor serceg. Ez elég szokatlan, ha volt is ilyen korábban, nem sűrűn.

Széthúzható a töltő, úgyhogy kihúztam és újra bedugtam a hálózati kábelt, hátha csak nem volt rendesen bedugva, de még mindig serceg.

Nem hálózati probléma, a másik laptop gond nélkül, halkan tölt.


Mitől lehet ez, és okozhat komolyabb problémát?

Jelenleg kicsit nehéz lenne megnézetnem valakivel, ezért kérdezem itt. Előre is köszönök minden választ.



2020. márc. 26. 15:04
 1/7 A kérdező kommentje:

Ó, egy kis infó, hátha segít:

A laptopom típusa Lenovo Legion Y530-15ICH. A töltő 135W, Output: 20V 6.75A, elvileg eredeti.

2020. márc. 26. 15:49
 2/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Konkrétan akkutöltés közben, szabályos időközönként sercen, illetve a töltés vége után, a gép terheléseire is reagál?

A jelenség hirtelen állt elő, vagy idővel erősödött?

2020. márc. 26. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Igen - ha be van dugva a konnektorba, akkor semmi hangot nem ad ki, de abban a pillanatban hogy bedugom a laptopomba sercegni kezd. Én nagyon szabályosnak hallom, másodpercenként hallok egyet. De elég halk. Terhelésre hangosabb és hangosabb. Ha nem futtatok semmilyen programot és egy chrome-tól eltérő böngészőt használok akkor alig hallom, hogy hangot adna ki.

A töltés végén néha búg egy pár másodpercig, a búgás egyre magasabb és magasabb hangú, majd hirtelen megszűnik. Ez már az első használattól kezdve ilyen volt.


A töltő mindig is hangos volt, búgott, sercegett, főleg nagy igénybevétel esetén. De eddig nem figyeltem fel arra, hogy pusztán netezés közben sercegne. Azt hiszem, ez új. Nekem úgy tűnik, hogy minél tovább használom a töltőt (és minél tovább melegszik a doboz) annál hangosabb a sercegés.

2020. márc. 26. 18:20
 4/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Noha a töltésszabályzók (ami a laptopban van) folyamatosan terhelik általában a tápegységet, de lehet, hogy ez ilyen szakaszos működésű.

A végén pedig lassan csökkenő a terhelés.

Mivel 100 W felett általában már csak aktív PFC-s tápegységgel biztosítható a hálózat védelme a diódás-pufferes egyenirányító okozta szinusztorzulás ellen, így valószínűleg ebbe is kénytelenek voltak beépíteni, másképp ugyanis nem kapna manapság már forgalmazási engedélyt.

Az aktív PFC egyik mellékhatása, hogy képes búgó jellegű hangot produkálni, ami nem hiba.

A melegedés a zárt felépítés következménye sajnos, a műanyag alatt lévő alumínium lemez igyekszik átadni a hőt a külső felületre.

A magas belső hőmérséklet viszont hozzájárulhat egyes kondenzátorok kinyíródásához, ami pedig okozhat ilyen sercegő hangokat is, terhelés függvényében.

Ez egy lassú folyamatban szokott jelentkezni és idővel le is halhat teljesen. Egyes esetekben előfordul, hogy kárt okozhat a táplált eszközben is (ami itt a laptop), ezt nem akarnám elhallgatni, de az is lehet, csak a tápegység fog leállni, meg az is lehet, hogy még évekig elmegy így.

Még az sem kizárt, hogy esetleg a laptopban nyíródott ki egy kondenzátor és az hat vissza így a tápforrásra.

Tehát ez megint olyan dolog, hogy így látatlanban akármi lehet, vizsgálat nélkül nem lehet megmondani egyértelműen.

2020. márc. 26. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszát, nagyon hasznos és informatív volt. A zöld kéz ment. :)


Amint lehet, meg szeretném majd nézetni valakivel és kicseréltetni ami elromlott, remélem, hogy addig nem hibásodik meg semmi.


Egy olyan kérdésem lenne még ha nem probléma, hogy azt olvastam, hogy egy sercegő, hibás töltő akár tüzet is okozhat. Tudom, hogy látatlanban ezt szinte lehetetlen megmondani, de Ön szerint ez mennyire lehet valószínű az én esetemben, kell tartanom ettől? Leginkább ettől félek.


Még egyszer nagyon szépen köszönöm hogy válaszolt! :)

2020. márc. 26. 22:49
 6/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

A hálózati csatlakozó bizonytalan érintkezése okozhatna szikrázó jellegű érintkezési hibát, de itt nem arról van szó.

Kapcsolóüzemű tápegység szokott kiadni ilyen hangot, a trafó, tekercsek rezgése miatt, de ez nem tűzveszélyes jelenség.

2020. márc. 26. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Hű, ez jó hír. Jó tudni.


Ismételten nagyon szépen köszönöm a segítségét!


További kellemes napot! :)

2020. márc. 27. 07:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!