Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » 8 Ohmos hangszórót kisebb...

8 Ohmos hangszórót kisebb vagy nagyobb impedanciájú erősítővel hajthatok?

Figyelt kérdés

Na szóval ami nekem még mindig nem tiszta.. Hogy:

Van az erősítő impedanciája és van a hangszóróé. Eddik oké, vágom.

De melyikből lehet kisebb és melyikből lehet nagyobb, mint a másik.


Van egy 8 Ohmos hangszóróm. De nem tudom, hogy milyen erősítővel hajthatom?

8 Ohmnál nagyobb vagy kisebb erősítő a jó? Tudom, pont 8, de melyiktől hal meg az erősítő? 8 nál nagyobb vagy kisebb impedanciával?


2020. aug. 20. 17:16
 1/6 A kérdező kommentje:
Máshogy kérdezem. Van egy 16 Ohm-os erősítőm 16 Ohm-os hangszóróval. Tönkrement a hangszóró. 16 nál kisebbel vagy nagyobbal helyettesíthetem? Mert az egyiktől semmi baja nem lesz a másiktől túlterhelődik az erősítő.
2020. aug. 20. 17:19
 2/6 anonim ***** válasza:
Ha az erősítőt 16 Ω-ra tervezték, akkor 16 Ω-mal, vagy annál nagyobb impedanciával lehet terhelni. Viszont nagyobb impedanciával terhelve az impedancia növekedés arányával fordítottan csökken a legnagyobb kivehető teljesítmény, például 32 Ω esetén kb. a fele lesz, mint amennyi 16 Ω-on volt. Kisebb impedanciával terhelve nagyobb áram folyik a teljesítménytranzisztorokon, melyet nem biztos, hogy elviselnek meghibásodás nélkül. Vannak túlterhelésvédelemmel ellátott erősítők is, ezekben egy elektronika figyeli a teljesítménytranzisztorok áramát és egy bizonyos érték túllépésekor korlátozza azt.
2020. aug. 20. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Ááh értem. Akkor a 2kOhm-os ruszki hangszórót nyugodtan ráköthetem a 16 ohmos erősítőre, csak épp nem lesz olyan jól hallható :D
2020. aug. 20. 21:21
 4/6 anonim ***** válasza:

Jól érted, ha például a 16 Ω-on leadott teljesítmény 10 W, akkor 2 kΩ-on csak 10×16/2000 = 0,08 W = 80 mW lesz.

Az a hangszóró tényleg 2 kΩ-os? Nem néztél el valamit? A hangszórók általában 4...16 Ω-osak, bár nekem is van 32 Ω-os, de 2 kΩ? Régen a vasmembrános fejhallgató volt 2 kΩ-os. Meg a lengőnyelves hangszórók voltak ilyen nagy impedanciájúak, de ezeket már nagyon régen nem használják.

Azért arra is ügyelni kell, nehogy az erősítő hangszóróhoz képest túlzottan nagy teljesítménye tegye tönkre a kisteljesítményű hangszórót. Ehhez ismerni kellene az erősítő maximális teljesítményét és a hangszóró teljesítményét is.

2020. aug. 20. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
és Te is jól gondolod. régi vasmagos ruszki repülső sisak hangszórója. Jó, monduk ahhoz nem ilyen kis modern minierősítő való :)
2020. aug. 20. 23:08
 6/6 anonim ***** válasza:

Akkor megvan a megoldás. A modern minierősítő is jó, legfeljebb a képességeit a repülősisak hangszórójával nem lehet kihasználni, ezek leginkább beszédátvitelre használhatók. Annak idején a pilóta sem zenét hallgatott rajta.

Nekem is van néhány régi vasmembrános fejhallgatóm, a mélyhangátvitelük meglepően jó, de a magashangok felé csak néhány kHz-ig mennek el a viszonylag nagytömegű membrán miatt. Ilyeneket használtak régen a detektoros rádiókhoz.

2020. aug. 20. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!