Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Van egy Sony TA-F117R erősítőm...

1kolbász2tojással kérdése:

Van egy Sony TA-F117R erősítőm és szeretnék venni hozzá egy pár JBL JRX-115 hangfalat. Menyire fogják szeretni egymást? Bírni fogja az erősítő, ha kicsit megdöngetem? Egyáltalán meg tudja hajtani rendesen az erősítő a hangfalakat?

Figyelt kérdés

Erősítő műszaki adatok: Teljesítmény: 30 watt 8 Ohm(stereo)

Frekvenciaátvitel : 7Hz-100kHz

Teljes harmonikus torzítás: 0.05%)

A hangfal műszaki adatai: passzív hangfal: 250 Watt teljesítmény, 8 Ohm impendancia, 1 x 15“ hangszóró, 1" magassugárzó, 38 - 16.000 Hz frekvenciaátvitel, 90 x 50° lesugárzási szög, Speakon és jack csatlakozás, fekete filc bevonat, méretek: 699 x 460 x 432 mm, súly: 27.4 kg



2020. okt. 1. 13:42
 1/5 anonim ***** válasza:
Lényeges, hogy az erősítőre kapcsolható és a hangszóró impedanciája egyezzen, ez itt megvan. A 30 W-os erősítőhöz elegendő lenne egy nagyjából 40...60 W-os hangdoboz is, a 250 W-os feleslegesen nagy, bár, ha akarod használhatod hozzá.
2020. okt. 2. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Igen azt tudtam, hogy az ellenállásuk egyezik, tehát elméletben elmehet együtt a kettő. Az érdekelne igazából, hogy ez egy hifi erősítő egy "diszkó hangafallal összekötve és - tudom vannak komolyabb végfokok ezekhez a bitang hangfalakhoz, de nem igazán értem miért (kezdő vagyok a kérdésben sorry)? Jobban szól egy komolyabb használatra szánt végfokkal, vagy csak jobban bírja a hosszútávú használatot? (házibulihoz akarom használni)
2020. okt. 2. 20:36
 3/5 anonim ***** válasza:

1-es vagyok


„Bírni fogja az erősítő, ha kicsit megdöngetem?”


Bírni fogja az erősítő, a 250 W a hangfal maximális terhelhetősége, nem azt jelenti, hogy „mindenáron” ennyit vesz fel. A 30 W az erősítőből kivehető legnagyobb teljesítmény 8 Ω terhelésen, ha maximálisan „megdöngeted” az erősítőt, akkor ennyit ad le. Ezt az erősítőt nem ismerem, de a legtöbb erősítő kimenete túlterhelés és rövidzár ellen védett, vagyis a „megdöngetésből” nem lehet baj.


„Egyáltalán meg tudja hajtani rendesen az erősítő a hangfalakat?”


Meg tudja hajtani a 250 W-os hangfalakat is, de nyilván csak 30 W-tal, ezért a hangfalak megengedett teljesítménye nem használható ki.


„Az érdekelne igazából, hogy ez egy hifi erősítő egy diszkó hangafallal összekötve és tudom vannak komolyabb végfokok ezekhez a bitang hangfalakhoz, de nem igazán értem miért.”


A hifi erősítő inkább otthoni használatra való, ahol a minőség jobban számít. A diszkóban lényegesen nagyobb teret kell hangosítani, ott inkább a nagy hangerő számít, a közönség tánc közben amúgy sem annyira figyel a hang minőségére.


„Jobban szól egy komolyabb használatra szánt végfokkal, vagy csak jobban bírja a hosszútávú használatot? (házibulihoz akarom használni)”


Egy nagyobb teljesítményű végfokkal hangosabban szól, de a hangosabban nem feltétlenül jelenti azt, hogy jobban is szól. A hangminőséget nem wattokban mérik. Egy jóminőségű 30 W-os erősítőn beállítva például 20 W-ot szebben szól, mint egy vacak minőségű 100 W-os erősítő szintén 20 W-on. Házibulin akarod használni, de nem mindegy mekkora szobában, lehet, hogy a 2×30 W is elég. Ha ki akarod használni a hangfalakban rejlő teljesítményt, akkor ezt kb. 2×200 W-os erősítővel lehetne, de lakásban ezzel a teljesítménnyel már „falat lehet bontani”.


Régi alapszabály:

Az erősítőből kivehető legnagyobb teljesítmény legyen kisebb, de legfeljebb egyenlő, mint a hangszóróra adható maximális teljesítmény. Ezt azért érdemes betartani, mert a hangszórók a maximális teljesítményük közelében már jobban torzítanak és főleg a hangszórók biztonságos üzemeltetése szempontjából. Például a 30 W-os erősítőhöz 50 W-os hangszóró megfelel, de fordítva nem. A hangszóró maximális terhelhetőségét jelentősen túllépve leéghet a lengőtekercs, kiszakadhat a membrán.

Sokan azt állítják, hogy az erősítő teljesítménye legyen nagyobb a hangszóróra adható maximális teljesítménynél. Ez nem helyes és erre nem megoldás a sokak által híresztelt téveszme, hogy, majd „visszaveszem az erősítő teljesítményét”. Igen visszavehető a teljesítmény, de, ha valaki mégis véletlenül feltekeri a maximumra, akkor annak a hangszóró látja a kárát. Meg egyébként honnan tudja egy állandóan változó zenei jelnél, hogy éppen mekkora a teljesítmény, talán hallásra? Elég egy nagyobb amplitúdójú mélyhang és a hangszórónak annyi.

2020. okt. 2. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a kimerítő választ! Látszik, hogy értesz hozzá. Hiszek abban, hogy minél több helyről érdemes informálódni, ezért adtam esélyt a "Gyakori kérdéseknek". Jó első tapasztalat volt, köszi! :) Amit leszürtem az egészből magamnak (és eddig is érett bennem) az az, hogy mivel ahogy írtad "falat akarok bontani", veszek egy jobb végfokot majd a hangfalakhoz és a Sony erősítőt megtartom audiofilkedni, a Sony hangfalakkal, amik adottak és amikkel eddig is szépen szólt.
2020. okt. 3. 00:30
 5/5 anonim ***** válasza:
Szívesen! Jó az elgondolásod. Tényleg jó több helyről tájékozódni. Sajnos a "Gyakori kérdések" oldalon nem mindig ilyen jók a tapasztalatok. Volt itt már napokig tartó értelmetlen vita, aminek már semmi köze nem volt a feltett kérdéshez. Már a kérdező próbálta leállítani őket.
2020. okt. 3. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!