Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Lehetséges, hogy maga a trafó...

Lehetséges, hogy maga a trafó zárlatos?

Figyelt kérdés

Van egy Videoton EA 6383 S erősítőm. Bekapcsoláskor iszonyatosan búg a trafó, de mást nem csinál. Nyilván csak egy pár másodpercre próbáltam ki, nehogy nagyobb baja legyen. A tápkörről mindent lekötöttem, de így is nagyon zajos a trafó. Ha a primer oldalára rámérek multiméterrel, akkor 12 Ohm-ot mutat. Ez szerintem elég kevés, olyan 140-nek kellene lennie minimum. Mivel a trafó előtt nincs semmi, csak a kapcsoló, ezért gyanítom, hogy a trafó lett zárlatos.

Mi a véleményetek, lehetséges ez?



2020. nov. 25. 10:34
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha zárlatos lenne, akkor az adott áramköri biztosíték már leoldott volna ill. a trafó leégett volna.
2020. nov. 25. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Hát, ha hosszabb ideig bedugva hagynám, akkor biztosan leégne a trafó.
2020. nov. 25. 10:51
 3/6 anonim ***** válasza:
Elsősorban mindig a kondenzátorokkal van a baj. Tekintve, hogy ez elég régi erősítő, tuti hogy az összes csere érett.
2020. nov. 25. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Megnéztem a puffereket, ott is vészesen kis ellenállások vannak, ahol nem kellene hogy legyenek. Lehet, hogy az egész tápkör cserés lesz.
2020. nov. 25. 11:09
 5/6 anonim ***** válasza:

„Ha a primer oldalára rámérek multiméterrel, akkor 12 Ohm-ot mutat. Ez szerintem elég kevés, olyan 140-nek kellene lennie minimum.”

Multiméterrel csak a tekercs egyenáramú ellenállás mérhető meg, a 12 Ω kb. jó lehet. A primer oldalon jelentkező impedancia a szekunder tekercsek terhelésétől függ, az pedig jóval több, és nem sok köze van a tekercs egyenáramú ellenállásához.


„Mivel a trafó előtt nincs semmi, csak a kapcsoló, ezért gyanítom, hogy a trafó lett zárlatos.”

A kapcsolón kívül, a primer oldalon mindkét ágban van egy olvadóbiztosító, ha a transzformátor zárlatos lenne, akkor azok nagy valószínűséggel kiolvadtak volna.


„Megnéztem a puffereket, ott is vészesen kis ellenállások vannak, ahol nem kellene hogy legyenek.”

Ellenállásméréssel nem igazán lehet következtetni semmire, mert a tápegységre rá van kötve az erősítő, tele félvezetőkkel. A töltőkondenzátor nem igazán szokott zárlatos lenni, inkább előfordul, hogy kiszárad és elveszti a kapacitását.


Ebben az erősítőben még lemezelt vasmagú transzformátor van, az összeszorító csavarok meglazulása miatt a lemezek zúghatnak. Próbáld meg meghúzni a lemezeket összeszorító csavarokat. A transzformátort úgy ellenőrizheted, hogy csatlakoztatod a hálózatra, a szekunder tekercseken a testponthoz képest feszültségeket mérsz. Az egyik szekunder tekercs középkivezetéses, ennél a testponthoz képest a két szélén 24 V körüli feszültségnek kellene lenni, a másik szekunder tekercsen pedig 3,1 V-nak. Bekapcsolás után figyeled, hogy nem melegszenek-e a tekercsek, ha igen, akkor azonnal kapcsold le, mert ez a transzformátor zárlatára utal.

2020. nov. 25. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi a részletes választ! A 140 Ohmot csak azért írtam, mert van belőle egy működő példányom is, annak mérésre 140 volt. A trafó egyébként ugyanúgy zúg, egyre hangosabban, szóval valószínűleg a szekunder oldalon ment tönkre valami, ami rövidre zárja. Holnap megbontom, hogy hozzáférjek a tápkörhöz, és majd meglátom, mit tehetek.
2020. nov. 25. 21:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!