Mire való a Fine Tuning?

Figyelt kérdés
Az erősítőmön van ez a kis tekerhető gomb. Lefordítva finomhangolás. De mit lehet vele hangolni?
febr. 5. 10:25
 1/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%
Az FM-rádiót általában.
febr. 5. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Szirty ***** válasza:
Esetleg a rádiódon amit erősítőnek hívsz...
febr. 5. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ezt leginkább rövidhullámon használják. A hangológombbal főleg a rövidhullámú sáv felső részén nehéz pontosan ráhangolni a rádiót az adóra. Ezért egyes készülékeknél alkalmazzák a „fine tuning”-ot. Magyarul finomhangolásnak lehet nevezni, régen sávnyújtónak hívták. Például az egykori Terta T328-ban is alkalmazták:

[link]

Itt a harmadik oldalon középtájon van egy 22 ohmos ellenállás, annak a bal végéhez csatlakozik egy tekercs, az a sávnyújtó, melyet a baloldali besüllyesztett gombbal lehetett beállítani. Ez egy műanyag hengeren levő tekercs volt, amelyben alumíniummagot lehet mozgatni és ezzel kimértékben változtatni az induktivitását. Ezt a tekercset a rövidhullámú oszcillátor tekercsével párhuzamosan kapcsolták, így azt finoman el lehetett hangolni. Volt olyan, hogy kis kapacitású forgókondenzátort alkalmaztak, és olyan is, ahol a hangológombon volt egy másik kisebb hangológomb, amely lassító áttétellel hajtotta meg a hangolómechanizmust. Olyannal nem találkoztam, de lehet, hogy URH-n is használják.

febr. 5. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

„melyet a baloldali besüllyesztett gombbal lehetett beállítani.”

Nem jól írtam, a baloldali a hangszínszabályzó volt, a jobboldali a sávnyújtó.

febr. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

értem.

Akkor FM sávon nulla értelme van? Mert én tekergettem előre hátra de semmi se változott.

febr. 5. 21:09
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha URH-n nincs hatása, akkor nyilván nem arra való. Van azon a rádión rövidhullám? SW-vel szokták jelölni. Ha igen, akkor próbáld ki ott. Keress egy adót és próbáld ki, hogy ott van-e hatása.
febr. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Igazság szerint egyszerűbb lett volna típusszámot írni kérdező.

Egyrészt, mifelénk van az interneten egy kereső, majd én ott rákeresek és átmásolom a linket ide. Jó szerviz ott segít, ahol tud.

Másrészt nem tudod, hány mázsa készüléket ismerek belülről is.

febr. 6. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!