Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hogyan számoljuk ki a végleges...

Hogyan számoljuk ki a végleges kép látószögét a gyujtótávolságból DSLR gépeken?

Figyelt kérdés
Ugye van a DSLR gépeknek egy gyújtótávolság szorzója, pl. 1.6. Mi van akkor, ha olyan objektívet teszek egy APS-C szenzorú gépre, ami full frame-re is jó, akkor 1.6-al kell szorozni, vagy még további szorzó szükséges a kisebb szenzorméret miatt. Illetve ha kifejezetten csak APS-C szenzorra tervezett objektívet használok, akkor is kell az 1.6-os szorzót alaklmaznom? Végülis ha minden adat rendelkezésemre áll, hogy tudom meg, hogy egy adott gépen, adott objektívvel pontosan mi lesz a látószög, amit a végleges képen látni fogok?

2013. ápr. 10. 11:14
 1/4 anonim ***** válasza:
62%

"Ugye van a DSLR gépeknek egy gyújtótávolság szorzója, pl. 1.6."

Nem a DSLR-eknek van, hanem a nem full-frameseknek (pontosabban a full frame gépeknél a szorzó 1).


Az obi gyújtótávolságát pedig mindig a full frame-hez adják meg, akkor is, ha az csak APS érzékelős gépre tehető fel.


Tehát a dolog nagyon egyszerű: ha nem full frame vázad van, akkor mindig meg kell szoroznod az obi gyújtótávolságát az adott értékkel.

2013. ápr. 10. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Értem, most már világos, köszönöm
2013. ápr. 10. 15:02
 3/4 anonim ***** válasza:

Helytelen válasz, bár közel járt.


Az objektív gyújtótávolsága egy abszolút érték, mindegy, hogy mekkora érzékelő van mögötte. A kép látószöge viszont már függ attól, hogy az objektív mekkora képkört rajzol, és ebből mennyi esik a szenzorra. Ezért mondják, hogy az X gyújtótávolságú objektív Canon APS-C gépen olyan látószöget ad, mint az 1,6*X gyújtótávolságú az FF gépen.


Hogy ez ténylegesen mekkora látószög, azt az objektív gyújtótávjából, a fókuszsík helyzetéből és a szenzor méretéből lehet kiszámolni. Neten sok kalkulátor van:


[link]

2013. ápr. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Szerintem mindhárman tudjuk, hogy a gyútótávolság csak az objektív saját tulajdonsága és nincs köze a vázhoz, csak az érthetőség kedvéért máshogy fogalmaztatok. Én csak azt nem tudtam, hogy a gépvázhoz adott szorzót pontosan mikor és hogyan kell használni de erre mindkettőtöktől ugyanúgy megkaptam a választ. A második válaszadónak külön köszönet, hogy linkelt egy kalkulátort, amivel fokokban kifejezve is meg tudom nézni, mekkora látószöget foglal magába a szenzoron keletkező kép.
2013. ápr. 11. 09:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!