Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Működhet egy ilyen 5.1 hangfal...

Eőry Kornél kérdése:

Működhet egy ilyen 5.1 hangfalszett átalakító PC jack kimenetekhez?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Egy kevéske mikroelektronikai és forrasztási tudással, de audiotechnikában nem jártasan szeretnék véleményt kérni egy elképzelésemre.


Van egy 5.1-es hangfalszett, aminek minden hangszórójából blankolt két eres vezetékek lógnak, amelyek az erősítőbe piros/kék rugós terminálokkal csatlakoztathatók. (Ilyenek a terminálok: [link]


Van egy asztali PC, amiben erősítős hangkártya van, tehát PC és a hangfalszett közé nem kell erősítő. (Ezzel nem szeretnék vitatkozni, nem az enyém, a feladatom nem ennek a cáfolása/bizonyítása).


Az én feladatom az lenne, hogy a hangfal szetthez jack dugós átalakítót készítsek. Egy egyszerű nyomtatott áramkörre gondoltam, ami 12 hangfalvezetéket megfelelően összeköt 4 jack dugóval. A mennyiségeket így kalkuláltam ki:

- 5.1 hangfal szett = 6x2 csatlakozó (hangfalanként egy + és egy -)

PC hangkártyán van:

- 1 sztereo jack: Front (3 vezeték, jobb, bal, föld)

- 1 sztereo jack: Rear (3 vezeték, jobb, bal, föld)

- 1 mono jack: center (2 vezeték, jel, föld)

- 1 mono jack: sub (2 vezeték, jel, föld)


Szóval a kérdésem az lenne, hogy jó-e ez az elképzelés? Az áramkör mindössze annyi lenne, hogy az egyik oldalon kicsi csavaros foglalatokkal fogadnám a 12 hangszóró vezetéket, a másik oldalon tennék fel 4 jack aljzatot, és a kettő között szépen és logikusan megcsinálom az összekötéseket. Mindenféle ellenállás, egyéb köztes elem nélkül.


Működhet ez így? Van esetleg javaslatotok arra, hogy milyen széles legyen az áramkörön a két oldalt összekötő trace? Vagy egy általános szélesség is megfelel?


Köszönöm


2013. dec. 14. 12:08
 1/7 Osynho ***** válasza:

Hello!


"Van egy 5.1-es hangfalszett, aminek minden hangszórójából blankolt két eres vezetékek lógnak, amelyek az erősítőbe piros/kék rugós terminálokkal csatlakoztathatók. "


Ezt írtad. A link nem jó, így nehéz bármit is mondani.

Aztán meg ezt:


"Van egy asztali PC, amiben erősítős hangkártya van, tehát PC és a hangfalszett közé nem kell erősítő."


2 sorral feljebb írtad, hogy van erősítő. Akkor most ez mi? :D Milyen hangkártyáról van szó?


És innen elvesztettem a fonalat. Milyen nyomtatott áramkört akarsz te? :)


[link]


Ebből kell 3 pár és kész. A hangkártyákon 3 stereo jack csatlakozó szokott lenni: 2 front, 2 surround, center + sub (1 kábelen).


Az sem világos, hogy ha egyszer a hangfalakat csatlakoztattad az általad említett erősítőre, akkor milyen hangszóró kábelre szeretnél te jack-et tenni?

2013. dec. 14. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"Van egy asztali PC, amiben erősítős hangkártya van, tehát PC és a hangfalszett közé nem kell erősítő. (Ezzel nem szeretnék vitatkozni, nem az enyém, a feladatom nem ennek a cáfolása/bizonyítása). "

Már pedig vitatkozzál rajta ha nem a tied, mert ilyen nem létezik...

A hangkártya előerősített, max. 0,7 voltos feszültségű, és pár 100 mili wattos teljesítményű jelet állít elő. Ez édes kevés egy hangfal hangszórójának hajtásához, egy fejhallgatóhoz alkalmazható.

Mindenképpen kell erősítő a hangfalak és a hangkártya közé. Ami a 0,7 voltos, pár 100 mili watt teljesítményű audio jelet felerősíti több 10 voltra és több 10 wattos teljesítményűre.


Amúgy meg nem kell itt trükközni, meg túlbonyolítani, ahhoz hogy elvigyél egy 100 kilós szekrényt A-ból B-be, nem kell egy 40 tonnás nyerges vontató, elég egy mezei személyautóra akasztható utánfutó, de lehet elég egy kombi vagy touran autó...

Magyarul, elég venned boltba egy olyan átalakítót, ami a jacket az erősítő bemenetére alakítja, ami ahogy előző írta, nagy valószínűséggel RCA lesz. Tehát 3 pár jcak-RCA, vagy lehet hogy 4, mert írtad hogy külön kimeneten van a center meg a sub. Elárulom az se létezik. Az is egy sztereó jacken van minden hangkártyán...


Nem kell a forrasztási képességed (vagy nem képességed), meg egy külön nyák elkészítéséhez szükséges kreativitásod (vagy nem kreativitásod), meg kombinálásod (vagy nem kombinálásod hanem hülyeséged) kamatoztatni. Menj be egy boltba, és vegyél 2-3 eft-ért 3 pár kábelt és kész...

2013. dec. 14. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Osynho, mindamellett, hogy te sem figyeltél oda egészen a kérdésemre, azért találtam használhatót a válaszodban, köszönöm.


Még idézted is, amit írtam, tehát nem értem, hogy jutottál el az RCA kábelig. Rendben, a sortörés miatt ott ragadt egy ) a link végén, azt nem sikerült észrevenned neked sem, nekem sem. Akkor így: [link]


Tehát nem RCA kábel kell nekem, bár úgy lenne.


Erősítő van. PC is van. Akkor mi van? Az, hogy nem az erősítőt akarom használni, mindegy, hogy miért. Nyilván valami nincs benne, ami a PC-ben van.


Még mindig, a kérdésem arról szól, hogy vezeték és jack közé jó-e amit be akarok tenni, ha nincs szükség erősítőre?


Azt viszont meg fogom nézni, hogy a hangkártyán hogy van a sub+center, mert nem emlékszem rá, és jobb is lenne ha úgy lenne, ahogy te mondtad.

2013. dec. 15. 11:04
 4/7 A kérdező kommentje:

#2, hasonlóan mint előbb...


Nem ragaszkodom hozzá, hogy saját átalakítót forrasszak (bár bocsáss meg nekem, ha van ilyen irányú érdeklődésem, szívesen megcsinálom, feltéve, hogy működhet). Szívesen bemegyek a boltba, és veszek kábelt. De nem RCA. Szóval, RCA-jack kábelt nem szeretnék venni, ráadásul olyanom még van is.


Szóval, akkor kombinálásom vagy hülyeségem, de ha a hangfalból csak csupaszvégű vezeték lóg, akkor vagy csipeszelek, vagy forrasztok. Szerintem ezt te jobban tudod.


Köszönöm

2013. dec. 15. 11:14
 5/7 Osynho ***** válasza:

"Osynho, mindamellett, hogy te sem figyeltél oda egészen a kérdésemre"


Az nem jutott eszedbe, hogy esetleg elég nehéz rájönni mit is akarsz, abból amit leírtál? :D


"Még idézted is, amit írtam, tehát nem értem, hogy jutottál el az RCA kábelig."


Pont abból jutottam el az RCA-ig. ;-) Leírtad, hogy csatlakoztatod egy erősítőbe a hangfalakat. Az erősítőkön pedig a szabvány analóg bemenet az RCA. Ilyen egyszerű. Így szokás összekötni a gépet egy erősítővel. Viszont akkor te ki szeretnéd hagyni az erősítőt, ha jól értem. De akkor miért említetted meg egyáltalán és miért linkelkted a hangszóró csatlakozó terminált?

2013. dec. 15. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Osynho, oké, nem lovagolok a mondatok értelmezésén :)


A terminált azért mutattam, mert a hangszórókból ilyen vezeték jön, amit terminálba kell csíptetni (ami az erősítő outputja, és nem az inputja), tehát nem RCA. Vagy félreértek valamit, és a lógó csupasz vezeték az RCA :)


Nincs szükségem az erősítőre, tehát hibába van az erősítőnek RCA bemenete, vagy kimenete, nem kell. 6 sodort érpárból kell csinálnom valószínűleg 3 sztereó jack-et, viszont nem akarom ezeket a vezetékeket véglegesen jack-be forrasztani, hogy vissza lehessen őket dugni az erősítőbe is, ezért kell a "bonyolult" áramkör. Csak gondoltam jobb, ha jobban hozzáértők is rábólintanak, mielőtt nekiállok megcsinálni. Tulajdonképpen már így is segítettél :) Még várom a pontosítást a hangkártya tulajtól, hogy pontosan mi is van rajta.

2013. dec. 15. 20:24
 7/7 anonim ***** válasza:

De nem fogod fel hogy KELL erősítő? Mert a hangkártya az alacsony szintű jack kimenetű?

Már csak abból kiindulva is, hogy 3,5mm-es jacken soha az életben nem vittek még át közvetlen jelet hangsugárzónak, még kockacukornak sem.


Tehát te azt akarod, hogy a hangfalakat közvetlenül egy jackel a hangkártyára dugod. Ilyen nincs. Felejtsd már el... Kell erősítő, leírom 4-jére is. Egy fejhallgató kimenetről, ami több 100 ohmos impedanciához van tervezve, nem fogsz tudni meghajtani egy 8 ohmos hangszórót. Legjobb esetben halkan szól, de még meg is sütheted a hangkártyát...

2013. dec. 16. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!