Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Milyen fajta hangfalak voltak...

Milyen fajta hangfalak voltak ezek?

Figyelt kérdés

Évekkel ezelőtt láttam egy riporot, hogy egy kultúrális eseményt/rendezvényt/fesztivált rendeztek a Kosuth téren. Különleges hangfalak voltak kihelyezve, amikből jött a népzene, és a klasszikus zene.

A riporter bemutatta, hogy fel voltak állítva a hangfalak egy kb 15 négyzetméteres négyszög négy oldalán, befordítva középre. Belül padok voltak ott ültek az emberek és hallgatták a zenét. De ez volt a különlegessége, hogy a négyzeten belül hallgathatták a zenét, de azon kívül nagy csend volt. A riporter ezt bizonygatva ttett is néhány lépést, besétált a négyzetbe, és egyből felcsendült valamilyen zene. A város főterén egy olyan zenei esemény, aminek nincs zajszennyezése? Mindezt évekkel ezelőtt? :O

Most azért ugrott be, mert kicsit jobban beleástam magam a hangtechnikába, és ez most beugrott.

Szóval érdekelne ezeknek a hangfalaknak a működési elve, meg úgy kezdetnek a nevük, hogy rájuk tudjak keresni :)



2014. júl. 7. 07:34
 1/9 anonim ***** válasza:

[link]

De kültéren, nagy hangerővel... Elképzelni sem tudom.

2014. júl. 7. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

pedig képzeld :D

A saját szememmel láttam, ill hallottam

2014. júl. 7. 10:13
 3/9 anonim ***** válasza:

Hmm, erre én is kíváncsi lennék. Igazából fizikailag eléggé képtelenségnek hangzik, az mondjuk reálisabb, hogy kívül eléggé halk, a tér egy részén meg jól hallható.


A mély hangok hullámhossza nagy, ezért a hangsugárzó pontszerű a mélyek hullámhosszához képet, azért gömbsugárzóként működik, így ott nem lehet irányítani, hogy merre sugározzon.

A magasabb hangokat sokkal könnyebb irányítottan sugározni bizonyos szögben. Sőt, sok szabadtéri hangosításnál nem győzik szétszórni a magasakat, hogy ne csak bizonyos pontokon lehessen hallani. :)

2014. júl. 7. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Olyan szögbe voltak forgatva, illetve olyan távolságba lerakva, hogy kioltották egymást x távolságon kívül. Bármilyen hangfallal meg tudod ezt csinálni, a lényeg a beállítás/késleltetés. Valamint a mélyhangokat is gyönyörűen lehet irányítani, kardioid elrendezéssel. Nézz utána mi az, hogy működik.
2014. júl. 7. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Olyan szögbe voltak forgatva, illetve olyan távolságba lerakva, hogy kioltották egymást x távolságon kívül. Bármilyen hangfallal meg tudod ezt csinálni, a lényeg a beállítás/késleltetés."

Értem, de a dolog hullámtanilag nem éppen ilyen egyszerű. Mechanikailag lehetetlen azt elérni, hogy "x távolságon kívül" csakis ellenfázisban találkozzanak a hullámok, hullámhossztól függetlenül, a tér minden pontján.


A mély hangok többé-kevésbé való irányíthatóságához az kell, hogy a rezgő felület összemérhető legyen a hang hullámhosszával. Ilyenkor van remény, hogy hengerhullámok, vagy akár síkhullámok jöjjenek össze.

2014. júl. 7. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Valamint a mélyhangokat is gyönyörűen lehet irányítani, kardioid elrendezéssel. Nézz utána mi az, hogy működik."


Mikrofonoknál már ismertem.

Érdekes, érdekes, de én azért óvatos szkepszissel fogadom az eredményeket.

"Ezzel szemben az S2825N-t kifejezetten a mélyfrekvenciás irányítottság elérésre tervezték." Az egyik gyártó is pl ennyit állít és nem többet.

2014. júl. 7. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Pont azért, mert a mély illetve sub hangok arányaiban (!) egy nagyon szűk intervallumot fognak át akár a frekvenciát, akár a hullámhosszt tekintve, kioltásokra alapozva egész jól lehet irányítani. Persze teljesen kioltani nem fogod soha, nem is erre akartam célozni. De pl a mélysugárzó rendszer előtti 3-4 méter sugarú körben, meg a mélysugárzó rendszer mögötti 1 méteres sugarú kör között, aránylag nagy hangnyomás differenciát lehet elérni, akár 30-40 decibelt is.

16 subbal lefeded a 30-50Hz-es tartományt, 8 subbal az 50-100Hz-es tartományt, 6 ládával pedig a 100-150Hz-es sávot. Processzorral összelövöd a 3 mélysugárzó rendszert. És egész jó lehet az eredmény.

Persze ez nem ilyen egyszerű :D baromi nehéz melő egy ilyet jól belőni, de az tény, hogy sokkal jobb lesz a színpadkép, mint ha azt a 30 subot kipakolnád 2 oldalra.

2014. júl. 8. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Sőt, komoly hangosításoknál olyat is szoktak elkövetni, hogy kihelyeznek a lehallgató téren kívülre hangdobozokat, és csak abban a tartományban szólaltatják meg megfelelő késleltetési idővel, amelyik tartományban abba az irányba ahova kihelyezték a hangfalat, a legjobban kiemel. Mondjuk a színpadtól 300m-re, 5 óránál olyan a környezet, hogy 100Hz-en búg egy óriásit a mély, akkor oda, vagy a két pont közé kiraknak egy ládát, amit EQ-znak, és kioltja ezt a sávot.

Csak itthon örülnek a hangtechnikusok ha megfizetik őket egy közép kategóriás hangosításért egy amatőr hangosítás árával, nem még hogy plusz hangdobozokat, méréseket, beállításokat rakjanak ilyen "luxus" gyanánt a rendszerbe.

2014. júl. 8. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ez a kardioid (vesekarakterisztika) olyan medzsiknek hangzik, hogy nem lennék meglepődve, ha már a BEAG is piszkálgatta volna! :D Tényleg érdekes dolog.
2014. júl. 8. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!