Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Egy rádió adó-vevőnek, hogy...

Egy rádió adó-vevőnek, hogy tudom megmérni, hogy mennyi a kimeneti erőssége? Szóval, hogy hány wattos valójában.

Figyelt kérdés
2015. jan. 10. 13:51
 1/10 anonim ***** válasza:

Általában 50 Ohm az antenna terhelő impedancia, rá kell tenni egy műterhelést és teljesítménymérőt, majd az megmondja.

Be lehet iktatni egy SWR mérőt, és ha az antenna jó, akkor 50ohmmal terhel, mutatja a kimenőteljesítrményt.

Persze alkalmasnak kell lennie adott frekvencián a mérésre.

2015. jan. 10. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Na várjunk. Ez így nekem kicsit bonyolult.

Van ohm, áram és feszültség mérőm.

Ellenállásom is van.

Az ellenállást hozzákötöm az antenna kimenetre és megnézem, hogy mennyi áram folyik rajta és mekkora fesz. esik rajta?

Hovaa megy az ellenállás másik vége?

2015. jan. 10. 15:30
 3/10 anonim ***** válasza:

Na várjunk.

Az ellenállásod indukciómentes?? Biztos lehetsz, hogy nem.

És:"Persze alkalmasnak kell lennie adott frekvencián a mérésre."

Ez meg a műszer követelménye... 20kHz a szokásos maximum.

Milyen frekvenciáról bveszélünk?

(És miért akarod tudni, a gépkönyvében benne van)

2015. jan. 10. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

PMR frekvenciáról lenne szó. 446 Mhz

A kis PMR rádiók a leírásukban említett fél watt helyett csak 0,3-at tudnak. (vadi új elemmel)

Ezt régen egy rádiós ismerősünkkel mértük le. Akkor még kicsit voltam, nem igazán ismerem, meg sajnos messze lakik.


Most van egy jobb fajta rádióm. Elvileg erős állásban 5W-ot tud, de az áramfelvétele azt mutatja, hogy jóval kevesebbet.

Kb. 3,7 V-on kb. 1,2 A-t vesz fel. Ez ugye kb. 4,5 W.

Ebből nyilván van veszteség, szóval nem hiszem, hogy 3-nál több lenne a kimenő. De szeretném tudni pontosan.


Az igazi nagy gond azt, hogy a gyenge állásban is kb. ugyan ennyit vesz fel.


Meg nagy részt kíváncsi is vagyok, hogy mennyit tudnak valójában.

2015. jan. 10. 18:24
 5/10 anonim ***** válasza:

Ezekben C osztályú végfok van, nagyon jó hatásfokkal, FM üzemre tökéletesen megfelel.

UHF-en mérni mnár nem egyszerű, anno 28MHz-re készített teljesítmérőm már 150MHz-en se volt jó, 450-en meg már használhatatlan volt.

Persze aztán csináltam 450-re is, speciális ellenállás 25W-os, garantáltam megy 1300-ig.

Na persze ez csak az ellenállásra igaz, a "körítés" mindent elronthat, de megvannak a szempontok, amelyek szerint ezeket fel lehet építeni.

Adásban a végfok veszi fel az áram 60-80 %-át, nem is értem kisebb teljesítményen ez miért nem látszik.

Mérési hibát tippelek, még a mérővezetéket is megszórhatja.

Adóvégfok építésekor, pedig tán 20W-os volt csak, kopogott a mutatós műszer mutatója adásra kapcsoláskor skála ütköző végén, arra figyeltem fel, mi az?

Be se volt kötve, másik műszert használtam akkor, mérőzsinór se volt rajta.. összeszedett valamit, nem is keveset.

2015. jan. 10. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Bocsi, igazad van. A mérésem volt rossz.

Akkor is mutat valamit a műszer ha nincs rákötve semmire.

446 Mhz-en 0,7 A-t mértem

145 Mhz-en meg 1,2 és 3,5 körül ugrált.

Levettem a drótokat (mérődrótra értem) és akkor is mutatott ezt azt...


De ha esetleg van valami kapcsolás rajzod vagy tudod, hogy hol lehetne olcsón jó műszert szerezni ami méri a kimenetet akkor érdekelne.

Most márt nagyon kíváncsi vagyok, hogy a kínai kisrádiók mennyit is tudnak.

Láttam már olyat, hogy egy kaki rádióra azt írták, hogy 8W.

Lehet persze, de akkor az akku kb. 10 percet bírna aminek meg nem sok értelme van.

2015. jan. 11. 00:16
 7/10 anonim ***** válasza:

[link]

Nem látható oldalán van egy csatlakozó a műszernek.

Maga a rajz végtelenül egyszerű, de ezen a frekvencián már minden (olykor mm) számít, és az alkatrészek megválasztása is döntő.

Ha jobban megnézel 2 (nem egyforma) BNC dugót, és látod, hogy van 50 és 75ohmos.

Olykor rá van írva, de látod a különbséget is?

Nem misztifikálom, csak jelzem, hogy mi minden számít.

Egy kapcsoláshoz olykor méretezett műszaki rajz tartozik, úgy teljes, egyébként csak mint fent az én kapcs.rajzom.

Ha belevágsz, talán tudok tippeket adni...

2015. jan. 11. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

[link]

Precíz, minőségi gyártmányokon rajta van.

Tucatárun nem, vagy nem biztos.

Ha kínai, azt ír rá, ami eszébe jut....

2015. jan. 11. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Az az igazság, hogy nekem csak körülbelüli értékre kellene.

Azt szeretném tudni, hogy pl: 4W-nál megvan e 3W a kimentő, vagy, hogy 1W-nál megvan legalább 0,7W vagy csak 0,5 vagy kevesebb...

1, 4W-ot ígérnek.

Ez nyilván külső stabil feszültségű táppal. De érdekelne, hogy mondjuk 4W-os állásban megvan e egyáltalán 3W vagy közel sincs.

Ehhez szeretnék valami mérő műszer szerűt.

2015. jan. 11. 14:57
 10/10 anonim ***** válasza:

[link]

Kb. így indulnék neki....

Sugaras elrendezés biztosítja az eseteleges kismértékű indukció kioltását, ellenállásokat úgy kell megválasztani, hogy 48-52 jöjjön ki. Ebből alig származik hiba, pláne, ha a végsok se igazán 50...

A dióda esetleg 1N4148 némi engedménnyel jó lehet.

Igazából PIN vagy Schottky kellene ide..

2015. jan. 11. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!