Mi történik, ha egy pmr frekvenciás rádióra nem a teljes hullámú kb.70 cm-es antennát teszem, hanem egy kb.210 cm-eset? Jobb lesz úgy az adás/ vétel?

Figyelt kérdés
Vagy ha nem akkor, hogy lehet nagy nyereségű körsugárzó antennát csinálni? Mi kell ahhoz? (képletre gondolom)
2015. jan. 14. 01:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

ez így kevés infó, de mindenesetre a rádió végfoka tönkremehet tőle. ha illeszted rendesen, és műszerrel beméred, akkor megoldható persze, hiszen a rádiók lelke az antenna, csak ez nem megy úgy találomra ...

pl. 446,000 MHz-en 42-43 cm az 5/8-os antenna, az 1/4-es 15,8 - 16,4 cm között van, helyzettől függően. Körsugárzót hogy érted? kivezetni tetőre? mert akkor az ellensúlytól kezdve a kábelhosszig, sok mindenre kell vigyázni!

2015. jan. 14. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

210 centissel pont nem érsz semmit, mert nincs rezonancián a hullámhosszal.


Nagy nyereségű körsugárzó antennának a "kollineáris" nevezetűt ajánlanám, építési ötletek bőven vannak a neten, pont pmr sávra pont ilyen antenna leírás itt:

[link]

2015. jan. 14. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

1.


A teljes hullámhosszú antenna kb. 70 cm.

Nem véletlenül írtam ennek többszörösét.


Körsugárzót úgy értem, hogy ne irányított legyen. Pl: ne yagi antenna legyen.

2015. jan. 14. 17:33
 4/11 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy azért is írtam direkt hosszabb antennát, mert nem rég láttam egy viszonylag hosszú antennát aminek, ha jól emlékszem +1 vagy + 1,5 volt a nyeresége.
2015. jan. 14. 21:25
 5/11 anonim ***** válasza:

hát ha viszonylag hosszú és csak 1,5 volt a nyeresége, akkor ott valami nincs rendben.

Igen, aranyos meglátás, valóban 70 centinek hívják ezt a TARTOMáNYT, ami azonban nem azt jelenti, hogy a 446 is pont 70 cm lenne, főleg mindentől függetlenül. a kábel pl kapásból befolyásolhatja az antenna hosszát úgy, hogy teljesen felesleges a centikkel számolni (és ahogy mondtam, nem is lehet, mert az csak egy elvi átlag-hossz a 430-470 MHz-es tartományra, de nem azt jelenti, hogy minden létező frekinek ez a hullámhossza!)

2015. jan. 15. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Na akkor pontosítsunk!

Nekem pont kimondottan 446 Mhz-re kell egy nagy nyereségű antenna. Olyan ami nem egy irányba sugároz.

Egy régi mérésünk alapján (régi rádiós ismerős) a PMR frekire pont 68 cm-es antenna kell!

De amúgy nem hiszem, hogy +- 1 cm sokat számítana, de megismétlem megint NEM véletlenül írtam, hogy kb.

2015. jan. 15. 17:01
 7/11 anonim ***** válasza:

oké, de pont ez az, amire abszolút nem alapozhatsz:


"Egy régi mérésünk alapján (régi rádiós ismerős) a PMR frekire pont 68 cm-es antenna kell! "


vagy esetleg minden egyéb körülmény is ugyanaz? tehát az ellensúlytól kezdve a rádió típusán át a kábelhosszig minden? mert max csak akkor lehet ilyet kijelenteni. (gyakorlatilag pedig akkor se egyébként, max közelítheted csak a jüt, de műszer kéne mindenképp)

2015. jan. 15. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Jó, de sajnos nincs műszerem. De ha lenne, akkor is az antennát kéne rárakni és nem a rádiót. Vagy tévedek?


Amúgy az, hogy lehet hogy amit boltba kapni az 400-470 Mhz-ig jó.

Az akkor, hogy hogy nem teszi tönkre a rádiót?


Nem tudom, de most 1-2 centi tényleg olyan sokat számít?

Mert szerintem egy gyári 12-15 centis antennánál ami 400-470 Mhz-re van kitalálva csak jobb egy kb. PMR frekire gyártott +-2 centi híján tökéletes antenna.

2015. jan. 15. 23:53
 9/11 anonim ***** válasza:

az se jó, nyugi. azt is hangolni kell, ami pedig kézi rádióra való, az először is széles sávú antenna, másodszor is, annak is van egy optimális közepe, ahol legjobban megfelel a frekinek, nem lesz az mindenhol tökéletes .... nézz csak utána jobban. az tökéletes lesz mondjuk 440 és 450 között kb, de ezen kívül éppen csak elmegy, de hosszú távon az is tönkre vágja a rádiót. ha meg külső antennáról van szó, akkor főleg hangolni kell, az nem úgy van, hogy csak kiteszed, összekötöd és már megy is. vagyis megy persze, csak aztán ha elszáll a végfoka, akkor nem tudsz mit kezdeni vele ... Hidd el, ha kiteszel a tetőre egy hullámhossznak megfelelő antennát, ott kapásból bekavar, hogy kábelezned kell, ami pedig elhangolja az egészet, és nagyon valószínű, hogy amit gyárilag mondjuk 430-440 MHz-re gyártottak, még azzal is játszani kell sokat, mire eltalálod, milyen kábelhossz felel meg a frekinek + antennának együttesen (egyébként kábeltípustól függően erre is vannak számítási képletek, de itt is az a gond, hogy a műszert nem lehet kikerülni).


Végül, nézd, persze annál mondhatni bármi jobb, hogy az eredeti kis 5 centis vackot bentről akarnád használni a lakásból, szóval ha csak a teljesítmény tizede kijut az antennára, máris többet értél el vele, mint az eredetijével, csak felmerül a kérdés, hogy a rádió ezt meddig bírja. Még ha VHR-ről lenne szó, azt mondanám, tegyél ki egy negyedest aztán valahogy elmegy, na de az UHF annyira kényes tartomány, hogy még az se mindegy, hogy nézel rá :) (ja és a 70 cm továbbra se jó csak úgy magában. mindenképp kell bele a bizonyos hurok, mert csak így tudja előállítani is és elkapni is az adott hullámhosszhoz tartozó rezgést, viszont ami hó hír, gyárilag is kapsz széles sávú 70 cm-es antennát, de ha a házilagosnál akarsz maradni, csakis negyedest használj, mert abba nem kell a "hurok")

2015. jan. 16. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Mennyibe kerül egy ilyen műszer?

Mi ennek a neve pontosan?

2015. jan. 16. 18:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!